Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: ruina po pożarze grozi zawaleniem

Pod koniec września ubiegłego roku spłonął pustostan przy ul. Krzywej w Cieszynie. Od tego czasu ruina stoi i straszy, a okoliczni mieszkańcy miasta domagają się jej rozbiórki. Gmina jest jednak bezradna.

Do Gabrieli Staszkiewicz wpłynęło pismo jednej z mieszkanek Cieszyna, w którym prosi magistrat o zburzenie spalonego budynku. - Po pożarze zostały kikuty spalonych drzew, zagrażające bezpieczeństwu mojemu jak również sąsiadów, nie mówiąc o niesamowitym smrodzie spalenizny - podkreśla.

W odpowiedzi burmistrz Cieszyna zaznacza jednak, że magistrat nie może nic w tej sprawie zrobić. - Brak jest podstaw prawnych do rozbiórki budynku i uprzątnięcia nieruchomości przez gminę. Wręcz przeciwnie, podjęcie jakichkolwiek działań byłoby naruszeniem prawa własności - stwierdza.

Sprawa została jednak przekazana Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. Dochodzenie może jednak potrwać. - Właściciel nieruchomości zmarł i nie pozostawił spadkobierców. Nieustalenie następcy prawnego właściciela powyższej nieruchomości uniemożliwia skuteczne wszczęcie i zakończenie postępowania administracyjnego - pisze Staszkiewicz.

Warto dodać, że teren posesji regularnie odwiedzają patrole Straży Miejskiej. Mundurowi sprawdzają, czy nie przebywają tam osoby bezdomne.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-27 07:47:03
edward pilich : Gmina jest bezradna jak wszyscy radni bezradni tylko potrafią diety brać i podatki dźwigać
2021-04-27 12:04:39
A.K: Cóż się dziwić, jaką Burmistrz taka ruina. Ta kobieta bije wszystkich dotychczasowych Włodarzy Miasta na łeb I szyję.
2021-04-27 14:20:36
św. Patryk.: A.K. - pewnie byś się nie cieszył za bardzo gdyby gmina albo miasto z TWOJĄ własnością robiły co uważają za stosowne nie przejmując się przepisami prawa?
2021-04-27 14:27:13
św. Patryk.: zupełnie inna kwestia, że jeżeli faktycznie ustalono brak spadkobierców, to gmina/miasto zostają powołane jako spadkobierca przymusowy, niech się dobrze ratusz zastanowi czy to nie jest ten przypadek - nik.gov.pl/aktualnosci/bez-pospiechu-po-spadek.html
2021-04-27 14:27:30
św. Patryk.: "Regulacja dotycząca dziedziczenia ustawowego gminy – obok dziedziczenia Skarbu Państwa – wprowadzona została do Kodeksu cywilnego w 2003 r. Zgodnie z nią Skarb Państwa i gminy są spadkobiercami ustawowymi przymusowymi (koniecznymi), a więc nie mogą odrzucić spadku (art. 1023 § 1 k.c.) oraz nie mają obowiązku składania oświadczenia o przyjęciu spadku. Ustawodawca przesądził jednak, że zarówno Skarb Państwa, jak i gmina nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1023 § 2 k.c.). Na podstawie art. 1031 § 2 zdanie pierwsze k.c., w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. "
2021-04-27 16:08:07
donekT: Właściciel nieruchomości zmarł i nie pozostawił spadkobierców- pisze Staszkiewicz. Z kolei w treści artykułu Pani Moniki Foltyn-Kubera znajduje się informacja, iż: "Niestety, na drodze do rozwiązania problemu stoją przepisy, a konkretniej prawo spadkowe. Właściciel działki i budynku zmarł, a kolejne osoby w linii dziedziczenia zrzekają się spadku. Jak mówi Jan Smolarz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Cieszynie, aktualnie poszukiwana jest kolejna osoba, która mogłaby być spadkobiercą. Jest to o tyle trudne, że najprawdopodobniej przebywa ona na stałe za granicą." Katarzyna Koczwara informuje, iż: Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nad spadkiem, który nie jest objęty przez spadkobierców z urzędu, „czuwa” sąd spadku – w tym przypadku jest to Sąd Rejonowy w Cieszynie. Rola sądu nie polega jednak na wyręczaniu spadkobiercy, który nie wyraża chęci działania, a na działaniu w sytuacji, gdy spadkobierca nie może zająć się spadkiem. >>>>>> Zatem ktoś mija się z prawdą, ponieważ wedle doniesień medialnych spadkobiercy są. Po szczegóły odsyłam // https://beskidzka24.pl/mieszkajac-w-domu-z-widokiem/ //
2021-04-27 16:11:47
donekT: Właściciel nieruchomości zmarł i nie pozostawił spadkobierców- pisze Staszkiewicz. Natomiast inni twierdzą, iż: „Właściciel działki i budynku zmarł, a kolejne osoby w linii dziedziczenia zrzekają się spadku”. Zatem kto się mija z prawdą???
2021-04-27 16:15:42
donekT: Profesjonalizm naszych lokalnych dziennikarzy faktycznie jest godny uznania. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wychwycenie najbardziej istotnych szczegółów... Nie wspominam już o normach etycznych, bo to oczywiste...
2021-04-27 17:30:52
miriam11: Nie tylko lokalnych , donku. To chyba trend ogólnokrajowy albo i ogólnoświatowy. Totalny brak rzetelności w przekazie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: