Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy będzie trudniej o świadczenie rentowe?

Osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia przysługuje renta. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uznaje się natomiast osobę, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do wykonywania pracy zgodnie z posiadanymi przez nią kwalifikacjami.

Podstawowym warunkiem uzyskania renty jest wystąpienie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wynika, że w czerwcu 2019 r. na rencie z powodu niezdolności do pracy było 728,9 tys. Polaków. To blisko czterokrotnie mniej niż w rekordowym 1998 r., gdy rencistów mieliśmy ponad 2,7 mln. Obecnie rząd kończy reformę, która spowoduje, że otrzymanie renty będzie jeszcze trudniejsze. Rząd chce uszczelnić system i ograniczyć liczbę przyznawania tych świadczeń.

"Ministerstwo Finansów w aktualizacji programu konwergencji na lata 2019-22 zapisało "ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe" (da to budżetowi dodatkowe 2,54 mld zł) oraz "działania ZUS uszczelniające system składek" (kolejne 1,7 mld zł)" –  dowiadujemy się w materiałach prasowych.

Uszczelnianie systemu obejmie też ograniczenie przyznawania rent. Najprawdopodobniej będą ustalone konkretne procenty naszej przydatności do pracy. "Może być też ustalona konkretna granica procentowa przydatności do pracy, poniżej której będzie przysługiwać renta. Prawo do niej miałby np. każdy, kto będzie zdolny do pracy tylko w 30 proc.

Jak będzie to wyglądało w rzeczywistości i czy faktycznie będzie trudniej otrzymać świadczenie rentowe powinniśmy się przekonać wkrótce. Niestety nie podano czy obecny rząd zakończy pracę nad tymi ustaleniami do nowych wyborów.

AK, mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-24 14:35:23
jg1943@o2.pl: Czyja ta renta ? 20 zł. i 7 groszy. Szału można dostać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: