Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Diamenty - najlepszy przyjaciel kobiety i inżyniera

W poniedziałek (25.11.2019) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się kolejne w tym roku akademickim sekcji miłośników nauki i techniki cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem dr hab. Mariola Satermus opowiedziała o Diamentach.

Poniedziałkowy wykład, który odbył się w ramach sekcji miłośników nauki i techniki cUTW był zatytułowany „Diamenty – najlepszy przyjaciel kobiety i inżyniera”. Jak mogli dowiedzieć się słuchacze, nazwa „diament” pochodzi od łacińskiego słowa „diamentum”, co oznacza niepokonany i niezniszczalny. W związku z tym diament jest nie tylko piękny, ale ma również wiele innych zastosowań. Podczas wykładu poruszano więc tematy związane nie tylko z pięknym wyglądem diamentów, ale również z ich zastosowaniem dla nauki i techniki.

- Diament to nazwa kamienia, z kolei brylant to wyrób jubilerski, oszlifowany zgodnie ze strukturą krystaliczną węgla, tak aby uzyskać, jak najwięcej odbić wewnątrz kamienia. Sam diament jest jedną z postaci węgla. Z czasem może zamienić się w grafit, jednak przemiana nie może zadziałać w drugą stronę, wtedy wartość diamentów znacznie by spadła. Na szczęście proces zmiany diamentu w grafit jest długotrwały, w związku z czym nie dojdzie do tego podczas życia jednego człowieka – wyjaśniała prowadząca.

Kamienie, znane jako diamenty, są więc jedną z pięciu odmian alotropowych węgla. To najczystsza forma krystalizacji węgla. Struktura diamentu to niewielkie kryształy, przyjmujące postać ośmiościanu lub sześcianu. Każdy atom węgla połączony jest wiązaniami kowalencyjnymi z czterema innymi atomami, znajdującymi się w narożach tetraedru, tworząc w przestrzeni siatkę z czworościanów foremnych. To właśnie swojej strukturze diamenty, a później również brylanty zawdzięczają swój niezwykły blask.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: