Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Burmistrz Wisły: Koszty prowadzenia miasta rosną

Na dzisiejszej (12.12) konferencji prasowej burmistrz Tomasz Bujok mówił o przyszłorocznym budżecie gminy. Poruszył także temat opłaty miejscowej, z której dochód po raz kolejny był wyższy niż w ubiegłym roku.

- Spięliśmy budżet bez konieczności zaciągania kolejnych zobowiązań, nie mamy deficytu. Nie wiemy jednak, co się wydarzy w przyszłym roku. Teoretycznie prognozy są optymistyczne - z Ministerstwa Finansów dostaliśmy prognozowany wzrost dochodu z PIT-ów na konkretnym poziomie, natomiast zobaczymy, czy on rzeczywiście będzie. Mam pewne obawy co do tego. Jeśli chodzi o środki na realizację inwestycji, to z pewnością będą mniejsze - analizował włodarz grodu pod Baranią Górą.

Jak dodał, sytuacji nie pomagają podwyżki cen za energię elektryczną. - Koszty prowadzenia miasta rosną. Na przykład wzrost opłaty za prąd rzędu 40% pochłania nam znaczną część budżetu, która była planowana na cele inwestycyjne. Pomysły, aby do budżetu centralnego trafiała znaczna część opłat uzdrowiskowych, a nawet miejscowych, też optymizmem nie napawają.

Według planów ministerialnych, do budżetu państwa miałoby trafiać nawet 70% opłaty uzdrowiskowej (którą pobiera np. Ustroń) czy miejskiej (obowiązującej w Wiśle). Jak zaznaczał Tomasz Bujok, gmina musiałaby się liczyć ze sporą utratą dochodów, które w głównej mierze przeznaczane są na turystykę. - Od czterech lat rozmawiamy z przedsiębiorcami, przekonujemy ich o konieczności jej odprowadzania i w zasadzie ten temat się zakończył - z roku na rok zysk z niej nam rośnie o 100 tys. zł, w tym roku wyniesie on około 1,2 mln zł. Cztery lata temu zaczynaliśmy od niecałych 700 tys. zł - mówił burmistrz.

19 grudnia odbędzie się najbliższa sesja Rady Miasta, na której radni będą przyjmować uchwałę budżetową na 2020 rok.

KR

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-13 12:15:22
marshall: Trzeba dalej głosować na pisiorów , to za chwilę już na nic nie zostanie bo już płacimy podatki od podatków.
2019-12-13 14:48:34
Łobibok: Hanysy miasto niszczą i śmieci zostawiają to koszty dla miasta rosną.
2019-12-13 16:36:55
wisiketa: Popłakałem się.
2019-12-13 19:25:10
100doła: Jarek daje, Jarek zabiera, nie przewidzieliście tego , że po wyborach tak będzie? Hahahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: