Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Już jutro 5 maja w murach cieszyńskiej siedziby Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza ta organizowana jest przeszło 10 lat, a jej głównym celem jest spotkanie się osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych oraz podkreślenie wartości osób z niepełnosprawnościami. O tym, jak będzie wyglądało to wydarzenie, opowiada dr Dorota Prysak, pomysłodawczyni oraz współorganizator Dnia Godności.

Jaki jest główny cel tego wydarzenia?

Ideą Dnia Godności jest spotkanie się osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Społeczność akademicka tego dnia przygotowuje warsztaty, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami, głównie są to osoby niepełnosprawne intelektualnie, ale nie tylko. Dodatkowo takim dużym plusem, ale też wartością jest oswajanie się osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, bo to studenci tak naprawdę uczą się w sposób praktyczny tego, o czym mówimy na zajęciach. Korzystają z kontaktu i relacji z osobami niepełnosprawnymi. Dodatkową wartością jest również to, że spotkania z osobami niepełnosprawnymi doświadczają również osoby, które pracują na uczelni, a więc pracownicy naukowo-badawczy, pracownicy administracyjni, panie z dziekanatu i inni.

Wszyscy w tym momencie jesteśmy na równi, nie ma czegoś takiego, że ktoś jest pełno lub niepełnosprawny, studentem czy wykładowcą. Uczymy się poprzez zabawę, od pewnego momentu dołączają do nas również osoby z innych instytucji.

Na co mogą liczyć goście tegorocznej edycji?

Myślę, że ta już 10-letnia tradycja, pokazuje, jak bardzo ważne jest to spotkanie, ponieważ cieszą się na nią nie tylko studenci, ale również nasi goście. Każdy rok ma inny motyw przewodni, zawsze to studenci wybierają, a więc sami też wskakują w te role, które sobie wymyślili.

W tym roku tematem przewodnim jest wesołe miasteczko uniwersyteckie, a więc będzie chodzenie na szczudłach, kręcenie talerzykami, balony, bańki mydlane, chodzenie na linie, tor przeszkód, malowanie twarzy, czy plecenie warkoczy. Atrakcji będzie dużo, tak aby zaciekawić i wykorzystać możliwości naszych studentów i nie tylko. Warsztaty będą odbywać się od godziny 8.30 do 11.00, kiedy spotykamy się wszyscy na auli i każdy uczestnik będzie mógł odebrać dyplom za uczestnictwo i zaśpiewać wspólnie piosenkę.

W tym roku mamy już ponad 200 zgłoszonych uczestników, do tego zaliczają się wolontariusze i studenci.

 

mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-06 13:33:20
tom lem: ... wrażeniem że studenci cieszyńskiego UŚ potrzebują takiego wydarzenia od 10 lat, może być powodem ich niepełnosprawność intelektualna a co gorsza całego ciała uniwersyteckiego, o czym będzie świadczyć "chodzenie na szczudłach, kręcenie talerzykami, balony, bańki mydlane, chodzenie na linie, tor przeszkód, malowanie twarzy, czy plecenie warkoczy. Atrakcji będzie dużo, tak aby zaciekawić i wykorzystać możliwości naszych studentów i nie tylko";-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: