Atom w Jaworzu
Polityczna akceptacja państwa
Wydział Komunikacji Medialnej Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnił, że Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o. złożyła wniosek o decyzję zasadniczą. - Dokument zawiera wskazanie 3 potencjalnych gmin, na terenie których alternatywnie przewidywane jest ulokowanie planowanej przez ten podmiot elektrowni jądrowej projektu PWR-20. Wśród nich znalazło się Jaworze – potwierdził departament.
Poinformowano również, że zgodnie z przepisami tzw. specustawy jądrowej z 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, decyzja zasadnicza zabezpiecza interes publiczny poprzez określenie dozwolonych parametrów inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej. Określa także dozwoloną maksymalną moc zainstalowanych oraz dozwolonych rodzajów technologii reaktorowych, spośród technologii wskazanych przez inwestora we wniosku.
Departament podkreślił, że „odnośnie do roli i skutków prawnych decyzji zasadniczej, należy podkreślić, że stanowi ona jedynie wyraz politycznej akceptacji państwa dla konkretnego projektu inwestycyjnego określając zgodność danej inwestycji z interesem publicznym, w tym celami polityki państwa oraz oceniając wpływ inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa”.
Lokalne centrum informacyjne
Jak wyjaśnił departament resortu klimatu i środowiska, decyzja zasadnicza nie przesądza o konkretnej lokalizacji inwestycji. To szczegółowo reguluje postanowienie o ustaleniu lokalizacji wydawane przez wojewodę. Nastąpi to jednak dopiero w momencie, gdy inwestor uzyska uzgodnienia o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji.
W trakcie procesu licencjonowania, inwestor obiektu energetyki jądrowej jest zobowiązany prowadzić dialog ze społecznością lokalną i w tym celu, zgodnie z art. 39m ust. 1 ustawy z 29 listopada 2000 r., ma obowiązek m.in. ustanowić Lokalne Centrum Informacyjne. - Do ustawowych zadań tego centrum należy m.in. gromadzenie i udostępnianie, w szczególności mieszkańcom danej gminy, bieżących informacji na temat obiektu energetyki jądrowej oraz stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wokół tego obiektu, a także współpraca z organami administracji, państwowymi osobami prawnymi – wyjaśniono w odpowiedzi na nasze pytania.
Ceny w górę, czy w dół?
Część mieszkańców Jaworza zastanawia się jak planowana inwestycja, jeżeli dojdzie do jej realizacji, wpłynie na ceny działek budowlanych.
We wrześniu br. średnia cena za metr kw. wynosi 332 zł. – Teoretycznie powinny pójść w górę. Z drugiej strony ludzie jednak boją się takich instalacji i nie będą chcieli się w gminie budować. A to oznaczać będzie spadek wartości działek – powiedział pan Jurek, właściciel kilku działek niedaleko centrum Jaworza.
Pozostaje również otwarte pytanie jak elektrownia jądrowa wpłynęłaby na starania Jaworza o powrót do statusu uzdrowiska. Samorząd Jaworza od wielu lat chce, aby w nazwie Jaworze pojawił się przydomek „zdrój”.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.