Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak szybko stworzyć CV? Praktyczne wskazówki

Choć rynek pracy w Polsce jest bardzo szeroki, by zdobyć tę wymarzoną posadę, zwykle trzeba się postarać. Pierwszym krokiem w procesie rekrutacji jest najczęściej złożenie dokumentów przez kandydata. Zwykle mają to być CV oraz list motywacyjny. Zdarzają się sytuacje, w których ogłoszenie o pracę pojawia się nagle, a proces rekrutacji trwa krótko, zaś zainteresowana ofertą osoba nie ma gotowego Curriculum Vitae. Jak szybko i skutecznie stworzyć CV, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę?

Zbierz i uporządkuj informacje

Pierwszym krokiem, bez względu na dalszy sposób tworzenia CV, powinno być zebranie informacji, jakie mają być umieszczone w życiorysie. Ponieważ odpowiednio napisane CV dostosowane jest do konkretnego pracodawcy, zwykle przy każdej aplikacji na różne stanowiska powstają różniące się od siebie dokumenty. Zatem, aby proces tworzenia CV był szybki, warto przygotować wcześniej wszystkie potrzebne informacje na temat wykształcenia, okresów doświadczenia zawodowego, przebytych szkoleń, które mogą być istotne w danym procesie rekrutacji.

Ważne jest również odpowiednie zdjęcie, nie może być przypadkowym wycinkiem ze zdjęcia rodzinnego, powinna być to wykonana przez profesjonalistę fotografia na jasnym tle, o neutralnym charakterze, w odpowiedniej jakości. Ubiór kandydata powinien być schludny i skromny, makijaż delikatny, zaś ewentualne dodatki stonowane i tylko te, które są niezbędne. Fotografia oczywiście powinna być aktualna i nie poddana nadmiernej obróbce. 

Wybór odpowiedniego narzędzia

Szybkie tworzenie CV jest możliwe dzięki odpowiednim narzędziom. Generator CV przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy obsługa programu do zaawansowanej edycji tekstu nie jest najmocniejszą stroną kandydata. Ponadto, dzięki dedykowanej aplikacji czy witrynie internetowej ciężej jest przypadkowo pominąć istotne informacje. Można również skorzystać z gotowych szablonów życiorysu, które importowane są do programów biurowych typu Word czy Writer, albo sieciowych w chmurze internetowej, na przykład Docs.

Przy decyzji, czy kandydat skorzysta z programu do tworzenia CV, istotna powinna być jakość tworzonych przez aplikację dokumentów i możliwość dopasowania ich do szczególnych potrzeb. Ważne też, by były zgodne z ogólnie przyjętymi standardami dotyczącymi tworzenia życiorysów. Nie bez znaczenia jest również łatwość obsługi programu - czy faktycznie zaoszczędzi ona czas. Również dostępne on-line formularze - kreatory CV - mogą być dobrym rozwiązaniem w pisaniu życiorysów. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy dany portal jest zaufany, aby nie doprowadzić do wycieku danych osobowych.

Dopasuj CV do pracodawcy

Niektórzy doradcy zawodowi polecają, by mieć uniwersalne CV gotowe do rozpowszechnienia w każdej sytuacji - wtedy szybkie stworzenie CV ogranicza się do jego wydruku czy wysyłki. Lepszym podejściem jest jednak takie, w którym kandydat na pracownika posiada bazę życiorysów, którą w zależności od oferty pracy modyfikuje i uzupełnia istotnymi informacjami - przyspiesza to znacznie proces tworzenia CV. Pamiętać należy, że nie dla każdego pracodawcy wszystkie informacje są tak samo ważne, podkreślenie niektórych doświadczeń czy umiejętności może mieć większe znaczenie dla jednych firm, a mniejsze dla drugich, zaś wszystkiego dowiedzieć się można dokładnie studiując ofertę pracy.

Warto również zanim zostanie złożone CV dopasować jego format do oferty. Pracodawcy mogą wymagać wysyłki aplikacji przez internet, albo też złożenia życiorysu osobiście w formie papierowej. W pierwszym przypadku dokumenty powinny być zapisane w przenośnym formacie możliwym do otwarcia na różnych platformach, najlepiej PDF, który zapewnia również, że wyświetlanie pliku będzie takie samo bez względu na program. Jeżeli natomiast życiorys będzie wydrukowany, trzeba zadbać o odpowiednią jakość papieru oraz wydruku - najlepiej w kolorze, a składając aplikację nie zapomnieć o odpowiednim wyglądzie i zrobić to osobiście, nie przez osoby trzecie.

Pozwól się zauważyć

Nawet jeżeli tworząc CV nie dysponuje się zbyt dużą ilością czasu, warto dobrze przemyśleć jego wygląd i do kogo tak naprawdę trafi. Szybkie tworzenie CV nie powinno oznaczać robienia tego w pośpiechu, gdyż można wtedy odnieść przeciwne do zamierzonych skutki. CV powinno być zgodne z ogólnie przyjętymi standardami, jednak należy zadbać również o to, by w pozytywny sposób zaskakiwało i wśród stosu innych podań o pracę zostało zauważone. Jeżeli mamy wątpliwości co do zasadności na przykład szaty graficznej czy zdjęcia, można pokazać projekt dokumentu komuś z otoczenia, by swobodnie na jego temat się wypowiedział. Spojrzenie z innej perspektywy i konstruktywna krytyka może być nie do przecenienia.

Bez względu na użyte narzędzie, należy sprawdzić dokładnie, czy w CV nie wkradły się błędy - nie powinny być one w żadnym przypadku wyróżnikiem aplikacji o pracę. Należy sprawdzić zarówno ortografię, błędy stylistyczne czy gramatyczne, jak również ewentualne powtórzenia czy przekłamania informacji. Podstawą dobrego CV jest zgodność z prawdą. Pamiętać należy, że właściwie każdą informację zawieraną w życiorysie da się zweryfikować, a przyłapanie na mijaniu się z rzeczywistością dyskwalifikuje kandydata. Podobnie, jeżeli w CV zostanie umieszczony przez przypadek błędny numer telefonu czy nieaktualny e-mail, uniemożliwiony szybki kontakt w razie zainteresowania pracodawcy. Jeżeli jakieś umiejętności nie są istotne dla danego pracodawcy, albo kandydat nie ma ich w pełni opanowanych, lepiej je pominąć niż później tłumaczyć się z niewiedzy.

Zadbaj również o aspekty prawne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przepisy Kodeksu Pracy dosyć ściśle definiują zakres danych o kandydacie, jakie pracodawca może przetwarzać. W związku z tym wychodząc poza zakres najbardziej podstawowych danych, należy pamiętać o umieszczeniu odpowiedniej klauzuli, zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO. W wypadku jej braku może nastąpić sytuacja, że już na wstępie CV zostanie odrzucone z uwagi na braki prawne.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: