Diamenty - najlepszy przyjaciel kobiety i inżyniera
Poniedziałkowy wykład, który odbył się w ramach sekcji miłośników nauki i techniki cUTW był zatytułowany „Diamenty – najlepszy przyjaciel kobiety i inżyniera”. Jak mogli dowiedzieć się słuchacze, nazwa „diament” pochodzi od łacińskiego słowa „diamentum”, co oznacza niepokonany i niezniszczalny. W związku z tym diament jest nie tylko piękny, ale ma również wiele innych zastosowań. Podczas wykładu poruszano więc tematy związane nie tylko z pięknym wyglądem diamentów, ale również z ich zastosowaniem dla nauki i techniki.
- Diament to nazwa kamienia, z kolei brylant to wyrób jubilerski, oszlifowany zgodnie ze strukturą krystaliczną węgla, tak aby uzyskać, jak najwięcej odbić wewnątrz kamienia. Sam diament jest jedną z postaci węgla. Z czasem może zamienić się w grafit, jednak przemiana nie może zadziałać w drugą stronę, wtedy wartość diamentów znacznie by spadła. Na szczęście proces zmiany diamentu w grafit jest długotrwały, w związku z czym nie dojdzie do tego podczas życia jednego człowieka – wyjaśniała prowadząca.
Kamienie, znane jako diamenty, są więc jedną z pięciu odmian alotropowych węgla. To najczystsza forma krystalizacji węgla. Struktura diamentu to niewielkie kryształy, przyjmujące postać ośmiościanu lub sześcianu. Każdy atom węgla połączony jest wiązaniami kowalencyjnymi z czterema innymi atomami, znajdującymi się w narożach tetraedru, tworząc w przestrzeni siatkę z czworościanów foremnych. To właśnie swojej strukturze diamenty, a później również brylanty zawdzięczają swój niezwykły blask.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.