Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jaworze się nie poddaje

Konserwator zabytków uznał, że wyburzyć można parter i drugie piętro. Pierwsze musi pozostać. Gmina Jaworze nie rezygnuje jednak z planów odrestaurowania stojącego w jej centrum dawnego domu zdrojowego. Pierwszy przetarg w lipcu zakończył się fiaskiem. Dlatego po wakacjach gmina chce ogłosić drugi.

Aby sprostać wymaganiom konserwatora potrzebne by były dwa specjalne dźwigi, które podtrzymywałyby pierwsze piętro w czasie, gdy prac trwałyby na parterze. Budynek nie ma fundamentów, więc właściwie najniższą część trzeba postawić od nowa. Miesięczny koszt wypożyczenia takiego jednego dźwigu to około pół miliona złotych.

W budynku trzeba także wyremontować piwnice, które obecnie są zasypane. Trzeba je więc odgruzować. W przyszłości miałby tu się znaleźć dom kultury i centrum usług społecznościowych. Koszt renowacji szacowany jest na ok. 4 mln zł. Władze Jaworza chcą, aby budynek został gruntownie odrestaurowany, przy zachowaniu walorów historycznych, estetycznych oraz formy architektonicznej. Od lat niszczeje, a jest jednym z ciekawszych elementów jaworzańskiego Parku Zdrojowego.

Przez lata w dawnym domu zdrojowym mieszkały osoby o niskim uposażeniu. Budynek niszczał. Dziś jest niezamieszkały. Fundamenty nie spełniają swojej roli i zagrażają statyce budynku, ściany oraz sufity są wilgotne i spękane, bo przez wiele lat o budynek nie dbano.

Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza chciałby, aby po renowacji w budynku znalazły się sale wykładowe i komputerowa, a także pomieszczenia socjalne i techniczne, na parterze zaś sale integracyjne, punkt informacji turystycznej i biura, a na pierwszym piętrze izba regionalna, sala dla seniorów i gabinet logopedyczny. Zagospodarowane ma być także poddasze. Atutem obiektu jest to, że stoi w pobliżu parku.
Dwukondygnacyjny budynek stoi w centralnym miejscu Jaworza. Stanowi integralną część zabytkowego układu urbanistycznego tej miejscowości. Został wybudowany ok. 1890 r., czyli w czasach, gdy Jaworze było jeszcze uzdrowiskiem. W 1862 r. właściciel dóbr hr. Maurycy Saint-Genois założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku Austriackim. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-06 15:21:40
M53: "Konserwator zabytków uznał, że wyburzyć można parter i drugie piętro. Pierwsze musi pozostać. " Nie rozumiem, to znaczy, ze parter nie jest zabytkowy, a zabytkowe jest piętro? Znaczy się najpierw było piętro, a potem pod nim wybudowano parter? A może konserwator tak dla jaj uznał, ze parter nie jest zabytkowy, piętro jest a drugie znów nie jest- eneduerabe na kogo wypadnie na tego BĘC! Cały budynek został wybudowany w 1890 roku. Jak jeszcze potrafię zrozumieć, że nad zabytkowymi parterem i piętrem ( które były wybudowane jako integralna całość), dobudowano później drugie piętro i ono nie jest zabytkowe, to niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego parter nie jest zabytkowy, a 1 piętro jest.
2019-08-06 22:07:00
krzysztof.mm: czy na stanowiskach konserwatorów już też same PiS-owskie wynalazki?...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: