Dożywotnia nietykalność odeszła do lamusa
Podczas głosowania panowała wysoka jednomyślność. Za ograniczeniem głosowało 148 ze 162 obecnych na sali deputowanych. Zniesienie wyjątkowego w krajach demokratycznych przywileju, który nie pozwalał pociągnąć parlamentarzysty do ewentualnej odpowiedzialności karnej również po zakończeniu kadencji, zgłosiła opozycja - ugrupowanie Sprawy Publiczne. Teraz ograniczenie immunitetu, które będzie też dotyczyć sędziów Sądu Konstytucyjnego, musi zatwierdzić Senat.
Była to już... osiemnasta próba ograniczenia immunitetu w ciągu ostatnich osiemnastu lat. Niemal udało się w zeszłym roku, jednak nowelizację konstytucji zablokował właśnie Senat. W tym roku ma być inaczej - większość w Senacie posiada lewica, która opowiada się za ograniczeniem immunitetu.
Z czego do tej pory mogli korzystać czescy parlamentarzyści? Przede wszystkim, według art. 27 konstytucji, posła lub senatora można było zatrzymać jedynie podczas popełnienia przez niego czynu karalnego lub bezpośrednio po nim. Był jednak zwalniany, jeśli przewodniczący Izby nie wyraził zgody w ciągu 24 godzin na przekazanie go sądowi. Również bez zgody Izby, której byli członkami, posłowie i senatorowie nie mogli być pociągnięci do odpowiedzialności za czyny zabronione przez prawo.
Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.