Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dom Pilcha instytucją kultury

Radni województwa śląskiego wraz z samorządem miasta Wisła utworzą Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle. Radni wyrazili swoją wolę podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa śląskiego.

 

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że „do zakresu działania Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród”.

W dalszej części uzasadnienia przypomniano o zasługach Jerzego Pilcha  dla kultury śląskiej i polskiej. - Pragnąc w stały i znaczący sposób upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym artyście, nie tylko podczas organizowanego Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry", lecz prowadząc stałą działalność instytucjonalną w postaci Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle burmistrz miasta Wisła postanowił utworzyć instytucję kultury pod ww. nazwą – napisano.

Podczas dyskusji, która poprzedziła przyjęcie uchwały, radny Tadeusz Sławek ocenił, że przejęcie przez samorządy schedy – dzięki utworzeniu instytucji kultury – po wybitnym pisarzu rangi europejskiej, jeśli nie światowej, jest ich zobowiązaniem wobec regionu.

Aby Dom Pracy Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle powstał musi jeszcze dojść  do zawarcia umowy woj. śląskiego i miasta Wisły w sprawie prowadzenia wspólnej instytucji. Pieniądze na jej działalność ujęto w planach budżetu województwa na 2024 rok.

Rada Wisły 27 września br. przyjęła uchwały w sprawie utworzenia takiej instytucji kultury oraz jej współprowadzenia z samorządem województwa.

Oszacowano, że remont i adaptacja domu Jerzego Pilcha, który będzie sercem całej instytucji,  kosztować ma ok. 1,8 mln zł. W budynku  ma powstać dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju".

Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności". Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-21 08:18:49
inigo: Spuśćcie lepiej nad nim zasłonę milczenia….
2023-11-21 09:05:33
św. Patryk.: jakież to sympatyczne widzieć, że Pilszek nawet po swej śmierci pisie móżdżki uwiera i w sennych koszmarach im się objawia - babka Czyżowa z pewnością potrafiłaby to cytatami z biblii skomentować
2023-11-21 09:24:43
oxjas1: I bardzo dobra decyzja ! Inigo wpis zostawiam bez komentarza …
2023-11-21 09:28:49
oxjas1: Chociaz nie, inigo - to dla ciebie. Dwa lata temu Watykan ukaral biskupa Stefana Regmunta za zaniedbania ws. naduzyc seksualnych dokonywanych przez ksiezy, ktorymi kierowal. Tymczasem, jak pisze "Rzeczpospolita", ukarany za tuszowanie pedofilii hierarcha zasiada w Komisji Rewizyjnej KEP oraz Komisji Nadzorczej Caritas Polska a 18 października 2023 zostaje odznaczony medalem - „Milito Pro Christo” przyznawany osobom, które „dają świadectwo najwyższym wartościom”. Rozumiem, ze to sa takze twoje wartosci. Obluda, zaklamanie, plucie ofiarom przestepcow w twarz !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: