Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gorolski Święto w Jabłonkowie

Wczoraj (3.07) ruszyła trzydniowa impreza międzynarodowe spotkania folklorystyczne „Gorolski Święto” w Jabłonkowie. Jest to już 71. edycja, podczas której na scenie występują niezliczone zespoły folklorystyczne zarówno z naszego regionu, jak i bardzo egzotyczne, a szereg imprez towarzyszących pozwala zapoznać się z kulturą nieamaterialną w postaci dawnych rzemiosł i rękodzieła, zakosztowania autentycznej kultury ludowej.

Ci, którzy wybiorą się do Jabłonkowa w sobotę oraz niedzielę obejrzą występy na scenie miejscowych zespołów czy młodych gawędziarzy – laureatów konkursu gwarowego „Po naszymu po obu stronach Olzy”, a także zespoły m.in. z Turcji, Macedonii czy Meksyku. Poza sceną, w dalszej części lasku Miejskiego zobaczyć można będzie pokaz wyrobu biołego syra tradycyjną metodą — klaganim oraz łoszczypków i korbaczików, połączony z ich degustacją pod hasłem „Na sałaszu" czy pokaz i warsztaty rzemiosła i technik rękodzielniczych połączone z możliwością ich nauki i sprzedażą wyrobów „Szikowne Gorolski Rynce". Na niedzielę zaplanowano też spotkanie z Jankiem Michalikiem pod hasłem „Na każdóm nimoc je jakosi zielina, na żol zaś wiesielszo nowina" czyli jak hańdowni lyczóno — warsztaty ziołolecznictwa i weterynarii ludowej.


W piątek natomiast, jeszcze przed uroczystym rozpoczęciem Święta w sali Domu PZKO w Jabłonkowie wysłuchać można było bardzo ciekawych referatów w ramach zorganizowanego przez Sekcję Ludoznawczą PZKO Seminarium etnograficznego. Tematem była huculszczyzna. A kultura tego ciekawego regionu górskiego, którego część leżała w granicach dawnej RP przewijać się będzie przez pozostałe dwa dni imprezy. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę w Lasku miejskim można będzie wziąć udział w warsztatach rzemiosła i rękodzieła Huculskiego haftu, według tradycyjnych huculskich wzorów, wyplatania i tkania na krosnach biżuterii koralikowej, rycia i malowania kafli oraz pisanek ceramicznych. Można było także oczywiście wysłuchać tradycyjnej huculskiej muzyki ludowej płynącej ze sceny.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: