Dom Pilcha instytucją kultury
W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że „do zakresu działania Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród”.
W dalszej części uzasadnienia przypomniano o zasługach Jerzego Pilcha dla kultury śląskiej i polskiej. - Pragnąc w stały i znaczący sposób upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym artyście, nie tylko podczas organizowanego Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry", lecz prowadząc stałą działalność instytucjonalną w postaci Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle burmistrz miasta Wisła postanowił utworzyć instytucję kultury pod ww. nazwą – napisano.
Podczas dyskusji, która poprzedziła przyjęcie uchwały, radny Tadeusz Sławek ocenił, że przejęcie przez samorządy schedy – dzięki utworzeniu instytucji kultury – po wybitnym pisarzu rangi europejskiej, jeśli nie światowej, jest ich zobowiązaniem wobec regionu.
Aby Dom Pracy Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle powstał musi jeszcze dojść do zawarcia umowy woj. śląskiego i miasta Wisły w sprawie prowadzenia wspólnej instytucji. Pieniądze na jej działalność ujęto w planach budżetu województwa na 2024 rok.
Rada Wisły 27 września br. przyjęła uchwały w sprawie utworzenia takiej instytucji kultury oraz jej współprowadzenia z samorządem województwa.
Oszacowano, że remont i adaptacja domu Jerzego Pilcha, który będzie sercem całej instytucji, kosztować ma ok. 1,8 mln zł. W budynku ma powstać dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha.
Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju".
Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności". Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.