Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

ENION:Setki osób kradną prąd

Rano opublikowaliśmy oświadczenie wiceburmistrza Skoczowa – Piotra Ruckiego dotyczące oskarżenia o rzekomą kradzież prądu. Po kilku dniach oczekiwań otrzymaliśmy też stanowisko rzecznika firmy ENION w tej sprawie.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE PIOTRA RUCKIEGO

W 2009r. roku media obiegła wiadomość o rzekomej kradzieży prądu, przez wiceburmistrza Skoczowa – Piotra Ruckiego. – Wszystko zaczęło się w 2009 r. w trakcie wymiany licznika przez pracownika Enionu w naszym domu. Po obejrzeniu licznika, który znajduje się na klatce schodowej, poprosił o włączenie w kuchni piekarnika i płyty grzejnej. Kiedy moja teściowa wyszła do kuchni i je włączyła, po jakimś czasie pracownik firmy Enion zawołał ją i stwierdził, że licznik jest uszkodzony i odmówił jego wymiany. Dwa tygodnie później kontrolerzy z Enionu zdemontowali licznik i wymienili na nowy. W protokole napisali, że licznik zawyża wskazania, (czyli płaciłem o 27% więcej niż powinienem), a przyczyną takiej sytuacji jest rzekoma ingerencja w licznik przeze mnie magnesem neodymowym. Przyjąłem wówczas tą informację całkiem spokojnie, ponieważ kilka miesięcy wcześniej doszło w rejonie mojego domu do uderzenia pioruna w sieć.  W wyniki tego wszystkie urządzenia będące w tym momencie podłączone do gniazda elektrycznego w moim domu zostały uszkodzone, pomyślałem więc, że i licznik mógł doznać takich uszkodzeń.  – opowiada wiceburmistrz Skoczowa. To był początek jego kłopotów. Niebawem po tej sytuacji do domu Państwa Ruckich trafiło pismo w którym Enion poinformował, że stary licznik uszkodzony został magnesem neodymowym, co jest równoznaczne fałszowaniem jego wskazań i oskarżeniem o nielegalny pobór prądu. Enion zażądał zapłaty kary. - Nie kradłem prądu więc odmówiłem zapłaty. Sprawa trafiła na wokandę – dodaje wiceburmistrz Skoczowa.

Po dwóch latach sprawy Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej oddalił powództwo ENION S.A. przeciwko Piotrowi Ruckiemu. - W trakcie postępowania sądowego strony wypowiadały się co do kwestii przyczyny nieprawidłowych wskazań licznika i tego, kto ponosi odpowiedzialność za jego uszkodzenie. Szczególnie istotne były zeznania świadków, a także opinie biegłych. Między innymi na ich podstawie Sąd orzekający w dniu 1 kwietnia 2011r. oddalił powództwo zakładu energetycznego podając, iż powód nie wykazał, że doszło do nielegalnego pobierania energii.  Sąd w uzasadnieniu swego wyroku stwierdził, iż nie można w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości stwierdzić, że przyczyną jego uszkodzenia była zewnętrzna ingerencja w układ pomiarowo-rozliczeniowy pozwanego, czy też innej osoby magnesem neodymowym oraz kiedy do użycia tego magnesu doszło. Powodem uszkodzenia licznika mogło być również rozregulowanie mocowań i śrub magnesu trwałego, do czego mogło dojść zarówno przed zamontowaniem licznika, jak i w trakcie jego eksploatacji – czytamy w opisie sprawy przygotowanym przez kancelarię adwokacką TRAKTAT, która reprezentowała Piotra Ruckiego w tej sprawie.

Zdaniem Sądu nie jest również wykluczone, że uszkodzenie licznika miało miejsce w chwili jego montowania. Sąd stwierdził, że skoro nie można wykluczyć, że do uszkodzenia licznika doszło przed montażem urządzenia, jak również przed zawarciem przez strony umowy o sprzedaż i dostawę energii elektrycznej, firma energetyczna nie może domagać się opłaty za nielegalny pobór prądu na zasadach określonych w umowie.

Firma ENION nie będzie składała apelacji w tej sprawie i wypełni postanowienia wyroku. Jednak sprawa Piotra Ruckiego nie jest jedyną. Tylko w ciągu roku na terenie bielskiego oddziału ENION S.A. wykrywane jest od 230 do 240 takich przypadków.  - Liczba ta obejmuje wszystkie  znane energetykom sposoby nielegalnego poboru energii, w tym oddziaływanie magnesem neodymowym na licznik. Klient, u którego wykryto npee obciążany jest notą obciążeniową, której wysokość wyliczana jest  zgodnie  z Taryfą ENION S.A. – mówi Kazimierz Szypuła, inżynier-koordynator z Biura Informacji ENION S.A. Większość osób woli zapłacić karę, niż sądzić się z firmą ENION. -  Zdecydowana większość tych  not  jest  przez  klientów  regulowana. W przypadkach odmowy zapłaty lub w przypadkach spornych sprawa kierowana jest na drogę sądową. Nielegalny pobór energii elektrycznej jest przestępstwem. Dlatego o każdym przypadku  ujawnienia npee mamy obowiązek powiadomić organy ścigania (policja, prokuratura). Osoba podejrzana o npee może być sądzona w procesie karnym – dodaje Kazimierz Szypuła.
Zapytaliśmy również czy w związku z przyznaniem racji przez sąd i oczyszczenia z zarzutów nielegalnego poboru prądu firma ENION S.A. przeprosi p. Piotra Ruckiego. Przez tą sytuację jego dobre imię z racji pełnienia funkcji publicznej i nagłośnienia całej sprawy zostało nadszarpnięte. Jak mówi wiceburmistrz Skoczowa  - Moje dobre imię na zawsze pozostanie już nadszarpnięte. Z tego powodu cierpię nie tylko ja, lecz również moja rodzina
Firma ENION niestety nie ustosunkowała się do naszego pytania.
Portal OX.PL zapytał również czy liczniki prądu będą zabezpieczane. Przecież w wielu domach, liczniki montowane są na zewnątrz budynku, często mogą mieć do nich dostęp osoby niepowołane, które nawet z czystej złośliwości mogą przyłożyć wspomniany magnes neodymowy. Jak tłumaczy Kazimierz Szypuła liczniki są sukcesywnie wymieniane. - ENION, w celu zabezpieczenia się przed ingerencją w działanie licznika, stosuje liczniki elektroniczne, które są odporne na oddziaływanie magnesem neodymowym. W spółce  liczniki indukcyjne są sukcesywne wymieniane na liczniki elektroniczne. Zafałszowanie wskazań tych liczników, bez naruszenia plomb lub bez pozostawienia widocznych śladów ingerencji, jest praktycznie niemożliwe.

Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: