Jak powstaje gliniany garnek?
Wakacyjny cykl spotkań z historią wczesnego średniowiecza to wspólne przedsięwzięcie Zamku Cieszyn oraz stowarzyszenia Cieszyński Ród z Golęszyc. W każdy drugi weekend czerwca, lipca i sierpnia na Wzgórzu Zamkowym pojawiają się rekonstruktorzy historyczni, którzy pokazują, jak żyli nasi przodkowie dziesięć wieków temu.
Jak podkreślają organizatorzy pokazu, ceramiczne przedmioty były nieodzowną częścią życia we wczesnym średniowieczu. Wszelkie kubki i inne naczynia wyrabiane były z gliny. Dlatego też uznali, że warto, by odwiedzający Wzgórze Zamkowe mieszkańcy miasta i turyści mogli zobaczyć na żywo, jak dokładnie wyglądał ten proces.
Garncarz przedstawił całą drogę, jaką pokonywała glina, by stać się przepięknym i użytkowym naczyniem. „Pod palcami tego artysty surowiec wydaje się wręcz sam przybierać zaplanowaną formę, jednak to siła doświadczenia i talentu. Cała procedura nie jest tak łatwa jak wydawać się może”. - stwierdzają organizatorzy.
Pracę garncarza obejrzeć można tutaj:
Garncarzowi towarzyszyli inni rekonstruktorzy, którzy stworzyli wokół atmosferę wczesnośredniowiecznego obozowiska z terenów Śląska Cieszyńskiego.
Kolejne z cyklu spotkanie z historią wczesnego średniowiecza zaplanowano na 7 i 8 sierpnia i zatytułowano „Kuchnia Słowian”. Wczesnośredniowieczne obozowisko funkcjonować będzie na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym w godzinach 10:00 – 17:00.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.