Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Józef Kornblum jako izraelski pisarz kochający Ziemię Cieszyńską

We wtorek (05.11.2019) w sali widowiskowej cieszyńskiego Domu Narodowego odbyła się prelekcja „Józef Kornblum jako izraelski pisarz kochający Ziemię Cieszyńską” Henryki Brańczyk, dedykowana młodzieży szkolnej. Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Kultury Żydowiskiej.

Józef Kornblum to urodzony w 1917 roku w Pruchnej pisarz, prozaik i twórca pamiętników, pochodzenia żydowskiego. Urodził się w rodzinie kupieckiej, jednak gdy w 1935 roku ukończył gimnazjum, w związku z problemami, z jakimi w owym czasie spotykała się ludność pochodzenia żydowskiego, wyjechał do Palestyny. Zamieszkał w Izraelu, gdzie zaczął pisać. W swoich dziełach nawiązuje do Ziemi Cieszyńskiej.

- Mieszkał i uczył się z dzieciakami z Pruchnej. Jak sam pisał, na początku nie wiedział, co to znaczy Żyd. Dopiero pewnego dnia, gdy wrócił ze szkoły, zapytał mamę o znaczenie tego słowa. Wtedy poznał, różnicę pomiędzy wiarą chrześcijańską i żydowską. W tym czasie jednak w Pruchnej nie było mowy o podziałach. Kiedy w 1933 roku Hitler doszedł do władzy, naziści zaczynają rządzić w całej Europie, antysemityzm staje się coraz bardziej powszechny. Jednak Józef Kordblum był w tym czasie bezpiecznym. Skończył gimnazjum w Bielsku i chciał uczyć się na uniwersytecie. Niestety, nie wszyscy mieli takie możliwości, dla uczniów żydowskich na uczelniach miejsca nie było – wyjaśniała Henryka Brańczyk.

W związku z trudną sytuacją, jaka zapanowała w Europie, rodzina Kordbluma podjęła decyzję o wyjeździe do Palestyny. Tam spotkał się z licznymi problemami, jako młody chłopak musiał dostosować się do innego miejsca, klimatu i kultury. Stworzył książkę „Ziemia przeobiecana”, której nazwa wskazuje na to, że miał styczność z czymś przereklamowanym, z miejscem, gdzie wielkie nadzieje, wcale nie gwarantowały świetlanej przeszłości i świetlanego życia. W swoich dziełach opisywał swoje przemyślenia, a także realia ówczesnego świata. Często nawiązywał również do Ziemii Cieszyńskiej. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-06 17:23:24
andrzej.molin: Kilkakrotnie gościliśmy Jana Kornbluma w Zespole Szkół Gastronomiczni-Hotelarskich w Wiśle, gdzie spotykał się z młodzieżą. Były to bardzo interesujące spotkania.
2019-11-06 18:35:33
anka73: Dwukrotnie miałam zaszczyt grać w amatorskich przedstawieniach sztuki Kornbluma pt. ,,Ojciec na wymowie" w Drogomyślu, wyreżyserowanych przez panią Annę Mazur, a także uczestniczyć w organizowanych rzez panią mgr Henrykę Brańczyk spotkaniach kornblumowskich w Pruchnej. Niezwykłe historie niezwykłych ludzi w szczególny sposób kochających naszą Mała Ojczyznę...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: