Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będą kontrole i kary!

W Sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja dotycząca realizacji zapisów tzw. uchwały antysmogowej w naszym regionie.


Będą kontrole i będą też kary dla tych, którzy mogli, a nic dotąd nie zrobili, by zmienić swoją kotłownię, a tym samym wpłynąć na poprawę jakości powietrza na Śląsku – stwierdzili zgodnie obecni na konferencji samorządowcy.

To wyzwanie, które szczególnie ważne jest dla naszego województwa. Walka o świeże powietrze to zadanie dla Śląska. - Działania na rzecz poprawy jakości powietrza są jednym z kluczowych wyzwań dla zarządu województwa. Celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Służą temu zarówno projekty dofinansowywane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego jak i programy rządowe takie jak „Czyste powietrze” i „Stop Smog”, czy też przyjęty przez Sejmik „Program ochrony powietrza dla Województwa Śląskiego”. Zaplanowane do realizacji działania naprawcze w głównej mierze powinny być skierowane na redukcję emisji z sektora komunalno-bytowego, ale również obejmują zadania związane z prowadzeniem akcji promocyjnych i edukacyjnych oraz działań kontrolnych. Program ochrony powietrza dla województwa to także realizacja uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – podkreślił wicemarszałek województwa Dariusz Starzycki.

Ważne by wszyscy mówili jednym głosem - czyste powietrze to w końcu nasza wspólna sprawa. - Chciałbym abyśmy wszyscy mówili jednym głosem. Walka o czyste powietrze leży w naszym wspólnym interesie. To się należy naszym mieszkańcom – dodał obecny na konferencji prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który pełni także funkcję przewodniczącego Związku Gmin i Powiatów.

Temu ma służyć uchwała antysmogowa.Uchwała obowiązuje od 2017 r., zgodnie z nią m.in. do końca 2021 r. należy w tym regionie zlikwidować piece używane powyżej 10 lat.Po wskazanych uchwałą terminach eksploatacja zabronionych uchwałą kotłów stanie się wykroczeniem z art. 334 Prawa ochrony środowiska. Policjanci, strażnicy gminni czy inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty karne za niestosowanie się do zakazu, a upoważnieni pracownicy prezydentów, wójtów, burmistrzów będą mogli kierować do sądów wnioski o ukaranie.

- Program zakłada, że do 2026 roku osiągniemy cel związany z wymianą instalacji. Skuteczność realizacji uchwały zależy od sprawozdawczości. Musimy mieć informację o liczbach i powierzchniach budynków, gdzie wymieniono źródła ciepła lub przeprowadzono termodernizację. Ważne jednak są kontrole. Trzeba sprawdzać, co jest spalane. Nakładane kary i mandaty także powinny być ujęte w sprawozdaniu – dodała Jolanta Prażuch.

Jak się okazuje wymiana kotłów wzrosła czterokrotnie w 2020 roku. - W 2020 roku odnotowaliśmy aż czterokrotny wzrost. Wymienionych zostało ponad 80 tysięcy kotłów, najczęściej na kotły gazowe– poinformowała Jolanta Prażuch.  

- Samorządy na Śląsku mają rozliczać egzekwowania uchwały antysmogowej. Do końca 2021 roku zgodnie z uchwałą mają zostać usunięte najgorsze kopciuchy, użytkowane powyżej 10 lat, nieposiadające tabliczki znamionowej. W 2022 roku będą kontrole i kary bez taryfy ulgowej dla tych, którzy mieli możliwości, ale nie zrobili nic, żeby zmienić swoją kotłownię – mówił podczas konferencji Piotr Kuczera.
Stanowisko bezpośrednio związane jest z uchwałą antysmogową, która nakłada na właścicieli posesji obowiązek wymiany pieca centralnego ogrzewania na ekologiczne źródło ciepła. Chodzi o wymianę kopciuchów, czyli pieców starszych niż dziesięć lat lub tych, które nie posiadają tabliczki znamionowej. Czas na to właściciele posesji mają do końca tego roku. Od stycznia straże miejskie będę miały prawo karać tych, którzy do uchwały się nie zastosowali.

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej kotły których eksploatacja rozpoczęła się przed dniem 1 września 2017 r. podlegają okresowi przejściowemu, zależnemu od wieku i klasy posiadanej instalacji:
kotły z 2006 r. i starsze, lub bez tabliczki znamionowej należy wymienić do 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej:


kotły od 2007 r. do 2012 r. należy wymienić do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,

kotły od 2013 do 31.08.2017 r. należy wymienić do 31 grudnia 2025 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie do 5 lat od daty ich produkcji,

instalacje spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 31 grudnia 2027.

Kominki, piece i inne instalacje które wydzielają ciepło bądź wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika zgodnie z zapisami § 8 należy wymienić do 31 grudnia 2022 roku.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-13 18:19:35
OWCZARZY1: POLSKA POPRAWA CZYSTOŚCI POWIETRZA ? PRĄD I GAZ CENA DO GÓRY TO NAPEWNO POMOŻE !!!
2021-10-13 18:53:28
koszor: Masz rację, ale nie tylko w Polsce tak jest. Benzyna w Trzyńcu 6.5zł/l, gaz i prąd ma zdrożeć mocno, ceny żywności także. W innych krajach europejskich też zaczyna się cenowy cyrk. Chcą ludzi wykończyć - jak nie lockdownami, to zimnem i głodem.
2021-10-13 18:54:08
1234567890: Powiedzcie mi jedno juz w ch..j ludzi wymienilo piece ,gazowych tez maja bez liku kiepsiego opalu typu muł juz nie ma ,smieci tez chyba prawie nikt nie pali bo i tak musi placic za wywóz śmieci to po co sie narażać jak dobry sasiad zaraz go podpierdoli, a jakość powietrza pierdo...la ze jest tragiczna smog wszystkich dusi. No kuzwa chyba te gazowe i eko groszki sa gorsze od kopciuchow.
2021-10-13 20:24:01
OWCZARZY1: 1234567890 TO NIE TAK LUDZI MAJĄ ZA DEBILI I TŻEBA IM ZROBIĆ WODĘ Z MUZGU ŻE CIĄGLE IM SMOK ZAGRAŻA TO TYLKO CHODZI O KASĘ A NIE JAKIEŚ PIERDOŁY O EKOLOGI
2021-10-13 22:22:27
doler: No i czekam na 1 stycznia. Będę mógł oficjalnie pokazać sąsiadom faka i donosik do gminy. Nie pomogły rozmowy i prośby, podpowiedzi, że można piec wymienić, że są dopłaty. Do rekuperatora musiałem dokupić dodatkowy filtr smogowy, bo taki syf na zewnątrz, że oddychać się tym nie dało. Mieszkając w mieście, miałem czyste powietrze, mieszkając we wiosce, ma Trzyniec za oknem. I nie jest to wymysł ekosreko ale potrzeba zdrowotna. Przez złą jakość powietrza w Polsce umiera 45 tys ludzi rocznie. Żeby jeszcze jakaś to bieda była to by człowiek zrozumiał i nawet zrzutkę jakaś zrobił by pomóc. Ale nie kasa jest, ale tradycja, tradycją, bo do pieca trzeba napier*** jakieś badziewie i palić. Bardzo dobra ustawa.
2021-10-14 15:01:03
edn: Nie zaznał prawdziwie czystego powietrza w zimie ten, kto nie pomieszkał trochę za zachodnią granicą lub na odludziu. Polacy się trują wmawiając sobie, że czyste powietrze to wymysł ekologów a tu chodzi o życie i zdrowie. Z drugiej strony podwyżki gazu i prądu to jest dramat. LP mogłyby sprzedawać drewno opałowe dla gospodarstw domowych po kosztach - na pewno poprawiłoby to jakość powietrza w niejednej wiosce.
2021-10-14 15:31:55
Oko: Maseczka nie wystarczy?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: