Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn rozmawia o oświacie. "Mamy nadzieję, że prezydent nie podpisze ustawy"

Początkiem lutego zawiązała się Cieszyńska Rada Edukacyjna, która ma pełnić funkcję doradczą przy burmistrz Gabrieli Staszkiewicz. Jak jednak zaznacza Ratusz, jej działalność ograniczona będzie przepisami krajowymi, które wkrótce mogą się przecież zmienić.

Na pierwszym spotkaniu rady wybrano przewodniczącą - Wiolettę Matusiak, wiceprzewodniczącą - Karolinę Ciengiel oraz sekretarza - Arkadiusza Gabrysia. - Udało się zgromadzić przedstawicieli wielu środowisk - nauczycieli ze szkół prywatnych, publicznych, rodziców czy osoby zajmujące się edukacją w mniej sformalizowany sposób. Mamy więc nadzieję, że zobaczymy bardzo różne perspektywy i będziemy mogli wprowadzić najlepsze rozwiązania, oczywiście na tyle, na ile pozwalają przepisy - mówi Katarzyna Koczwara, rzeczniczka prasowa burmistrz miasta Cieszyna.

- Po tym dość szerokim ciele doradczym spodziewamy się zainteresowania tematem, w jaki sposób nasze szkoły powinny stawiać wyzwanie założeniom nowej szkoły - podążania za potrzebami dzieci, a nie trzymania się tak zwanej "pruskiej szkoły", od której chcielibyśmy odchodzić. Mamy dużo placówek edukacyjnych, wszystkie są na dobrym poziomie, mamy też dobrą kadrę nauczycielską. Zawsze jednak znajdzie się kilka kwestii, które wymagają poprawy - dodaje Gabriela Staszkiewicz.W ostatnim czasie dużo mówi się o zmianach w systemie oświaty, które proponuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. W jaki sposób przepisy, które czekają na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, mogą wpłynąć na działalność cieszyńskiej rady? - Z pewnością ograniczają one możliwość działania organizacji pozarządowych, takie głosy słyszymy ze strony tak rodziców, jak nauczycieli i dyrektorów. Wzmocniona jest też rola kuratora. Mamy jednak nadzieję, że pan prezydent jednak nie podpisze tej ustawy - mówi burmistrz Cieszyna. - To, jak rada - czy jakiekolwiek inne ciało doradcze - będzie mogło funkcjonować, zależeć będzie od wprowadzania w życie przepisów proponowanych przez pana ministra. Wiele mówią nam te ostatnie dyskusje wokół małopolskiej kurator oświaty i jej podejścia do różnych organizacji i nierekomendowania niektórych z nich. Sprawa jest jednak dynamiczna, wielu wójtów i burmistrzów wypowiada się na ten temat. Ja oczywiście uważam, że rodzice powinni mieć duży wpływ na to, czego się uczy ich dzieci, jednak czasem jest to bardzo kłopotliwe, aby przekazać pewne treści, które są w pełni naturalne. Rodziców mamy różnych, z różną świadomością i to czasem jest problem - dodaje Staszkiewicz.

- Jako Ustroński Alarm Smogowy nie będziemy mieli dostępu do szkół - mówiła na ostatniej konferencji prasowej w cieszyńskim ratuszu Zuzanna Chabowska, przedstawicielka organizacji. - Od 2017 roku do dziś przeprowadziliśmy mnóstwo warsztatów w powiecie cieszyńskim - z korzyścią dla dzieci, mieszkańców czy społeczeństwa i zmian, jakie chcemy wdrażać, abyśmy wszyscy oddychali świeżym powietrzem. Każda inna forma przeprowadzenia lekcji, obecność specjalisty jest atrakcyjniejsza dla dzieci. Można wtedy w swobodny, warsztatowy sposób i nie na ocenę porozmawiać o tematach ogólnospołecznych czy ekologicznych - podkreśla.  Warto też dodać, że w odpowiedzi na Strategię Rozwoju Oświaty opracowaną przez Urząd Miejski w Cieszynie powstał drugi dokument - Społeczna Strategia Rozwoju Oświaty. Wśród jej autorek są między innymi przewodnicząca oraz wiceprzewodnicząca Cieszyńskiej Rady Edukacyjnej czy radna Joanna Wowrzeczka. - Co ciekawe, kilka osób brało udział w pracach nad zarówno jednym, jak i drugim dokumentem. Cieszę się jednak, że do pewnych kwestii mamy różne podejścia, bo o tym trzeba rozmawiać. W trakcie warsztatów rozmawialiśmy z rodzicami, dziećmi, dyrektorami, nauczycielami. Te rozmowy pozwoliły nam szeroko spojrzeć na to, co się dzieje w naszych szkołach - komentuje jej przygotowanie burmistrz Staszkiewicz.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

18
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-23 17:06:42
iga: P burmistrz jest za tęczową zarazą
2022-02-23 17:18:18
SzpiegZNadOlzy: Biorąc pod uwagę, kto jest w tym cieszyńskim gremium, nie wiem, kto jest bardziej niebezpieczny - one czy Czarnek?
2022-02-23 17:55:44
Oko: Wygląda mi to, zachowując proporcje, jak rada medyczna przy Pinokiu.
2022-02-23 18:18:06
one: Każdy rodzic, któremu zależy na dobru dziecka powinien trzymać za tą reformę kciuki. Reforma bezwzględnie wyeliminuje infiltrowanie szkół przez lewackie środowiska, skutecznie odcinając tym ostatnim tlen.
2022-02-23 19:45:21
oxjas1: Najwieksze miernoty z wsciekloscia kasaja, byle tylko bylo po mysli partyjnej PiS i proboszcza. Umiera kultura wykonczana przez pseudo autorytety.
2022-02-23 20:08:57
sierżant_Niemyty_Wycior: Kato-Bolszewia jak za najczarniejszych czasów Bieruta i gomulszczyzny próbuje organizować w szkołach pranie mózgów, sami jednak mają K-B propagandyści mózgi kompletnie wyprane no i wychodzi im ta akcja tak jak wszystko, klocem z d*py
2022-02-23 20:58:24
Kankee: Nie wiem czego oczekujecie od szkoły, ale szkoła wam dziecka nie wychowa. Dziecko które w domu dostanie odpowiedni zasób wiedzy i mocny kręgosłup moralny samo zauważy że z tymi, którzy z jednej strony straszą że antykoncepcja jest be a z drugiej strony głoszą że raz można czuć się chłopczykiem a raz dziewczynką, coś jest nie tak.
2022-02-23 21:21:43
hanbes: A ja uważam że to dobra inicjatywa, dla mnie minister Czarnek to miernota i fantasta moherowych marzeń. Po co psuć coś co się sprawdzało w imię wartości pisowskiej ideologii...
2022-02-23 21:43:09
oxjas1: To co jest wpajane na sile budzi naturalny opor. I w tym jest nadzieja !
2022-02-23 22:57:41
Dzony12: Rada edukacyjna przy pani Burmistrz a to dobry żart ,dawno trzeba było taki twór powołać i troszkę edukacji zafundować pani Burmistrz .Jak przypomnę sobie jej słynny występ w Czechach pod słupem granicznym to edukacja niezbędna ale przejdźmy do słynnej rady , no cóż tak to jest jak się ustawy nie czyta tylko bije pianę jak to minister chce zawładnąć szkołą . Większe uprawnienia rodziców nie są na rękę pseudo organizacjom i tu jest problem , chasanie po szkołach może się skończyć .A rada jest tylko jedna niech pani Burmistrz zajmie się Cieszynem i jego realnymi problemami a nie zajmuje się tym do czego nie została wybrana .
2022-02-24 10:05:35
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Jak zwykle burmistrzyni stronnicza i po niewłaściwej stronie. Pamiętamy spacery z "najlepszą kandydatką na prezydenta", której nawet Peło nie chciało. Pamiętamy pokazowe protesty pod masztem 5G kiedy sama była za. Pamiętamy ataki w WR na decyzję rządu w sprawie niewpuszczenia imigrantow ekonomicznych na granicy białoruskiej i jej poplecznika który szkalował SG. Teraz tak samo. Działają jak lewackie media, podając półprawdę i rozsiewając fake newsy. Albo sami nie zapoznali się z nowelizacja ustawy o szkolnictwie albo udają. O co w tym naprawdę chodzi? Ano o to aby szemrane środowiska w tym spece od propagowania elgiebete, wpajania że to dobre i nie ma w tym nic złego nie mogli szerzyć w szkołach wbrew wi rodziców i nawet samych nauczycieli wszystkiego co im się żywnie chce. Ustawa wcale nie zabrania instytucjom pozarządowym dostępu do szkół lecz chce wprowadzić kontrolę. Słowo kontrola oczywiście może źle się kojarzyć ale chyba wszyscy rodzice interesujący się swoimi pociechami chca wiedzieć co dzieje się w szkołach i żeby dyrekcja była za to odpowiedzialna. Nikt też nie chce zwalniać nauczycieli ani dyrektorów bez powodów. Zresztą od dawna tak jest że w większości takich przypadków rodzice podpisują zgodę na uczestnictwo dzieci w takich zajęciach. Teraz tą ustawa rząd jedynie hce uporządkować to co miało być od dawna.
2022-02-24 11:05:19
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Sane Panie żadnego faceta. I to jeszcze większość związaną z lewicowymi poglądami, świetlica polityki krytycznej itp itd, śmiechu warte. A Pani Chabrowska z Ustroński Alarm Smogowy niech nie szerzy fake newsów. Czegoś najwyraźniej nie doczytała albo przeczytała nagłówek że ktoś ogranicza działalność organizacji pozarządowych.
2022-02-24 11:17:51
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Ja bym sobie dodatkowo życzył odniesienia Burmistrzyni do tych slow: "Ja oczywiście uważam, że rodzice powinni mieć duży wpływ na to, czego się uczy ich dzieci, jednak czasem jest to bardzo kłopotliwe, aby przekazać pewne treści, które są w pełni naturalne." Którzy rodzice mają mieć wpływ, bo jedni będą mieli takie zdanie a inni wrecz przeciwne. Czy tylko ci rodzice aha mieć wpływ, którzy popierają sranowisko Pani Burmistrz i wymienionego składu "rady"? No i które treści wg miej są tymi "naturalnymi". Dla jednych np propagowanie dewiacji to normalne, dewiacje to już nie dewiacje a dla innych już nie.
2022-02-24 13:21:33
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wszyscy dobrze wiedzą dlaczego taka ustawa powstała i co było powodem. Przeciwnicy będą mydlić oczy tak jak z rzekomą wolnością i tolerancją. Tylnymi drzwiami właśnie takie lewackie organizacje próbują wprowadzić do szkół swoje "treści". Ich tolerancja to tolerancja dla wszystkiego ale NIE dla tradycyjnych wartości, tradycyjna rodzina to dla nich przeżytek, wartości chrześcijańskie na bok. Normalność to nienormalność, te "naturalne tresci" dla nich wcale nie muszą być naturalne dla wszystkich. Konstytucja tylko wtedy kiedy pasuje? Następnym razem prosze Panią Burmistrz o wymienienie tych "naturalnych" a nie ogólnikami.
2022-02-24 23:12:01
sierżant_Niemyty_Wycior: a ty, cwaniaczku od Maciaszczyka, już wyfasowałeś buty czy dalej w kłapciach od chińczyków musztrujesz niepełnosprawnych? wasz czas się kończy, pakuj się i pomyśl za co chleb dzieciom kupisz jak ci sponsorów pozamykają
2022-02-25 11:25:26
Pogromca pogromców i cwaniaczków: zamilcz trollu sierżant_Niemyty_Wycior jak nie masz nic do powiedzenia w temacie. Nawet nie wiadomo o co ci chodzi, bulczysz jak wtedy kiedy przed Kauflandem - sesamie otwórz się. Schizofrenię trzeba leczyć
2022-02-25 19:20:45
sierżant_Niemyty_Wycior: sranda musi być, kato-pisdzielce jak zwykle swe obłudne gęby wartościami wycierają
2022-02-25 23:58:00
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Błazen, prawdziwy błazen. Sam żeś jest kato, Jo ni.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: