Chałupa z Goleszowa trafiła do Górnośląskiego Parku Etnograficznego
Ośmiu górali przez tydzień rozbierało ponad 120-letnią, drewnianą chatę która w najbliższym czasie stanie się ozdobą chorzowskiego skansenu. – W ciągu tygodnia uda nam się zamknąć całą konstrukcję – mówi Stanisław Ligocki z Istebnej, kierownik ekipy montującej budynek.
Drewniana chata pochodzi z 1886 roku. Postawił ją w Goleszowie nadzorca zakładów cementowych. – Jest to jedna z nielicznych chałup, jakie ocalały do naszych czasów, o konstrukcji przysłupowej. Jej dachu nie podtrzymują ściany, tylko słupy przyścienne i na tym polega jej unikatowość. Zabytkowa chałupa stanowiła tylko kłopot dla właściciela gruntu, na którym stała a dla nas jest rarytasem – wyjaśnia Piotr Wybraniec, dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Budynek ma 104 metry kwadratowe powierzchni, parter, strych i kamienną piwniczkę. Tego typu konstrukcje przybyły do Polski z Niemiec, gdzie były stawiane już w XVI wieku.
Chata razem z wozownią, piecem chlebowym oraz zrekonstruowaną stodołą utworzy zagrodę bogatego chłopa z regionu podgórskiego.
Zdj.: – Na przeniesienie chałupy z Goleszowa musieliśmy zdobyć pół miliona złotych – informuje Piotr Wybraniec.
(foto: zac)
(zac)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
