Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Buchenwald: tablica upamiętniająca pastora Karola Kulisza

8 maja minęło 80 lat od śmierci księdza pastora Karola Kulisza, który zmarł w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Buchenwald. Z powodu pandemii dopiero w piątek (11.09) oficjalnie została odsłonięta tablica upamiętniająca tego działacza społecznego ze Śląska Cieszyńskiego.

- Karol Kulisz znany jest przede wszystkim jako założyciel zakładów diakonijnych w Ligotce Kameralnej (1913) i Dzięgielowie (1924). Był on również ojcem duchowym i czołowym działaczem neopietystycznego ruchu społecznościowego Społeczności Chrześcijańskiej (1905). W roku 1907 został wybrany proboszczem parafii ewangelickiej w Ligotce Kameralnej - wyjaśnia Karol Cieślar, czeski architekt i działacz społeczny polskiego pochodzenia.

Jak dodaje, pierwotnie uroczystość odsłonięcia tablicy była zaplanowana na 8 maja, jednak ze względu na wprowadzone wtedy obostrzenia i zamknięcie granic nie mogła dojść do skutku. Zorganizowano wtedy jedynie wirtualne wydarzenie, które odbyło się w Czeskim Cieszynie. Pomysłodawcą inicjatywy był pastor Mirosław Danyś.

Do Ettersbergu w Niemczech, gdzie mieścił się obóz koncentracyjny Buchenwald, udała się w piątek (11.09) delegacja Diakonii Śląskiej, Diakonatu Eben Ezer z Dzięgielowa (z którego pochodził Karol Kulisz), a także Diakonia z niemieckiego miasta Lemgo. Tablicę odsłonili Jan Wacławek (biskup senior Śląskiego Kościoła Ewangelickiego), a także Emil Gajdacz i dr Bartolt Haase z diakonii Eben Ezer w Lemgo. - Przed budynkiem krematorium odbyła się podniosła uroczystość, zabrzmiały tam nasze pieśni, został przedstawiony życiorys męczennika, w modlitwach wyrażono wdzięczność za jego pracę i wysiłki na rzecz kościoła, diakonii i społeczeństwa Śląska Cieszyńskiego - dodaje Cieślar.

KR/na podstawie mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-15 21:25:41
donekT: W odniesieniu do tematu artykułu, jak naziści traktowali duchownych, warto wymienić wspomnienia p. Antoniego Opioła, był on nauczycielem w jednej z pobliskich szkół. Pobyt w Obozie Koncentracyjnym wyraźniej odcisnął na nim piętno. Zdarzało się, iż czas niektórych ze swych lekcji poświęcał na wspominanie przeżyć z pobytu w obozach koncentracyjnych. To właśnie w takich okolicznościach poznał Józefa Cyrankiewicza, z którym później wymieniał korespondencję. p. Antoni Opioł wspominał również o traktowaniu duchownych w obozach koncentracyjnych. Wg jego relacji niemieccy naziści nakazali kapłanowi odprawić Mszę Św. kiedy nadszedł moment Przeistoczenia, celebrujący został uderzony przez nazistę w plecy rozżarzonym do czerwoności krzyżem, po czym zemdlał. Następnie esesman miał powiedzieć do zgromadzonych -OTO JEST TA WASZA WIARA. Wedle innych jego relacji, duchowni (i nie tylko) byli przez nazistów podwieszani w ten sposób, aby koniuszkami palców u stóp dotykali ziemi. Następnie na tych nieszczęśników SS-mani wypuszczali wygłodniały wilczury, które kąsały więźniów do wysokości, dokąd potrafiły doskoczyć, odgryzając przy tym części ciała. Zdaje się, iż w okolicy jeden z księży posiadał blizny po tego rodzaju ekscesach. W końcu warto wspomnieć, iż ówczesny ksiądz z pobliskiej parafii, z okresu II wojny, został wydany przez własnych parafian...
2020-09-15 21:32:41
donekT: Naziści w planach mieli nie tylko eksterminację poszczególnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów, etc.), ale w dalszej kolejności, również wymordowanie duchownych, zwłaszcza wyznań chrześcijańskich. Naziści próbowali tworzyć coś na kształt własnej religii, odnoszącej się do germańskiego neopoganizmu, ezoteryzmu i okultyzmu. Zgodnie z założenia filozofii Nietzschego, było tam także miejsce dla postaci Chrystusa, którego naziści próbowali przedstawiać jako potomka germańskiego wojownika lub Tyberiusza Juliusza Abdes Pantera. Chrześcijaństwo w sposób oczywisty było niezgodne z nazistowskim totalitaryzmem i naziści w dalszej perspektywie dążyli do eksterminacji tegoż chrześcijaństwa.
2020-09-15 21:34:24
donekT: Co do pamiątek i świadectw zbrodni niemieckich nazistów, warto przedstawić przykład Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen na terytorium dzisiejszej Austrii. Większość terenów byłych obozów Gusen znajduje się obecnie w rękach prywatnych, zdaje się, że zostały zagospodarowane przez DEWELOPERÓW (ludzie tam dziś mieszkają na ludzkich szczątkach). Czyżby próba zatarcia śladów przeszłości? Brama wejściowa do obozu Mauthausen-Gusen (tam, gdzie przebywał p. Antoni Opioł) zamieniona została w prywatną willę.
2020-09-16 05:11:06
Jarek.K: A z jakiej strony wywodzili się faszyści? Oczywiście, że z prawactwa. Któremu przewodził prawak z wąsikiem.
2020-09-16 06:06:49
donekT: krzy-sio+ Gwoli ścisłości, Benito Mussolini, Pierre Laval, czy faszyzujący Józef Piłsudski i inni im podobni zaczynali jako socjaliści...
2020-09-16 06:11:14
donekT: Także przewrót stalinowski w ZSRR zaznaczył się odniesieniami do narodowej formy o socjalistycznej treści. Czego to krzy-sio+ dowodzi? Z radykalnie lewicowych treści, po zmianie narracji, bardzo łatwo przejść na pozycje nacjonalistyczne, przykład Slobodana Miloševicia jest już z tej najnowszej historii.
2020-09-16 06:35:24
donekT: Podział na polityczną, nawet ideologiczną prawicę i lewicę wywodzi się z tradycji Rewolucji Francuskiej i stanowił odniesienie wobec zastanego wówczas Ancien régime, dotyczył systemu parlamentarnego. Od tego czasu sporo się zmieniło, także polityczną prawicę i lewicę powinniśmy oddzielać od ideowej lewicy i prawicy, poglądy ideowe i polityczne nie zawsze się zazębiają. Polityczna prawica i lewica różni się również w porównaniu z polityczną prawicą i lewicą z innego państwa (można porównać przykład Polski i Francji). Co do TOTALITARYZMÓW, z reguły pozbawionych parlamentów, lub posiadających parlamenty fasadowe, trudno mówić o TOTALITARYZMACH PRAWICOWYCH, CZY LEWICOWYCH, każda w istocie totalitarna ideologia ma charakter HYBRYDOWY, łączący elementy uznawane za prawicowe i lewicowe.
2020-09-16 06:37:08
donekT: Tak samo nie możemy powiedzieć, że Chrystus, Grakchowie, czy Cezar byli postaciami o poglądach lewicowych, chociażby z tego powodu, że pojęcie lewicy, czy prawicy, czy konserwatyzmu, wówczas nie funkcjonowało. Niestety pewna linia światopoglądowa próbuje się odwoływać również do rzekomej lewicowości wymienionych.
2020-09-16 06:57:37
jasper: Dla tych z wybiorcza pamiecia ! Przypominam, ze prezes J. Kaczynski egzaminy doktorskie zdal z teorii panstwa i prawa oraz filozofii marksistowskiej (oba na "bardzo dobrze" :) Jego prace doktorska przetlumaczono na rosyjski !? Nie mozna zapomniec o tym, ze prof.Stanislaw Ehrlich ( promotor doktoratu J. K. ) byl szefem / w pewnym czasie/Katedry Prawa Radzieckiego. A tak na marginesie - towarzyszu dr Jaroslawie K - gratulacje za ocene z marksizmu - jak widac sa efekty ...
2020-09-16 07:56:17
św. Patryk: pora pomyśleć o tablicy upamiętniającej zadenuncjowanych latach 1983-89 przez TW "Olcha", leśniczego w Zebrzydowicach
2020-09-16 08:11:18
św. Patryk: w latach'80-tych, po stanie wojennym i kiedy komuna się już chyliła ku upadkowi, szedł na współpracę z esbecją w zamian za awans i obietnicę kariery jedynie ostatni męt, drań i szuja,
2020-09-16 10:33:26
stefanbbn: donek racja, warto przypomniec ze Himmler na rozkaz Hitlera od 1935 roku do 1944 udowadnial na podstawie procesow czarownic w sredniowieczu cztery glowne tezy: 1. Ofiary byly aryjkami czysto germanskie pochodzenie. 2.Denuncjatorami byli Zydzi-pierwsza proba wymordowania aryjczykow na terenie Niemiec 3.Chrzescianie mordowali i palili aryjczykow. 4.Spisek Zydowsko- Chrzescianski -cel byl wymordowanie i likwidacja rasy aryjskiej-co mialo w przyszlosci byc glownym argumentem do likwidacje kosciolow chrzescianskich w Rzeszy i Europie. Utworzono kartoteke --okolo 30 tysiecy kartotek z imionami i nazwiskami ofiar, kto wydal, jaki sad i jaki wyrok.Archiwum dzisiaj w Poznaniu bylo przechowywane na zamku kolo Gniezna.Przygotowania na rozprawe z Chrzescianstwem byly w pelnym toku.Na sczescie przebieg wojny zapobiegl unicestwieniu Kosciola Chrzescianskiego.
2020-09-16 12:36:27
Architekt: Nadace Eben-Ezer v Lemgu vydala u příležitosti odhalení pamětní desky Sen. K. Kuliszovi v krematorium KZ Buchenwald PM (Tiskovou zprávu): Gedenken an Gründer der Schlesischen Diakonie Pfarrer Karol Kulisz Buchenwald-Lemgo. Zirka 20 Menschen aus drei Ländern in der Mitte Europas – Tschechien, Polen und Deutschland - trafen sich am Morgen des 11. September 2020 auf dem Parkplatz der Gedenkstätte Buchenwald bei Weimar. Gemeinsam wollte man in einer feierlichen Zeremonie die Tafel zum Andenken an Pfarrer Karol Kulisz einweihen. Sie ist im ehemaligen Krematorium des ehemaligen Konzentrationslagers Buchenwald angebracht. Dort wurde der evangelische Theologe nach seiner Ermordung durch die Nazis am 8. Mai 1940 verbrannt. Die Gedenktafel sollte eigentlich bereits am 8. Mai 2020, dem achtzigsten Todestag von Pfarrer Kulisz, enthüllt werden. Corona hat das verhindert. Karol Kulisz war Gründer und Leiter der Diakonissenanstalt Dzięgelów bei Teschen, heute im Grenzgebiet von Tschechien und Polen auf polnischer Seite gelegen. Er war ein Mann der Tat, der sich sozial und politisch engagierte und zahlreiche Schriften verfasste. Für seine Überzeugungen, für die er lebte, wirkte und stritt, wurde er schließlich ermordet. Zeit seines Lebens und darüber hinaus hat er viele Menschen beeindruckt und beeinflusst. So ist es den Nationalsozialisten nicht gelungen, mit Karol Kuliszs sterblichen Überresten auch sein Lebenswerk zu vernichten. „Ganz im Gegenteil: Trotz auch nach dem Ende des Zweiten Weltkrieges teilweise sehr schwieriger staatlicher und gesellschaftlicher Umstände fanden sich immer Menschen, die seine Arbeit mit und für ihre Mitmenschen fortsetzten und fortsetzen“, sagte der Kommissarische Stiftungsdirektor der Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora Dr. Philipp Neumann-Thein in seiner Begrüßungsansprache. Nach einer feierlichen Zeremonie enthüllten Pastor Dr. Bartolt Haase (Theologischer Vorstand Eben-Ezer), Altbischof Jan Waclawek (Schlesische Evangelische Kirche Teschen) und Pfarrer Marek Londzin (Dierktor des Frauendiakonats Dzięgelów) die Gedenktafel im Vorraum des Krematoriums. Eben-Ezer und die Schlesische Diakonie sind schon seit vielen Jahren partnerschaftlich verbunden. Bereits beim Aufbau der Schlesischen Diakonie nach der politischen Neuorientierung nach 1990, wirkte die Stiftung Eben-Ezer unterstützend mit. Im Oktober feiert die Schlesische Diakonie in Tschechien ihr dreißigjähriges Bestehen. Zusammen mit ihren Partnern aus Lemgo und Dzięgelów besinnt man sich im Rahmen dieses bemerkenswerten Jubiläums auch besonders auf den Gründervater Pfarrer Karol Kulisz. Initiiert und organisiert wurde diese Veranstaltung von Pfarrer i.R. Miroslav Danys, der die Partnerschaft der Stiftung Eben-Ezer und der Schlesischen Diakonie koordiniert. Die Gedenkstätte Buchenwald bei Weimar ist einer der wichtigsten Erinnerungsorte für die Nazi-Verbrechen in Deutschland. Jährlich besichtigen rund 500.000 Besucher aus aller Welt das ehemalige KZ, in dem die Nazis zwischen 1937 und 1945 knapp 300.000 Menschen inhaftierten und zirka 56.000 ermordeten.
2020-09-16 14:11:47
Santa_Claus: ja, du bist Volkswagen
2020-09-17 19:35:11
wislanin135: Hallo, Herr " Architekt" vielen Dank fuer Ihre Informationen, es ist sehr umfangsreich , was Sie geschrieben haben. Ich wuensche Ihnen einen schoenen Abend. Grusse aus Wisla.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: