Czechosłowacka polityka narodowościowa na Zaolziu w latach 1920-1938 była tematem Specjalnego Spotkania Szersznikowskiego
Pochodzący z Karwiny polski historyk starał się ten trudny, kontrowersyjny i konfliktogenny temat przybliżyć jak najbardziej obiektywnie i rzeczowo, co mu się dobrze udało.
Zainteresowani pogłębieniem tematu sięgnąć mogą po książkę dr. hab. Grzegorza Gąsiora, która ukazała się w wydawnictwie Uniwersytetu Warszawskiego i jest dostępna w wersji elektronicznej (pdf) tutaj.
Prelegent podkreślił, że wszystkie nowo powstałe i odrodzone po wielkiej wojnie państwa środkowoeuropejskie musiały zmierzyć się z kwestią polityki narodowościowej, która służyć miała integralności państwa. Region 9Sląska Cieszyńskiego nie jest bynajmniej pod tym względem wyjątkiem. Natomiast sytuacja na dzisiejszym, powstałym właśnie po podziale dawnego Księstwa Cieszyńskiego pomiędzy Rzeczpospolitą a Czechosłowację Zaolziu była o tyle niezwykła, że po podziale w 1920 roku społeczność czeska, czyli ta najbardziej przez państwo pożądana, stanowiła tam mniejszość. Prelegent podczas wykładu wspominał m.in. o tym paradoksie, jak i o wielu kwestiach dotyczących problematyki polityki narodowościowej w tamtym czasie.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.