Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Atom w Jaworzu

Informacja o tym, że w Jaworzu może powstać elektrownia jądrowa, wzbudziła skrajne emocje. Część mieszkańców uważa, że to zapewni im bezpieczeństwo energetyczne. Inni są przeciwni takim planom. Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło naszemu portalowi, że firma Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o. rozważa Jaworze jako miejsce na taką inwestycję.

Polityczna akceptacja państwa

Wydział Komunikacji Medialnej Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnił, że Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o. złożyła wniosek o decyzję zasadniczą. - Dokument zawiera wskazanie 3 potencjalnych gmin, na terenie których alternatywnie przewidywane jest ulokowanie planowanej przez ten podmiot elektrowni jądrowej projektu PWR-20. Wśród nich znalazło się Jaworze – potwierdził departament.

Poinformowano również, że zgodnie z przepisami tzw. specustawy jądrowej z 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, decyzja zasadnicza zabezpiecza interes publiczny poprzez określenie dozwolonych parametrów inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej. Określa także dozwoloną maksymalną moc zainstalowanych oraz dozwolonych rodzajów technologii reaktorowych, spośród technologii wskazanych przez inwestora we wniosku.

Departament podkreślił, że „odnośnie do roli i skutków prawnych decyzji zasadniczej, należy podkreślić, że stanowi ona jedynie wyraz politycznej akceptacji państwa dla konkretnego projektu inwestycyjnego określając zgodność danej inwestycji z interesem publicznym, w tym celami polityki państwa oraz oceniając wpływ inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa”.

Lokalne centrum informacyjne

Jak wyjaśnił departament resortu klimatu i środowiska, decyzja zasadnicza nie przesądza o konkretnej lokalizacji inwestycji. To szczegółowo reguluje postanowienie o ustaleniu lokalizacji wydawane przez wojewodę. Nastąpi to jednak dopiero w momencie, gdy inwestor uzyska uzgodnienia o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji.

W trakcie procesu licencjonowania, inwestor obiektu energetyki jądrowej jest zobowiązany prowadzić dialog ze społecznością lokalną i w tym celu, zgodnie z art. 39m ust. 1 ustawy z 29 listopada 2000 r., ma obowiązek m.in. ustanowić Lokalne Centrum Informacyjne. - Do ustawowych zadań tego centrum należy m.in. gromadzenie i udostępnianie, w szczególności mieszkańcom danej gminy, bieżących informacji na temat obiektu energetyki jądrowej oraz stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wokół tego obiektu, a także współpraca z organami administracji, państwowymi osobami prawnymi – wyjaśniono w odpowiedzi na nasze pytania.

Ceny w górę, czy w dół?

Część mieszkańców Jaworza zastanawia się jak planowana inwestycja, jeżeli dojdzie do jej realizacji, wpłynie na ceny działek budowlanych.

We wrześniu br. średnia cena za metr kw. wynosi 332 zł. – Teoretycznie powinny pójść w górę. Z drugiej strony ludzie jednak boją się takich instalacji i nie będą chcieli się w gminie budować. A to oznaczać będzie spadek wartości działek – powiedział pan Jurek, właściciel kilku działek niedaleko centrum Jaworza.

Pozostaje również otwarte pytanie jak elektrownia jądrowa wpłynęłaby na starania Jaworza o powrót do statusu uzdrowiska. Samorząd Jaworza od wielu lat chce, aby w nazwie Jaworze pojawił się przydomek „zdrój”.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-17 20:03:54
paulus601(dawny paulus60): Z tego wniosek, że lepiej się wybudować w gminie sąsiedniej. Będzie zdecydowanie bezpieczniej.
2023-09-18 08:50:57
Artur_z_bažin: jak PiS obiecał, no to obiecał... niech może spróbują najpierw skutecznie zezłomować tę sprzed 8 lat stępkę narodowego promu, albo dokończyć wyburzanie elektrowni w Ostrołęce, albo pozamiatać po stadninach koni arabskich, albo przeprosić za też obiecany milion elektryków i mieszkań, albo za inflację i drożyznę, zadłużenie nas wszystkich na pokolenia, za "wybory kopertowe", respiratory lipne, maseczki śmieciowe, miliardy dla biskupów i Rydzyka i tak dalej, można niemal bez końca wymieniać - a afera z wizami to wisienka na torcie PiS-owskiej obłudy, złodziejstwa, dziadostwa, zakłamania - Szweda deportować do Szwecji, reszta CELA+
2023-09-18 10:32:54
: Pytania dla myślących: Większe oddziaływanie na środowisko ma fabryka Admit, czy potencjalna, kieszonkowa elektrownia atomowa? Większe szkody mieszkańcom przyniosą procedury górnicze związane z odwiertem zimnej solanki w celach niewiadomych, czy nowoczesna instalacja atomowa na 20 arach? Projekt Jaworze Zdrój, to realne, mające szansę na powodzenie zamierzenie, czy projekt dla guptoków bez pojęcia? Czy, kiedy skończy się tzw podmiotowość Jaworza, stanie się ono dzielnicą miasta BB czy dzielnicą miasta Jasienica? I - kiedy to nastąpi? Pytanie pomocnicze dla zagubionych: Strefę A uzdrowiska w Jaworzu wydzierżawimy na polach od Instytutu w Grodźcu, czy przeniesiemy poza granice administracyjne kurortu?
2023-09-18 10:42:47
miriam11: Elektrownia jądrowa w Jaworzu?? Ja tam ekspertem nie jestem ale tak się zastanawiam a czym ten raktor miał by być schładzany? Kolejny super temat czy kolejny WAŁ??
2023-09-18 10:57:46
doler: SRM...aha tak jak Izera. To kolejna bajka pis-u. Nie potrafią zrobić auta a chcą wybudować tyle małych reaktorów...żart.
2023-09-18 11:12:47
Vito: Doler, ale oni ich nie będą budować tylko kupować. A w sumie to my będziemy kupowac
2023-09-18 11:46:45
AAggaa: Energetyka jądrowa jest bardzo kosztowna, niestabilna i niebezpieczna w perspektywie długookresowej. Cały świat odchodzi od energetyki jądrowej po wybuchu w japońskiej Fukushimie ale PIS chce dać zarobić bankrutującym amerykańskim korporacją, których technologii nikt już nie chce kupić. Śmieszy mnie reklama w telewizji promująca energie atomu, opowiadana przez dzieci i jak widać dla dzieci, gdzie zdjęcie selfie w tle z elektrownią jest najważniejsze. Ale chociaż dostosowali przekaz do poziomu wiedzy społeczeństwa. Dla głupich nie może być mądry bo i tak nie zrozumieją. Najbardziej śmieszy mnie jednak nazwa tej amerykańskiej korporacji Last Energy Ltd czyli ostatnia energia. Brzmi jak ostatnia prosta.
2023-09-18 11:59:00
AAggaa: Polska stanie się śmietniskiem całej UE dla sprężonego do postaci płynnej poprodukcyjnego CO2 z domieszkami kancerogennymi, magazynem do magazynowania czystego, wybuchowego wodoru, składowiskiem innych szkodliwych odpadów, w tym azbestu oraz odpadów promieniotwórczych. A teraz i miejscem lokalizacji małych elektrowni jądrowych. I czy małe czy średnie czy duże to nie ma znaczenia bo dalej ich paliwem są pierwiastki promieniotwórcze. Ale w Polsce władze od góry do samego dołu to sami specjaliści, nie muszą korzystać z wiedzy niezależnych znawców tematu bo sami wszystko wiedzą najlepiej. Brawa dla Ojca Narodu pana Kaczyńskiego i jego świty. Brawa dla drugiego Ojca Narodu pana Tuska i jego świty. Królujcie nam do końca naszego świata. Głupi naród i tak za wami pójdzie nawet w przepaść.
2023-09-18 12:08:58
AAggaa: A co z odpadami promieniotwórczymi kochani radni i włodarze miast? Gdzie je będziecie składować? A może w ramach pomocy międzynarodowej przyjmiecie odpady z innych zagranicznych elektrowni?
2023-09-18 13:06:50
Artur_z_bažin: aga bój się koalicji kaczystów z biskupami a nie reaktorów - umówmy się że na 100% się nie znasz na energetyce jądrowej a skutki obecnych rządów yebią cię po kieszeni każdego dnia
2023-09-18 13:08:10
Artur_z_bažin: milion reaktorów atomowych od PiS po wyborach, po jednym dla każdej rodziny z dzieckiem, dla wielodzietnych po dwa
2023-09-18 13:08:31
Artur_z_bažin: vito ale z ciebie bambik
2023-09-18 16:25:57
Bugs: Gdyby wkładem do tych elektrowni zamiast "atomu" była głupota to taki artur i jego klony produkowali by energie do końca świata i jeden dzień dłużej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: