Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (129)
Dzisiaj na początek polska powieść obyczajowa Joanny Jax „Letnie przesilenie”. Kinga Dargiewicz, Amelia Chełmicka oraz Kostek Piotrowski, Krzysztof Wielopolski, Grzegorz Łyszkin i Karol Lewin nie pamiętają wojny, jednak ona wciąż powraca za sprawą wspomnień i przeżyć ich rodziców. Rozdarci pomiędzy tym, co prawe i właściwe, a tym, co wygodne i proste, muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących moralności, zasad i swojego miejsca na ziemi. Pragną pójść swoimi ścieżkami losu, jednak zagadki z przeszłości nie pozwalają im zapomnieć zarówno o wielkiej namiętności, jak i równie ogromnej nienawiści. To opowieść o miłości, przyjaźni, zdradzie i zemście za zrujnowane dzieciństwo.
Maria Carmen Morese jest autorką współczesnego, włoskiego romansu obyczajowego „Amore, amore!: miłość po włosku”. Powieść pełna smaków, zapachów i uczuć. Valeria, pół Włoszka, pół Niemka, wraca po latach do Neapolu, by kontynuować pracę dziennikarską. Czy czarowne krajobrazy wybrzeża Amalfi, architektura, wyśmienita kuchnia i poznani ludzie pomogą jej odzyskać szczęście po rozstaniu z ukochanym? Czy któraś z nowych miłosnych przygód Valerii okaże się ważniejsza niż przelotny romans? Serdeczna i malownicza jak lazur otaczającego morza opowieść o odzyskiwaniu radości życia, w którym Włosi są prawdziwymi mistrzami. Efektowna fabuła i mnóstwo obyczajowych szczegółów z tamtejszej codzienności, od zwyczajów w rodzinie po... biżuterię, inną dla żony, a inną dla kochanki. Inspirujące!
Na Islandii toczy się akcja współczesnego Thrillera kryminalnego Yrsa Sigurdardóttir „Porachunki”. Książkę przesłuchałem w ostatnich dniach z ciekawością. Yrsa Sigur?ardóttir ma niesamowity dar do mieszania wątków makabrycznych z cierpkimi, które łączy z wnikliwą obserwacją zwyczajnego życia i okrasza czarnym humorem. Crime Review Porachunki to kolejna mrożąca krew w żyłach opowieść królowej islandzkiego kryminału. Simon Kernick W szkolnej kapsule czasu zakopanej przed dziesięcioma laty zostaje znaleziony mrożący krew w żyłach liścik wieszczący śmierć sześciu osób. Ale groźba w nim zawarta nie może być przecież prawdziwa, jeśli napisało go trzynastoletnie dziecko Detektyw Huldar podejrzewa, że dostał tę sprawę tylko po to, by nie zajmować się prawdziwą pracą na komisariacie. W rozszyfrowaniu intencji autora wiadomości pomaga mu psycholog Freyja. Wkrótce okazuje się, że duet wplątał się w jeszcze inną szokującą sprawę... Odkrycie listu uruchamia lawinę makabrycznych wydarzeń: w pewnym ogrodzie ktoś odkrywa ludzkie szczątki, a tuż po tym zostaje zamordowany właściciel domu. Jego inicjały BT widniały wśród ofiar wymienionych w liście znalezionym w kapsule. Huldar i Freyja muszą ścigać się z czasem, by poznać autora wiadomości, a także mordercę i jego ofiary, nim zginą wszyscy wymienieni na liście
Dla czytelników w wieku 8-12 lat mamy do zaproponowania tegoroczną nowość Pauliny Tyczkowskiej „Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia”. Rodzinny wehikuł czasu.Gdy obecni dorośli byli dziećmi, świat wyglądał zupełnie inaczej! Dziś trudno w ogóle wyobrazić sobie, jak 50 lat temu możliwe było życie bez telefonów, Internetu, drukarek i telewizji dostępnej przez całą dobę. Dlatego warto wspólnie wybrać się w fascynującą podróż do czasów, gdy ci, którzy dziś są dorośli, biegali w krótkich spodenkach i dyndali do góry nogami na trzepaku, a ich marzeniem było zdobyć oranżadę w proszku!• Dlaczego godzina 19.00 była dla każdego dziecka najważniejszą porą dnia?• Czy gumy Donald za trzy tysiące złotych to dobry interes?• Po co spacerować po ulicy z papierem toaletowym na szyi?• Dlaczego mandarynki jedliśmy tylko na święta? Niezwykłe historie i ciekawostki z czasów, gdy rodzice i dziadkowie byli mali.
To tylko nasze propozycje dla miłośników interesującej książki. Każdy lubi coś innego, inny gatunek czy autora więc zapraszamy do odwiedzania bibliotek i szukania w nich tego co nas zainteresuje.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.