Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak powstaje gliniany garnek?

Jak powstaje gliniany garnek zobaczyć mogli ci, którzy odwiedzili cieszyńskie Wzgórze Zamkowe w minioną sobotę lub niedzielę. W ramach cyklu spotkań z historią wczesnego średniowiecza na skraju rozbitego pomiędzy Wieżą Piastowską a resztkami murów dworskiej kuchni obozowiska pracował garncarz. Robił naczynia z gliny na tradycyjnym kole garncarskim dokładnie tak, jak robili to nasi przodkowie dziesięć wieków temu.

Wakacyjny cykl spotkań z historią wczesnego średniowiecza to wspólne przedsięwzięcie Zamku Cieszyn oraz stowarzyszenia Cieszyński Ród z Golęszyc. W każdy drugi weekend czerwca, lipca i sierpnia na Wzgórzu Zamkowym pojawiają się rekonstruktorzy historyczni, którzy pokazują, jak żyli nasi przodkowie dziesięć wieków temu.

Jak podkreślają organizatorzy pokazu, ceramiczne przedmioty były nieodzowną częścią życia we wczesnym średniowieczu. Wszelkie kubki i inne naczynia wyrabiane były z gliny. Dlatego też uznali, że warto, by odwiedzający Wzgórze Zamkowe mieszkańcy miasta i turyści mogli zobaczyć na żywo, jak dokładnie wyglądał ten proces.

Garncarz przedstawił całą drogę, jaką pokonywała glina, by stać się przepięknym i użytkowym naczyniem. „Pod palcami tego artysty surowiec wydaje się wręcz sam przybierać zaplanowaną formę, jednak to siła doświadczenia i talentu. Cała procedura nie jest tak łatwa jak wydawać się może”. - stwierdzają organizatorzy.

Pracę garncarza obejrzeć można tutaj:

Garncarzowi towarzyszyli inni rekonstruktorzy, którzy stworzyli wokół atmosferę wczesnośredniowiecznego obozowiska z terenów Śląska Cieszyńskiego.

Kolejne z cyklu spotkanie z historią wczesnego średniowiecza zaplanowano na 7 i 8 sierpnia i zatytułowano „Kuchnia Słowian”. Wczesnośredniowieczne obozowisko funkcjonować będzie na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym w godzinach 10:00 – 17:00.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-17 23:40:19
Ondraszek: Fajna inicjatywa, zastanawiam się tylko czy w średniowieczu również od popołudnia, połowa osady wyraźnie "wstawiona" sypała glosno kur...mi nie zważając że dzieci też tego muszą słuchać. Ale pewnie taki już mamy klimat, od wieków.
2021-07-18 10:45:30
Edi: A kiedy "polowanie na czarownice" ?
2021-07-21 13:42:40
Mnemo: Ondraszek zaskoczyłeś mnie teraz bardzo widziałam na tym wydarzeniu bardzo dużo dzieci tych rekonstruktorów....to nie do pomyślenia w który weekend odwiedziłeś ich obóz?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: