Buchenwald: tablica upamiętniająca pastora Karola Kulisza
- Karol Kulisz znany jest przede wszystkim jako założyciel zakładów diakonijnych w Ligotce Kameralnej (1913) i Dzięgielowie (1924). Był on również ojcem duchowym i czołowym działaczem neopietystycznego ruchu społecznościowego Społeczności Chrześcijańskiej (1905). W roku 1907 został wybrany proboszczem parafii ewangelickiej w Ligotce Kameralnej - wyjaśnia Karol Cieślar, czeski architekt i działacz społeczny polskiego pochodzenia.
Jak dodaje, pierwotnie uroczystość odsłonięcia tablicy była zaplanowana na 8 maja, jednak ze względu na wprowadzone wtedy obostrzenia i zamknięcie granic nie mogła dojść do skutku. Zorganizowano wtedy jedynie wirtualne wydarzenie, które odbyło się w Czeskim Cieszynie. Pomysłodawcą inicjatywy był pastor Mirosław Danyś.
Do Ettersbergu w Niemczech, gdzie mieścił się obóz koncentracyjny Buchenwald, udała się w piątek (11.09) delegacja Diakonii Śląskiej, Diakonatu Eben Ezer z Dzięgielowa (z którego pochodził Karol Kulisz), a także Diakonia z niemieckiego miasta Lemgo. Tablicę odsłonili Jan Wacławek (biskup senior Śląskiego Kościoła Ewangelickiego), a także Emil Gajdacz i dr Bartolt Haase z diakonii Eben Ezer w Lemgo. - Przed budynkiem krematorium odbyła się podniosła uroczystość, zabrzmiały tam nasze pieśni, został przedstawiony życiorys męczennika, w modlitwach wyrażono wdzięczność za jego pracę i wysiłki na rzecz kościoła, diakonii i społeczeństwa Śląska Cieszyńskiego - dodaje Cieślar.
KR/na podstawie mat. pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.