Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kalendarze w Książnicy

Tradycyjnie już wszystkie wychodzące w naszym regionie kalendarze regionalne na nadchodzący, 2018 rok zaprezentowano podczas spotkania z ich redaktorami w Książnicy Cieszyńskiej. 15 grudnia omówiono kolejno kalendarze: Cieszyński, Beskidzki, Ustroński, Miłośników Skoczowa, z Istebnej Jaworzynki i Koniakowa, Goleszowski, Śląski oraz dwa kalendarze ewangelickie. A do tego tym razem doszło kilka innych wydawnictw kalendarzowych czy to ściennych czy biurkowych.

Choć nie wszystkich spośród zaprezentowanych pozycji kalendarzy książkowych można było dotknąć, gdyż nie wszyscy wydawcy zdążyli na czas z drukiem, to o każdym z kalendarzy ktoś z jego kolegium redakcyjnego opowiedział. Dzięki temu przybyli na spotkanie potencjalni Czytelnicy mieli nie tylko przegląd pozycji, jakie tego roku mają do wyboru, ale także o każdej z nich usłyszeli kilka zdań, które być może pomogą im w decyzji który z kalendarzy warto nabyć dla siebie, a który może sprawi radość gdy pod świątecznym drzewkiem znajdzie go ktoś z bliskich.

Spotkanie prowadził pracownik Książnicy Wojciech Święs, który najwyraźniej zdążył zapoznać się z zawartością większości kalendarzy na 2018 rok. Dzielił się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami, tym, na co on w danym kalendarzu zwrócił uwagę, ale zadawał też konkretne pytania ich redaktorom. I tak stwierdził m.in. że Kalendarz Cieszyński ma najwięcej z periodyku popularnonaukowego, co jego redaktor Mariusz Makowski uzupełnił stwierdzeniem, iż unika zamieszczania przypisów właśnie dlatego, by artykuły były popularne, do czytania dla szerokiego grona odbiorców, a nie naukowe. Kalendarz z Trójwsi zdominowany jest góralszczyzną, pasterstwem, folklorem. Jak sama Trójwieś, a w Skoczowskim na przykład nie dominuje żadna konkretna tematyka, choć sporo jest historii. Słowem w każdej z tych publikacji można znaleźć coś interesującego dla siebie. A co – to postaramy się naszym Czytelnikom przybliżyć szerzej omawiając kolejno każdą z pozycji, która trafiła do naszej redakcji.


(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: