Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bony organizacyjne dla szkół w Cieszynie

W celu zapewnienia sprawiedliwego podziału środków przeznaczonych na funkcjonowanie placówek oświatowych, władze Cieszyna zdecydowały się na wprowadzenie bonów organizacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu szkoły mają otrzymać fundusze, które pozwolą im na jak najlepsze realizowanie swoich zajęć dydaktycznych.

Dla każdej szkoły obliczona zostanie maksymalna liczba godzin dydaktycznych i opiekuńczych, które dyrektor będzie mógł zlecić nauczycielom. Podstawą tego wyniku mają być liczby uczniów, uczęszczających do każdej z placówek. Aby na tych obliczeniach nie ucierpiały mniejsze szkoły, brane są również pod uwagę aspekty, takie jak problemy w szkołach, związane z organizowaniem zajęć międzyoddziałowych. - Zasadniczo można więc powiedzieć, że im więcej dzieci w szkole, tym więcej w tej szkole odbywa się zajęć. Liczba zajęć z kolei przekłada się na liczbę etatów nauczycielskich, a ta jest jednym z czynników wpływających na liczbę etatów administracji i obsługi. W tym ostatnim przypadku szczególne znaczenie będzie też miała wielkość budynku szkoły i całego otoczenia, które wymaga utrzymania w czystości i porządku – tłumaczy burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

Zgodnie i ideą bonu organizacyjnego, to dyrektor szkoły będzie miał największe kompetencje w zakresie podejmowania decyzji, jakie zajęcia, lub inne potrzeby (oprócz zajęć obowiązkowych) powinny być finansowane, jako pierwsze. Dyrektor będzie miał więc prawo dysponować środkami, w taki sposób, że podejmie decyzję, z jakich przedmiotów zajęcia dodatkowe są w danej placówce najbardziej potrzebne. W przypadku nadwyżki środków pieniądze będą mogły być również przeznaczone na przykład na zakup książek do biblioteki. - Miasto Cieszyn wyznaczy (…) limity finansowe, wynikające z potrzeb realizacji zajęć obowiązkowych, proporcjonalnych do wielkości szkoły środków na zajęcia dodatkowe, remonty i rezerwy na zdarzenia nieprzewidywalne (…), a dyrektor zadecyduje, jak w danym czasie te limity wykorzystać, aby realizować najlepszy dla szkoły scenariusz, przy zachowaniu ram i płynności finansowej, przewidzianych dla danego okresu rozliczenia – wskazuje Macura.

Przygotowania do wprowadzenia bonu organizacyjnego władze miasta rozpoczęły już w październiku 2017 roku, w kwietniu 2018 roku dyrektorzy szkół przechodzili odpowiednie szkolenia w tym zakresie. Szkolenia mają pomóc w planowaniu wydatków, w przypadku których szkoły będą mogły teraz znacznie swobodniej dysponować przyznanymi im środkami.

 

JŚ/WR

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-02 09:44:56
bronek91: Reforma, to najlepsze rozwiązanie na wszelkie bolączki. Oczywiście ten pomysł akurat pochwalam, tylko się zastanawiam czy wystarczy??? A co z etosem zawodu nauczyciela??? Jak mówi Pismo, żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników brak....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: