Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (74)

W ostatnich dniach miały lub będą miały miejsce święta, rocznice o których było lub będzie głośno w mediach. 15.10. – Międzynarodowy Dzień białej laski, 16.10. – 42 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz 19.10. – 36 rocznica morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej racji proponujemy książki związane z tymi wydarzeniami i osobami.

W czwartek (15.10.) obchodzony był Międzynarodowy Dzień białej laski – święto osób niewidomych i książka, którą polecam jest związana z tym środowiskiem. Jacek Moskwa jest autorem książki „Nie mów o mnie z Zofią morawską spotkania w laskach”.  Zofia Morawska osiemdziesiąt lat ze swojego długiego życia poświęciła pracy dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach u boku Matki Elżbiety Czackiej. W rozmowie z Jackiem Moskwą odkrywa trudy i radości tego czasu, kreśląc fascynujący obraz środowiska osób związanych z Laskami. W jej słowach znajdziemy dyskretne świadectwo najprawdziwszej miłości i ofiarności w służbie człowiekowi…

Druga książka to osoba ks. Karola Wojtyły i „Wujek Karol. Kapłańskie lata papieża” autorstwa Pawła Zuchniewicza. Jest rok 1946. Przyszły papież świeżo po święceniach kapłańskich wyjeżdża do Rzymu. W tym samym niemal czasie do Polski zostaje przywieziony Rudolf Höss, skazany na śmierć komendant obozu w Auschwitz - na wykonanie wyroku czeka w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Tu przystępuje do spowiedzi i komunii św. Udziela mu jej ksiądz pracujący w Łagiewnikach, gdzie pół wieku później Jan Paweł II konsekruje sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przez te dwa miejsca - Wadowice i Łagiewniki - w tajemniczy sposób splatają się losy wielkiego prześladowcy człowieka i wielkiego obrońcy jego praw. „Wujek Karol”, kontynuacja cyklu zapoczątkowanego książką „Lolek. Młode lata Papieża”, jest beletryzowanym zapisem czasu przygotowania przyszłego papieża do przyjęcia godności biskupiej. Akcja rozgrywa się na tle narastającego stalinowskiego terroru i jej punkty zwrotne to śmierć kardynała Sapiehy, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego i przełom roku 1956. Opowieść oparta jest na dokumentach z epoki, relacjach świadków i wspomnieniach samego Jana Pawła II.

W poniedziałek (19.10.) przypada rocznica zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W ostatnim czasie przesłuchałem książkę Wojciecha Sumlińskiego „Kto naprawdę go zabił?” w której jest wiele nieznanych mi wątków. Książka opowiada o jednej z najokropniejszych, do dziś niewyjaśnionych zbrodni politycznych z okresu PRL: morderstwie księdza Jerzego Popiełuszki. Sumliński dotarł do rewelacyjnych, do dzisiaj nieznanych dokumentów, które nakazują całkowite zrewidowanie naszej wiedzy o okolicznościach zbrodni, o procesie toruńskim, o osobach sprawców. Książka relacjonuje śledztwo, prowadzone przez lubelskich prokuratorów IPN, a od roku - po przekazaniu materiałów do Katowic - praktycznie zaniechane. Lektura książki skłania do pytania, jak to możliwe, że tyle lat po powstaniu III Rzeczypospolitej nie można wyjaśnić do końca zagadki morderstwa księdza Jerzego.

Dla młodszej grupy czytelników polecam książkę również związaną z moim środowiskiem osób niewidomych, którą jest „Miłość pisana brajlem” autorstwa Pascala Ruter.
Do tej pory dla Victora rok szkolny był jak skok na bungee bez bungee. Co Victor najbardziej lubi? Słuchać Rolling Stonesów, opychać się słodyczami w towarzystwie najlepszego kumpla, rozmawiać o mechanice samochodowej ze swoim dziwnym ojcem. Ale kiedy Marie, absolutnie genialna koleżanka z klasy, pewnego pięknego dnia wkracza w jego życie podczas sprawdzianu z matmy, cały świat staje na głowie...
Czemu nagle Marie, najlepsza uczennica i wybitnie utalentowana wiolonczelistka, tak bardzo go potrzebuje? Dziwna przyjaźń rodzi się między nastolatkami, których prawie wszystko dzieli. Czy zdołają wytrwać do końca, ukrywając tajemnicę Marie?

Serdecznie zapraszamy do korzystania z ofert naszych bibliotek bo sytuacja związana z wirusem robi się niebezpieczna i nie wiadomo czy nie zostaną wprowadzone nowe zakazy skierowane np. do bibliotek.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-17 09:37:14
krzysztof.mm: to nie jest ciekawe, to jest groźne: Kaczyński to podwójnie mały człowiek - tchórzliwy kurdupel w dzieciństwie wyśmiewany na podwórku, na starość cudzymi rękami i przy pomocy aparatu państwa za wszelką cenę starający się zgnoić i poniżyć swoich politycznych przeciwników - dla dorosłych, tekst A. Stankiewicza na onet.pl pt. "Polowanie na Giertycha. Co Kaczyński ma na adwokata opozycji? [ANALIZA]" === a to fragment: "Nie ma innej możliwości. Albo Roman Giertych postradał zmysły, robiąc nielegalne interesy z upadającym miliarderem. Albo szalony jest Jarosław Kaczyński, który zatrzymał Giertycha — jednego ze swoich najbardziej zaciekłych wrogów — na podstawie wydumanych zarzutów."
2020-10-17 09:49:55
donekT: Być Polakiem to przekroczyć małość niemieckiej tożsamości, to wyrwać się z tego drobnomieszczańskiego, obsesyjnego porządku, to zwrócić się ku tożsamości duchowo rozwiniętej, niebosiężnej, spirytualnej. Cytat z „Pokora” Szczepan Twardoch.
2020-10-17 09:55:48
donekT: Wyrok Rudolfa Hössa, zdaje się, że ostatnia publiczna egzekucja w Polsce. Sumliński jak najbardziej, także polecam, także inne pozycje, bardzo uczciwy i sumienny autor.
2020-10-17 11:16:47
Jarek.K: Trzeba było nie uprawiać polityki na ambonie, toby Popiełuszko żył.
2020-10-17 12:20:39
politykier: Za to Jankowskiego chronili do czasu naturalnej śmierci...
2020-10-17 13:46:29
jasper: Z mojego punktu widzenia nie wiem czy Giertych jest winny czy nie, nie znamy dokladnie sprawy, ale przedstawione fakty zatrzymania uragaja demokratycznym standardom i to juz sugeruje, ze ktos chce upudrowac jakies swoje grzechy, machlojki, nieudolnosc rzadzenia czy dziure budzetowa. Panstwo PiS zaczyna coraz bardziej i czesciej lamac zasady Umowy Spolecznej. Jezeli prawo przestaje wiazac rece wladzy, to obywatelom wolno nie wykonywac postanowien tej wladzy. PiS wygralo wybory - powinni sie zajac rzadzeniem, rozwiazywaniem problemow, stabilizacja, tonowaniem nastrojow. Komu dzisiaj jest potrzebna ta ustawka na Giertycha. Ani dziury w budzecie sie nia nie zatka ( a jak okaze sie, ze zatrzymanie bylo bezpodstawne, to podatnicy beda musieli odszkodowanie jeszcze zaplacic) ani bogowie nie dadza sie ta „ofiara“ przeblagac i nie cofna plagi koronawirusa !
2020-10-17 14:58:48
politykier: Giertych to Twój Idol, jak zostanie wypuszczony zamów sobie pięć piw, charakterystycznym dla stronników Giertycha gestem;) Miedlarowi, na to konto też możesz postawić;)
2020-10-17 15:07:24
jasper: Jesli chodzi o opinie lekarska prokuratury, to sa po prostu geniusze - bez widzenia pacjenta i jakichkolwiek badan oceniaja czyjes zdrowie. Powinni zatrudnic sie w ministerstwie zdrowia i oglosic, ze nie ma zadnej pandemii. Jezeli Prokuratura mowi, ze p. Giertych symuluje omdlenie, to mozna powiedziec, ze prokuratura poznanska symuluje prawo !
2020-10-17 15:19:56
czerwony.slepowron: Tomaszu niewinny, jesteś wolny! Jak to mówią ludzie prości 25 lat niewinności!
2020-10-18 11:09:53
krzysztof.mm: jasper - twoje "nie wiem czy Giertych jest winny czy nie", wzbudzanie w tej kwestii wątpliwości to jeden z celów dyktatorskiej władzy PiS, która posługiwać się zaczęła bezczelnymi prowokacjami i bezprawnymi akcjami służb specjalnych wymierzonymi w przedstawicieli opozycji, niepierwszy zresztą raz - w tym przypadku na celowniku jest Roman Giertych, drzazga w d^upie Kaczyńskiego i całej tej jego bandy złodziei i oszustów
2020-10-18 12:09:21
censor: krzy-sio+jasper-Q etc,. A jakimi prowokacjami, podlanymi epatowaną przez Ciebie nienawiścią spotykamy się w treściach twoich komentarzy na tym portalu? Zwłaszcza wobec osób, które mają nawet nieco inny światopogląd niż ten prezentowany przez twoich mocodawców?
2020-10-18 12:10:24
censor: Redakcja ox powinna się wstydzić, iż przyzwala na nienawistną działalność krzy-sio+!
2020-10-18 13:51:46
jasper: censorku, a co tam u biskupa kaliskiego E. Janiaka odwolanego przez papieza Franciszka za tuszowanie pedofilii w KK. Dlaczego nie siedzi jeszcze w wiezieniu ? Moze w tym temacie sie wypowiesz odnosnie pisowskiej prokuratury ?!
2020-10-18 13:54:02
jasper: krzysztof.mm - pewnosc mam tylko odnosnie wlasnych czynow :)
2020-10-18 14:01:45
jasper: krzysztof.mm - natomiast moge miec pewnosc, ze niebawem skala aresztowan nasili sie i doczekamy sie wspolczesnej Berezy. Sami Polacy zgotowali sobie ten los, powierzajac wladze oszustom, manipulantom. A kartuski Ciemnogrod musi miec widowisko, zeby nie zaczal myslec, co widac chocby po wpisach donka-censorka & co !
2020-10-18 14:39:34
censor: krzy-sio+jasper-Q, Wypowiadałem się niejednokrotnie, poza tym, chciałbym uświadomić Ci, że piszesz sam ze sobą:)
2020-10-18 15:56:02
jasper: donku-censorku, kiedy pan Ziobro wypowie o biskupie Janiaku i nie tylko, swoje slynne zdanie typu - „ juz nigdy wiecej przy wspoludziale tego biskupa zadne dziecko nie bedzie molestowane w KK“. Ja czekam na takie slowa a ty ?
2020-10-18 17:30:39
censor: Po pierwsze, wykrywalność i profilaktyka, traktowanie każdego przestępy tak samo, wedle zasad odpowiedzialności indywidualnej, partyjność i ideologia w ogóle nie powinny być w to mieszane. Twoje krzy-sio+jasper-Q środowisko czyni na odwrót...
2020-10-18 19:27:39
jasper: Bp Janiak kryjacy pedofilie w KK wykladal - „ Teologie moralna” - no jakos trzeba nazwac zlodziejstwo i pedofilie, bo inaczej nawet ciemny lud moglby zaczac cos podejrzewac! Piszesz o odpowiedzialnosci indywidualnej donek-cenzorek ? Podam przyklad -np. w szkole jest nauczyciel pedofil, ktory gwalci dzieci, rodzice zglaszaja to dyrekcji szkoly, informacje otrzymuje MEN ale nie informuja policji. Wynikiem tego tenze przestepca nie siedzi w wiezieniu tylko przenoszony jest do innej szkoly, gdzie znow gwalci dzieci. Czy ponosi wine tylko on jako przestepca czy rowniez wspolwinni - dyrekcja szkoly i MEN. Jaka jest twoja odpowiedz
2020-10-18 19:37:41
censor: krzy-sio+jasper-Q, Od ścigania przestępców są odpowiednie ORGANY PAŃSTWA (Czy MEN do nich należy?), w Polskim systemie karnym obowiązuje zasada odpowiedzialności INDYWIDUALNEJ (a nie zbiorowej, jak w systemach totalitarnych), Każdy odpowiada ZA SWÓJ CZYN, na zasadzie WINY! Tu nie ma miejsca na partyjniactwo i ideologię, tylko profilaktykę i wykrywalność.
2020-10-18 19:46:54
censor: krzy-sio+jasper-Q, również mam do Ciebie pytanie, napisałeś, cytuję "2020-10-16 08:06:50 św. Patryk: IQ67 - za popularyzowanie i głoszenie poglądów i haseł faszystowskich czy komunistycznych można wylądować w pierdlu, z pewnością będzie potrzebna taka sama regulacja odnoście PiS-owskiego kato-bolszewizmu - niewykluczone że nawet ze swym mikrym IQ się załapiesz, kolego ciężko po nocach pracujący ;) "koniec cytatu, teraz wytłumacz mi, na jakiej zasadzie funkcjonuje w Polsce taka partia jak Komunistyczna Partia Polski (KPP), porównaj z obecnie obowiązującymi aktami prawnymi, zwłaszcza KONSTYTUCJĄ, na którą swego czasu tak lubowałeś się powoływać, i której nieznajomość tyle razu Ci udowodniłem. Odpowiedz, ile zacytowana w komentarzu Twoja wypowiedź ma wspólnego z prawdą?
2020-10-18 21:20:50
: donuś zjedz pączusia, będziesz jeszcze bardziej sobą
2020-10-18 21:27:18
censor: krzy-sio+ś.wir_us Patryk, KONSTYTUCJA odnosi się do metod i praktyk, a nie ideologii... Wypadałoby wiedzieć, skoro się niegdyś tak często powoływałeś;)
2020-10-18 23:20:06
jasper: donek-cenzorek, czy slyszales o jakimkolwiek przypadku, aby prokuratura wkroczyla do ktorejs z kurii i zrobila przeszukanie?
2020-10-18 23:26:00
jasper: Ksiadz nie gwalci, ksiadz ma konsekrowane dlonie ( jakis tam ksiadz ). Ksiadz nie gwalci, on prowadzi bioenergotereapie i rozdaje ciumki ( towarzysz piotrowicz ) Slyszymy nieraz, ze to czesto wyzwala sie ta niewlasciwa postawa, czy naduzycie, kiedy dziecko szuka milosci. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi sie samo i jeszcze tego drugiego czlowieka ( biednego ksiedza) wciaga ( arcybiskup Michalik ). Czego jeszcze nie rozumiesz? Za czyim to wszystko przyzwoleniem ?
2020-10-19 22:32:54
censor: Pytaj prokuratorów;)
2020-10-20 06:35:55
: prokuratorów donuś to ty pytaj, w IPN-ie - o akta tatusia swego, kapusia esbeckiego :)
2020-10-20 22:18:58
censor: Co dzieje się w mózgu hejtującej osoby? Otóż uruchamia się w nim obszar, zwany przenoście ośrodkiem nagrody. Hejtowanie sprawia przyjemność, daje błogą ulgę, przywraca poczucie sprawiedliwości. (Więc staje się jasne, dlaczego łatwo przechodzi w zachowanie kompulsywne, nawyk, czasem uzależnienie).
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: