Czytają, nie czytają?
Nauczyciele bibliotekarze szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego od lat organizują warsztaty samokształceniowe, podczas których dzielą się między sobą doświadczeniem i szukają sposobów, aby zachęcić młodzież do czytania książek. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej przy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie. Zorganizowały je Olga Białoń i Bożena Michalik. I, jak sami się przekonaliśmy zaglądając na część spotkania, jest to świetny pomysł, gdyż bibliotekarze naprawdę mają się czym dzielić. A co napawa optymizmem - w większości twierdzą, że dzisiejsi cieszyńscy uczniowie to wcale nie do końca pokolenie stracone dla czytelnictwa. - Młodzież lubi czytać ale ma mało czasu - mówiła jedna z bibliotekarek. - Widzę że to nie jest zła wola, tylko brak czasu. Więc nie wiem czy by się udało wyjść z czytelnictwem na zewnątrz jak nie mają czasu zorganizować się na terenie szkoły - wtórowała jej inna nawiązując do pomysłu utworzenia międzyszkolnego czytelniczego klubu dyskusyjnego. Za to bardzo pożyteczna okazała się wymiana doświadczeń co do doboru zakupywanych do biblioteki nowości.
A samo spotkanie było także doskonałą okazją, by wymienić się swymi doświadczeniami z zakresu działalności bibliotek. Zwłaszcza, że aktualnie biblioteki realizują „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, który zakłada rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych. I jedne biblioteki część zadań mają już za sobą, a inne dopiero przymierzają się do ich realizacji. Bibliotekarki wymieniały się więc wiedzą na tematy stricte związane z samym projektem, jak choćby nie do końca jasna interpretacja niektórych zapisów dotyczących pozycji, jakie wolno i jakich nie wolno finansować z tej dotacji, jak i takimi kwestiami, jak taki wybór zakupywanych pozycji, by zadowolić czytelników.
- Od wielu lat biblioteki szkolne są miejscem, gdzie można nie tylko wypożyczyć lekturę, ale znaleźć ciekawe książki z różnych dziedzin wiedzy, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, zaangażować się w wolontariat (czytanie książek dzieciom, ludziom starszym, chorym…). Organizowane są spotkania autorskie z lokalnymi twórcami literatury i sztuki. Bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach, organizowanych przez redakcję Biblioteki w szkole, np. „Jak nie czytam, jak czytam”, „Wybory książek”. Organizujemy kiermasze książek, przeprowadzamy ankiety wśród uczniów, aby rozpoznać zainteresowania czytelnicze młodzieży. W II LO im. M. Kopernika w Cieszynie księgozbiór jest w pełni skomputeryzowany od 2008 roku. Od dwóch lat każdy czytelnik biblioteki ma dostęp do katalogu internetowego MOL NET+, gdzie może sprawdzić dostępność poszukiwanej książki oraz dokonać rezerwacji – mówi Olga Białoń. Inne biblioteki w regionie też wychodzą naprzeciw czytelnikom, a choć problemów do rozwiązania bibliotekarki na każdym spotkaniu do omówienia mają wiele, to na czytelnictwo w regionie zapatrują się dość optymistycznie.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.