Aleja z rzeźbami w Wiśle?
„Polak Potrafi” - na tym właśnie portalu, czyli tak zwanej platformie corwdfundingowej od 21 maja zbierane są fundusze na wsparcie projektu „Aleja Podań i Legend”. Jak już pisaliśmy w zeszłym tygodniu na portalu OX.Pl „Aleja Podań i Legend” to aleja, którą będzie zdobiło 5 dwumetrowych rzeźb wykonanych w drewnie lipowym podarowanym przez Tadeusza Byrtka, właściciela Willi „Księżówka”. Rzeźby będą przedstawiały postacie z podań i legend, które funkcjonowały na terenie Śląska Cieszyńskiego. Wiślańskie Centrum Kultury chce w ten sposób uchronić dawne opowieści, przekazywane najczęściej drogą ustną od zapomnienia i uwiecznić je w drewnie. Pomysł, by stworzyć taką aleję, powstał w zeszłym roku (czytaj również: //wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,26658,rzezby-stana-w-parku-.html).
Cały czas zbieramy pieniądze. Do uzbierania mamy 9 tysięcy złotych, to jest minimalny próg, który chcemy uzyskać. Będą to pieniądze, które przeznaczymy na wykonanie 5 rzeźb, które staną w parku im. Kopczyńskiego. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać jednak więcej pieniędzy i że powstanie więcej rzeźb, a także, iż będziemy je w stanie zakonserwować. Dla osób, które w ten sposób będą nas chciały wesprzeć mamy przewidziane nagrody. Oczywiście nagrody są zróżnicowane w zależności od wpłaconej kwoty. Także serdecznie zachęcamy, zapraszamy i liczymy na Was – mówi Dorota Jamrozińska z Wiślańskiego Centrum Kultury.
Aby wesprzeć akcję wystarczy wejść na portal „Polak Potrafi” – „Aleja Podań i Legend”, gdzie dostępne są wszystkie niezbędne informacje, zarówno o samym projekcie, jak i sposobie wpłacania pieniędzy – tłumaczy Dorota Jamrozińska. Wspierając finansowo „Aleję Podań i Legend” każda złotówka ma znaczenie. Każda złotówka się liczy. Jest tutaj prosta matematyka, wystarczy, że zbierze się 100 osób, które przekażą 1 zł i już uzbiera nam się 100 zł. No ale liczymy również na większe kwoty wsparcia – przyznaje Dorota Jamrozińska.
Osoby najbardziej hojne zostaną wyjątkowo docenione. Będą mogły wybrać konkretną postać z podań i legend i zaproponować ją artyście, który będzie wykonywał rzeźby. Jak mówi Pani Dorota istnieje bardzo duża szansa, iż właśnie ta rzeźba pojawi się w Parku, a dana osoba otrzyma tytuł fundatora. Rzeźby powstaną podczas pleneru rzeźbiarskiego przy pracowni rzeźbiarskiej lokalnego artysty w Wiśle, Grzegorza Michałka. Dla osób wspierający są przewidziane warsztaty artystyczne. Będzie można pod okiem rzeźbiarzy nauczyć się snycerki, czyli wyrzeźbić jakieś wzory w kawałku drewna. Każdy plener będzie miał charakter otwarty, będzie można wejść zobaczyć, czy podpytać na temat rzeźby, którą będzie wykonywał artysta – mówi Dorota Jamrozińska.
Organizatorzy plener rzeźbiarki, planują zorganizować wraz z początkiem lipca, jednak konkretna data jeszcze nie jest znana. Po plenerze rzeźby zostaną przeniesione do Parku im. Kopczyńskiego w Wiśle i nastąpi oficjalne otwarcie „Alei Podań i Legend”.
Szczegółowe informacje na stronie: http://polakpotrafi.pl/projekt/aleja
Marta Szymik
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.