Fatehpur Sikri - perła architektury Wielkich Mogołów
Wielcy Mogołowie w Indiach
Jeden z ciekawszych okresów w historii Indii przypada na czas panowania dynastii Wielkich Mogołów (XVI-XIX wiek), jednak ich prawdziwa potęga ogranicza się do XVI i XVII wieku. To za ich czasów wzniesione zostało słynne mauzoleum, prawdziwe arcydzieło sztuki mogolskiej - Taj Mahal, znajdujący się w Agrze.
Mauzoleum Taj Mahal to największe arcydzieło sztuki mogolskiej. Budowla wzniesiona została przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal.
|
Jednak będąc już w stanie Uttar Pradeś pozycją obowiązkową dla każdego turysty jest wycieczka do Fatehpur Sikri, które oddalone jest o około 35 km od Agry. Miasto założone zostało przez cesarza Akbara Wielkiego i wiąże się z nim legenda. Cesarz długo nie mógł doczekać się męskiego potomka i udał się do sufickiego pustelnika Szejcha Salima Czisztiego, który przepowiedział mu narodziny trzech synów. Z wdzięczności Akbar postanowił w wiosce Sikri wznieść nowe miasto. Samo założenie było imponujące i przez najbliższe 14 lat miało być stolicą cesarstwa – opuszczenie Fatehpur Sikri wiązane jest z wyschnięciem źródła wody.
Fatehpur Sikri to doskonale zachowany zespół architektoniczny w dawnej stolicy WIelkich Mogołów. Aby zwiedzić całe miasto potrzeba przynajmniej jednego dnia. |
Imponująca architektura mogolska
Dlaczego Fatehpur Sikri zachwyca? Przede wszystkim dlatego, że łączy w sobie zarówno elementy z architektury islamskiej i indyjskiej – do takiej równowagi między dwoma religiami dążył Akbar. Dawna stolica Wielkich Mogołów od roku 1986 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Całe miasto zostało wzniesione z lokalnego, czerwonego piaskowca. Najwspanialszą budowlą jest Wielki Meczet – Dżama Masdżid (replika meczetu w Mekce), do którego prowadzi 54-metrowa Wysoka Brama – Buland Darwaza, w północnej części meczetu znajduje się grobowiec sufickiego pustelnika Czisztiego. Przy grobowcu możemy spotkać modlące się o potomstwo kobiety. Dobrze zachowane zostały budynki, w których cesarz sprawował swoje obowiązki – Sala Audiencji Publicznych (Diwan-i-Am), której dziedziniec budynku przypomina szachownicę, Sala Audiencji Prywatnych (Diwan-i-Khas), gdzie pośrodku znajduje się kamienny tron cesarza, a do komnaty prowadzą cztery pomosty.
|
Oprócz imponującego meczetu w mieście znajduje się wiele wyszukanych pałaców, które zamieszkiwane były przez cesarza oraz jego 5000 żon. Wystarczy tylko wymienić pałac Dźodh Bai (matki księcia Salima, późniejszego cesarza Dżahangira), Pałac Wiatrów (Hawa Mahal), który zadziwi i zachwyci każdego – zamiast ścian ma on kamienne kraty, dzięki takiemu rozwiązaniu kobiety z haremu mogły obserwować co się dzieje na zewnątrz. Warto też wejść do pałacu Mariam, w którym to będziemy mogli podziwiać mogolskie malarstwo ścienne. Oczywiście budynków w Fatehpur Sikri jest znacznie więcej i na zwiedzanie miasta trzeba poświęcić co najmniej jeden dzień.
Wielcy Mogołowie byli prawdziwymi mecenasami sztuki – widoczne jest to właśnie w Fatehpur Sikri – miasto jest kwintesencją architektury mogolskiej, która łączy w sobie zarówno wpływy indyjskie oraz muzułmańskie. Architektura mogolska jest nie tylko monumentalna, ale reprezentuje niezwykle wyszukany, pełen przepychu styl, w którym ważną rolę odgrywają detale. Fatehpur Sikri nie tylko zachwyca swoim orientalnym stylem, ale zwiedzający mają wrażenie, że czas się tam zatrzymał. Będąc w Indiach, a przede wszystkim w Agrze każdy powinien wybrać się chociaż na jednodniową wycieczkę do dawnej stolicy Wielkich Mogołów.
fot.: sxc.hu
Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:
Biuro Podróży Family TOUR Rynek 7, Skoczów tel. 33 853 0733 mobile: 535 100 544 |
|
Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć. |
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.