Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Festiwal Górski w Cieszynie

Warsztaty, prezentacje filmów górskich, wystawa zdjęć oraz konkurs zdjęć górskich - to wszystko czekało na miłośników gór w ramach festiwalu górskiego ''Szlakiem na grani (cy)''. Na dwudniowe spotkanie z górami w roli głównej zaprosił do Cieszyna Międzywydziałowy Studencki Klub Górski ''Bukowe Czuby''.

Dwudniowy festiwal górski „Szlakiem na grani (cy)” rozpoczął się w Cieszynie we wtorek (03.03). Głównym organizatorem tego wydarzenia był Międzywydziałowy Studencki Klub Górski „Bukowe Czuby” działający przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Sprawcą tego całego zamieszania są głównie studenci, którzy należą do Klubu. Nie można jednak zapomnieć o osobach, które bardzo mocno zaangażowały się we współpracę. Jak chociażby tutejszy oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, Klub Fotograficzny START z Cieszyna, Studenckie Koło Animatorów Kultury, czy SKPG „Harnasie” z Gliwic – mówiła Agnieszka Matusiak, opiekun Klubu.

Podczas otwarcia festiwalu uczestnicy mogli bliżej poznać historię oraz zasady funkcjonowania MSKG „Bukowe Czuby”. Głos zabrała m.in. przewodnicząca Klubu Katarzyna Sekulska. Klub powstał w 2013 roku. Inspiracją było działające w latach 80’ oddziałowe koło turystyki przy Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Do klubu tego należeli bowiem moi rodzice. Zainspirowały mnie opowieści rodziców o górskich wędrówkach, przygodach, studenckich znajomościach.  Dlatego stwierdziłam by podobny klub utworzyć właśnie w Cieszynie. Zwłaszcza, że góry znajdują się na wyciągnięcie ręki. Szybko znalazły się osoby którym spodobał się ten pomysł i tak założyliśmy nasz Klub – tłumaczyła Katarzyna Sekulska.

Siedziba Klubu znajduje się na Uniwersytecie Śląskim Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Jak podkreśla przewodnicząca Klubu wyjazdy organizowane są zazwyczaj raz w miesiącu. Staramy się wyjeżdżać oraz organizować spotkania na Uniwersytecie Śląskim co miesiąc. Pierwszy nasz wyjazd zorganizowaliśmy w Beskid Żywiecki – mówiła.

Sekulska podkreślała, iż celem Klubu jest nie tylko promowanie górskich wędrówek ale także zapomnianych już dziś studenckich chatek. Warto o tym pamiętać, iż działają nie tylko schroniska PTTK, ale także chatki. Ludzie o nich nie wiedzą bądź nie odpowiadają im standardy. Wielu studentom zależy jednak na jak najtańszych kosztach wypoczynku. Chatki studenckie są więc idealnym rozwiązaniem – podkreślała.

Członkowie Klubu „Bukowe Czuby” nie tylko mówili o swoim Klubie, ale również pokazywali zdjęcia z wyjazdów, opowiadali o przygodach które ich spotkały, czy o ludziach których poznali.  Do naszego Klubu może dołączyć każdy, wystarczy mieć skończone 18 lat – zachęcała Sekulska.

W pierwszy dzień festiwalu miało miejsce również otwarcie konkursu fotograficznego  oraz wystawy „Górami przez życie”. O wystawie oraz Klubie Fotograficznym START z Cieszyna opowiedział prezes Klubu oraz członek Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK, Andrzej Kowol. Jako Klub przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie istniejemy od 2012 roku. Jednak już wcześniej organizowaliśmy konkursy fotograficzne, plenery, czy wyjazdy. Motyw przewodni tego festiwalu bardzo się nam spodobał ponieważ większość naszych członków z górami jest związana przez całe życie – zaznaczył Kowol.

W programie festiwalu górskiego w Cieszynie znalazły się m.in.: warsztaty, prelekcje oraz pokazy filmów górskich.

 

MSZ

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: