Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Już wkrótce Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Już wkrótce trzeba będzie zgłaszać, czym ogrzewamy nasz dom. Wszystko za sprawą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To rozwiązanie ma pomóc w walce ze smogiem.

O sprawie poinformowała Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zgodnie z jej słowami właściciele domów od 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Początkowo mówiło się, że ewidencja ma wystartować już w pierwszym kwartale 2021 roku, jednak obecnie wiadomo, że system wystartuje w wakacje - Podajemy też OFICJALNĄ DATĘ URUCHOMIENIA składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE narzędzie startuje od 1 lipca 2021 – napisała Cabańska na twitterze.

Co oznacza stworzenie tej ewidencji w praktyce? Zgodnie z założeniem od 1 lipca 2021 roku właściciele budynków będą mieli rok na podanie informacji, dotyczących źródła ciepła w ich domu. Ewidencja nie skupi się jednak tylko na właścicielach budynków mieszkalnych. Odpowiednie dane będą musiały udostępnić również lokale usługowe, czy budynki należące do miasta.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-06 18:57:56
św. Patryk.: "ma pomóc w walce ze smogiem"??... bzdura, to będzie kolejny instrument do dojenia suwerena, bez dwóch zdań
2021-03-06 19:24:25
Władek na skuterze: Mam zalozona instalacje gazowa i tylko im to pokaze i wykaże, ale piec weglowy też mam i nie zamiezam go wykazac ze go mam,mam gdzieś cala datacje bede plic czym sie da, zeby ograniczyc ilosc odpadów zeby znowu nie poszly w gore ,niestety to ustawa smieciowa zmusiła mnie do UTYLIZACJI zeby następna podwyzki mnie nie dotknęły, mozecie minusowac mam to gdzies
2021-03-06 19:30:54
Władek na skuterze: Aha to bedzie to.samo co z ustawą smieciowa co roku.podwyzki rzedu 80% albo z pradem tez nowe podatki i podwyzki ,ja jestem za ekologia i czystym powietrzem ale nie z mojej kieszeni ze musze na gmine prawie 3000 w skali roku.zaniesc
2021-03-06 19:42:53
św. Patryk.: "Drożyzna dla obywateli, krociowe zyski dla państwa. Dziś ceny paliwa dla Kowalskiego, podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, są regulowane. To ma się zmienić. Od 2024 roku ceny gazu w Polsce dla gospodarstw domowych mogą zostać uwolnione. To olbrzymia zmiana, bo dzisiaj tego, by Kowalski nie zapłacił zbyt wiele, pilnuje regulator. Ale już w 2024 roku ceny może narzucić rynek. Polski Rząd i Komisja Europejska właśnie rozmawiają w tej sprawie. Obecna pozycja PGNiG, jako dominującego sprzedawcy gazu, oznacza drożyznę dla obywateli, ale krociowe zyski dla państwa, bo przecież PGNiG jest pod pełną kontrolą Skarbu Państwa. Gdyby PGNiG, który dominuje na rynku odbiorców indywidualnych (ma ok. 83 proc rynku) zachowało się jak przedsiębiorstwo, to od 2024 r. systematycznie podwyższałoby ceny na rynku indywidualnych odbiorców gazu, aż do poziomu ok. 100 proc. obecnej jego ceny"
2021-03-06 20:10:59
Mach: Jeżeli zapowiedź o sporządzeniu centralnej ewidencji emisyjności budynków, ktoś ma potraktować serio, to wypadało by Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego a za nim redaktor powyższego tekstu podał podstawę prawną dokonywania konieczności takich zgłoszeń. Równie dobrze można by było pytać użytkowników budynków jakimi farbami malują ściany, z czego wykonują posadzki budynku. Każdy rodzaj farby czy materiał posadzkowy ma inny współczynnik śladu węglowego przy jego produkcji. Zaś jeżeli chodzi o emisję CO2 to niekoniecznie rodzaj paliwa ale wielkość budynku i standard utrzymywania wewnątrz budynku temperatury będzie decydował o śladzie węglowym.
2021-03-07 10:15:51
pikador40: Nierobow na syberie,znowu dadza sobie premie a plebs zaplaci
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: