Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Informacje dot. spadków

Zgodnie z prawem bankowym, banki kierują do gmin informacje o zmarłych klientach. Informacje takie otrzymują gminy, na których terenie odnotowało się ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego. Wszystko za sprawą kolejności dziedziczenia, która wskazuje, że w przypadku braku spadkobierców, majątek zmarłego dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Nie zawsze jednak informacja skierowana przez bank do gminy jest tożsama z brakiem spadkobierców.

- Część banków nie przesłała jeszcze danych, ale już w kilkudziesięciu przypadkach na kontach pozostały kwoty od kilkuset złotych do nawet ok. 40.000 zł. Informacje dotyczą osób zmarłych w ostatnim czasie, ale także przed kilku lub nawet kilkunastu laty – informują władze Cieszyna. W wyniku czynności sprawdzających, przeprowadzonych przez odpowiednie organy gminy, ustalono, że Gmina Cieszyn nie jest spadkobiercą zmarłych, o których śmierci informacje otrzymała. W większości przypadków, na terenie Cieszyna zamieszkują ich spadkobiercy ustawowi, warto jednak zaznaczyć, że gmina nie ma obowiązku informować spadkobierców o kontach bankowych zmarłych. Żadne przepisy nie nakładają również na gminę obowiązku informowania banku o odnalezionych spadkobiercach.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że spadkobiercy, którzy zostali wytypowani na podstawie czynności sprawdzających są spadkobiercami ustawowymi. W polskim prawie istnieje możliwość rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci, przez sporządzenie testamentu w odpowiedniej formie (akceptowalne z punktu widzenia prawa formy testamentu wyszczególnione zostały w księdze czwartej kodeksu cywilnego). Testament sprawia, że spadkobiercą wcale nie musi być osoba, która dziedziczyłaby w przypadku dziedziczenia ustawowego. - W razie złożenia w banku dyspozycji na wypadek śmierci, bank ma obowiązek wystąpić z informacją do osoby uprawnionej do odbioru środków. Jednak nie wyśle takiej informacji, jeśli nie wie, że właściciel konta zmarł. Problemem jest także zmiana adresu osoby uprawnionej w dyspozycji lub jej śmierć. W związku z opisaną sytuacją proszę mieszkańców Cieszyna o zwrócenie uwagi na: konieczność informowania banku o zmianie miejsca zamieszkania klienta, konieczność aktualizacji danych zawartych w złożonej w banku dyspozycji na wypadek śmierci, wprowadzoną w art. 92ba Prawa bankowego możliwość złożenia przez spadkobiercę w dowolnym banku wniosku o zbiorczą informację z Centralnej informacji o rachunkach – wskazują władze Cieszyna.

Informacje, napływające do gminy, w których banki wskazują, że zmarli mieszkańcy Cieszyna mieli środki na kontach, które aż do tej chwili nie zostały pobrane przez spadkobierców, wskazują że w wielu przypadkach rodziny zmarłego nie wiedzą, że pozostawił on środki w danym banku. Jeżeli pojawiają się wątpliwości, czy dany spadkodawca pozostawił środki na koncie bankowym, lokacie, lub książeczce oszczędnościowej, należy skontaktować się z danym bankiem, lub uzyskanie ww. zbiorczej informacji.
Dodatkowo, osoba, która poniosła koszty pogrzebu, a nie jest spadkobiercą, może zwrócić się do banku, w którym zmarły miał zdeponowane środki. Jeżeli środki pozostałe na koncie zmarłego na to pozwalają, bank ma obowiązek zwrócić takiej osobie poniesione koszty pogrzebu, jeżeli zwrot ten nie został wypłacony z innych źródeł.

Posiadając kartę do konta zmarłego, nie jest dozwolone dokonywanie wypłat środków za pośrednictwem bankomatu, czy też wykonywanie przelewów za pośrednictwem bankowości internetowej. Działanie takie są sprzeczne z prawem i mogą doprowadzić do ukarania sprawcy takiego czynu.

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: