Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś świętują Czesi. Święto Cyryla i Metodego

Dziś (05.07) w Czechach obchodzone jest Dzień Świętych Cyryla i Metodego. Jest to dzień wolny od pracy, kiedy Czesi wspominają misję chrystianizacyjną terenów dzisiejszych Czech i Moraw przez misjonarzy, przybyłych z Konstantynopola.

Dziś Czesi świętują wspomnienie św. Cyryla i Metodego, święto jest dniem wolnym od pracy. Wspomnienie świętych u naszych sąsiadów ma się dobrze – w wielu miejscowościach w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego są tego dnia szykowane różnego rodzaju wydarzenia (m.in. w Czeskim Cieszynie o godzinie 14:00 w Parku Sikory wystartują obchody tego święta. Jako ciekawostkę można również wskazać, że kościół poświęcony Cyrylowi i Metodemu znajduje się w Herczawie (wieś niedaleko Trójstyku).

W Czechach Cyryl i Metody nazywani są „Apostołami Słowian”, ponieważ to właśnie na ludach słowiańskich koncentrowali swoje działania. Misjonarze byli znani w całej wschodniej części kontynentu. To ich działaniom przypisuje się włączenie do liturgii kościoła katolickiego języki i tradycje kulturowe ludów słowiańskich.

Na żądanie cesarza Konstantynopola Cyryl i Metody najpierw wyruszyli na Krym, gdzie mieli rozwiązać spory religijne pomiędzy mieszkającymi tam chrześcijanami, Saracenami oraz Żydami. Następnie misjonarze działali wśród Bułgarów. Wreszcie wyruszyli na Morawy, gdzie mieli wprowadzić do liturgii język słowiański. Cyrylowi przypisuje się tłumaczenie Pisma Świętego na język starocerkiewno-słowiański.

Działania misjonarzy, choć miały być dobrze odbierane przez ludy, które chrystianizowali, nie spodobały się w Rzymie. Zostali oskarżeni przed papieżem (Mikołaj I) o działania o charakterze heretyckim. Po przyjeździe do Stolicy Piotrowej zostali jednak dobrze przyjęci, a papież zadecydował o zaakceptowaniu przygotowanych przez misjonarzy słowiańskich ksiąg liturgicznych.

Los obrządku słowiańskiego nie przetrwał jednak zbyt długo. Gdy w X wieku rozpadło się państwo wielkomorawskie, z liturgii został usunięty obrządek słowiański (został zastąpiony łacińskim. Dzieło Cyryla i Metodego jednak nie upadło, wciąż jest wykorzystywane przez prawosławnych i grekokatolików.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-07-05 23:26:26
Artur_z_bažin: ta bajeczka w klasycznym apokryficznym stylu skrywa zupełnie racjonalną prawdziwą historię: Cyryl i Metody byli jednymi z wielu wysłanników cesarza Konstantyna który budował wielkość Bizancjum przy pomocy biskupów i kleru upaństwowionego już wówczas kościoła - wysłannicy jechali z prostą misją dyplomatyczną, przekonywać lokalnych władców do przyjęcia zwierzchnictwa cesarza Bizancjum nad sobą i płacenia mu danin, opcją była ta sama zaraza ale w wykonaniu kościoła zachodniego z władzą w Rzymie - misja Cyryla i Metodego to klasyka podbojów średniowiecznych w Europie i wewnętrznych walk w samym kościele, zakończonych rzezią chrześcijan wschodnich dokonaną przez ich "braci" rzymskich i trwałym rozdziałem tych dwóch kościołów
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: