Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Diecezja Bielsko-Żywiecka modli się o pokój

Szczególny wymiar ma dziś Eucharystia w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Modlitwa o pokój i wsparcie obywateli Ukrainy przez Caritas – to dziś odbywa się w każdym kościele. Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Bp Roman Pindel skierował do wiernych specjalny list.

- W tych dniach niech płynie z naszych kościołów szczególnie wytrwała modlitwa o pokój. Zwracam się z prośbą do księży, by jeszcze przed Środą Popielcową podczas sprawowania Mszy św. skorzystali z formularza mszalnego Msza w czasie wojny lub rozruchów – zaapelował bp Roman Pindel.

W diecezji bielsko-żywieckiej, podobnie jak w całej Polsce, w niedzielę, 27 lutego, odbywa się zbiórka ofiar do puszek, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.-  To odpowiedź na apel przewodniczącego KEP, który w dniu wybuchu wojny, 24 lutego, wyraził solidarność z wszystkimi Ukraińcami, zapewnił o modlitwie i gotowości pomocy – informuje diecezja.
Biskup bielsko-żywiecki wezwał, by w czasie każdej Eucharystii wznoszono prośby w intencji pokoju, a także odmawiano suplikacje. Zachęcił także do podjęcia postu w intencji ocalenia życia i zdrowia mieszkańców Ukrainy.
Zbiórki do puszek zostaną także zorganizowane po każdej Mszy w Środę Popielcową. Zebrane środki przeznaczone będą na pomoc dotkniętym trwającą wojną.

Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej zwrócił się także do wiernych. - Moi drodzy, spotkanie z obywatelem Ukrainy, płaczącym, że jego bliscy, którzy pozostali w domu rodzinnym, są 50 km od frontu, uświadamia, jak blisko nas jest wojna i jej ofiary. Dopełnieniem tego są obrazy z telewizji i Internetu, które oglądacie. Drodzy Bracia i Siostry, myślę, że nie potrzebuję wiele mówić, a Wasze serce podpowiada, co mamy czynić. Czas na miłosierdzie chrześcijańskie, przez modlitwę, jałmużnę i pokutę, tak bardzo pasujące do Wielkiego Postu – stwierdził biskup.

Zwierzchnik diecezji zaapelował o szczególną modlitwę i odśpiewanie suplikacji  „Od powietrza, głodu, ognia i wojny…”. Zachęcił także do podjęcia postu. -  Podejmijmy post, przynajmniej w Środę Popielcową. Składajmy ofiary dziś (w niedzielę 27.02. i w Środę Popielcową dla tych, którzy już przybywają do naszej Ojczyzny jako pierwsze ofiary tej wojny. Choćby w taki sposób przyjmijmy ich, pamiętając o tym, że przecież wielu naszych rodziców i dziadków było uchodźcami, przesiedleńcami czy więźniami w czasie wojny – dodał.

Ponadto w swoim słowie do wiernych wrócił do wspomnień z czasów II wojny światowej. - Księża pamiętający wrzesień 1939 roku powtarzali, że po żadnych rekolekcjach nie było tyle do spowiedzi jak w dniu wybuchu II wojny światowej. Bardzo proszę Księży o dyspozycyjność w tych dniach, aby mogli obficie szafować Boże miłosierdzie wobec wiernych. Niech Pan Was błogosławi, chroni i strzeże, ale i obdarza pokojem i ufnością – skwitował.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w poniedziałek ma odbyć się narada w diecezji podczas której omawiane będą możliwości zakwaterowania obywateli Ukrainy. Wiemy, że znajdą oni ciepły kąt m.in. w Ośrodku "Caritas" w Nierodzimiu.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-27 16:20:10
Marx.: jajcarz z tego biskupa, jak chce pomóc niech wyciągnie z własnej kieszeni, tam zresztą i tak jedynie owieczek kasa, a modlić to się może o łagodny wymiar kary
2022-02-27 16:50:48
robespierre: Kościół od swego zarania udzielał pomocy osobom potrzebującym, a kiedy uzyskał odpowiedni autorytet, przez wieki stanowił instytucję, która służyła ludzkości w zapewnieniu pokoju, porozumienia pomiędzy zwalczającymi się państwami, a także podejmował działania na rzecz międzynarodowego pojednania. Projekt integracji Europy najlepiej gwarantujący pokój na kontynencie został wypracowany przez chadeków zainspirowanych nauczaniem Kościoła. W późniejszym okresie idea zjednoczonej Europy została zawłaszczona i przejęta przez inne środowisko ideologiczno-polityczne, przez co dziś za głównego architekta UE błędnie uchodzi Altiero Spinelli. W 1962 r., kiedy kryzys kubański realnie zagrażał utrzymaniu światowego ładu, to właśnie Stolica Apostolska walnie przysłużyła się na rzecz zachowania pokoju. Poszczególne przykłady z dziejów śmiało możemy mnożyć.
2022-02-27 16:53:05
robespierre: Chrześcijaństwo wywarło trwały wkład na dzieje ludzkości. Dorobek Kościoła współcześnie bywa pomijany, zapominany, przeinaczany, czy wręcz fałszywie i krzywdząco przedstawiany. Zanim apostołowie opuścili obszar współcześnie określany jako Lewant, świat podzielony był na rozliczne plemiona, narody, państwowości, które rozumienie pojęcia człowiek, człowieczeństwo, reglamentowały wyłącznie względem przedstawicieli własnej zbiorowości – niejednokrotnie dodatkowo zawężonej do ścisłego grona elity politycznej. Stąd postrzeganie ówczesnych ludzi ograniczało się do alternatywy „swój” = „człowiek” i „obcy” = „nie-człowiek”/ „wróg”. Błędne rozumienie pojęcia człowieczeństwa prowadziło do eksterminacji, niewolnictwa i wyzysku. Chrześcijaństwo zaprowadziło nową jakość mentalną, od tej pory każda istota ludzka, niezależnie od żadnego kryterium została uznana za człowieka, a wszyscy ludzie z czasem stali się postrzegani za równych co do swej godności. Od tej pory przedmiotowe traktowanie innych ludzi stało się nacechowane moralnie. Oczywiście zmiany nie zaistniały na sposób rewolucyjny, czyli nagle i z pogwałceniem zastanego porządku. Nowe treści były implementowane w trakcie długotrwałego procesu, trwającego przez stulecia. W konsekwencji na gruzach Imperium Rzymskiego zaistniała nowa jakościowo wspólnota kulturowa odnosząca się do chrześcijańskiego fundamentu. Wcześniej wszelkiego rodzaju międzynarodowe relacje odnosiły się wyłącznie na przemocy, to chrześcijaństwo zainspirowało państwa do oparcia swych wzajemnych interakcji na prawie.
2022-02-27 16:56:42
robespierre: Wszelkiego rodzaju dokumenty gwarantujące prawa człowieka, stwierdzające podmiotowość każdej istoty ludzkiej i zapewniające traktowanie wszystkich ludzi jako równych co do godności, w swej istocie wywiedzione zostały z chrześcijaństwa. To chrześcijaństwo przez stulecia stanowiło zasobnik wartości wspólnie uznawanych przez narody Europy, służyło za zasadny punkt odniesienia. Dlatego chrześcijaństwo, w znaczeniu poszczególne Kościoły, w sytuacjach konfliktowych przez zwalczające się strony pospołu było uznawane za wiążący autorytet. Pojęcie pokoju w swej istocie odnosi się do uznania określonego systemu wartości za powszechnie obowiązujący. Pokój wbrew pozorom i wszelkiemu rozumieniu nie oznacza całkowitego wyrugowania konfliktów, tylko odnosi się do wspólnie uznawanych sposób rozwiązywania nieporozumień.
2022-02-27 17:26:24
sierżant_Niemyty_Wycior: niech brykę sprzeda, czek wystawi na parę baniek, stać go
2022-02-27 17:42:29
marat: Zapewne Wasz pasterz, czy też pastor już zasłużył się stosownym przykładem.
2022-02-27 18:14:48
miriam11: A sio prowokatorzy!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: