Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Aleja z rzeźbami w Wiśle?

9 tysięcy złotych-tyle pieniędzy potrzeba, by w Parku im. Kopczyńskiego w Wiśle otworzyć ''Aleje Podań i Legend'', czyli ścieżkę, którą będzie zdobić 5 dwumetrowych rzeźb. Co ważne pomysł może wesprzeć każdy. Od 21 maja na platformie corwdfundingowej zbierane są fundusze na wsparcie tego projektu. Cała akcja potrwa do końca czerwca tego roku.

„Polak Potrafi”  - na tym właśnie portalu, czyli tak zwanej  platformie corwdfundingowej od 21 maja zbierane są fundusze na wsparcie projektu „Aleja Podań i Legend”. Jak już pisaliśmy w zeszłym tygodniu na portalu OX.Pl „Aleja Podań i Legend” to aleja, którą będzie zdobiło 5 dwumetrowych rzeźb wykonanych w drewnie lipowym podarowanym przez Tadeusza Byrtka, właściciela Willi „Księżówka”. Rzeźby będą przedstawiały postacie z podań i legend, które funkcjonowały na terenie Śląska Cieszyńskiego. Wiślańskie Centrum Kultury chce w ten sposób uchronić dawne opowieści, przekazywane najczęściej drogą ustną od zapomnienia i uwiecznić je w drewnie. Pomysł, by stworzyć taką aleję, powstał w zeszłym roku (czytaj również: //wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,26658,rzezby-stana-w-parku-.html).

Cały czas zbieramy pieniądze. Do uzbierania mamy 9 tysięcy złotych, to jest minimalny próg, który chcemy uzyskać. Będą to pieniądze, które przeznaczymy na wykonanie 5 rzeźb, które staną w parku im. Kopczyńskiego. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać jednak więcej pieniędzy i że powstanie więcej rzeźb, a także, iż będziemy je w stanie zakonserwować. Dla osób, które w ten sposób będą nas chciały wesprzeć mamy przewidziane nagrody. Oczywiście nagrody są zróżnicowane w zależności od wpłaconej kwoty. Także serdecznie zachęcamy, zapraszamy i liczymy na Was – mówi  Dorota Jamrozińska z Wiślańskiego Centrum Kultury.

Aby wesprzeć akcję wystarczy wejść na portal „Polak Potrafi” – „Aleja Podań i Legend”, gdzie dostępne są wszystkie niezbędne informacje, zarówno o samym projekcie, jak i sposobie wpłacania pieniędzy – tłumaczy Dorota Jamrozińska. Wspierając finansowo „Aleję Podań i Legend” każda złotówka ma znaczenie. Każda złotówka się liczy. Jest tutaj prosta matematyka, wystarczy, że zbierze się 100 osób, które przekażą 1 zł i już uzbiera nam się 100 zł. No ale liczymy również na większe kwoty wsparcia – przyznaje Dorota Jamrozińska.

Osoby najbardziej hojne zostaną wyjątkowo docenione. Będą mogły wybrać konkretną postać z podań i legend i zaproponować ją artyście, który będzie wykonywał rzeźby. Jak mówi Pani Dorota istnieje bardzo duża szansa, iż właśnie ta rzeźba pojawi się w Parku, a dana osoba otrzyma tytuł fundatora. Rzeźby powstaną podczas pleneru rzeźbiarskiego przy pracowni rzeźbiarskiej lokalnego artysty w Wiśle, Grzegorza Michałka. Dla osób wspierający są przewidziane warsztaty artystyczne. Będzie można pod okiem rzeźbiarzy nauczyć się snycerki, czyli wyrzeźbić jakieś wzory w kawałku drewna. Każdy plener będzie miał charakter otwarty, będzie można wejść zobaczyć, czy podpytać na temat rzeźby, którą będzie wykonywał artysta – mówi Dorota Jamrozińska.

Organizatorzy plener rzeźbiarki, planują zorganizować wraz z początkiem lipca, jednak konkretna data jeszcze nie jest znana. Po plenerze rzeźby zostaną przeniesione do Parku im. Kopczyńskiego w Wiśle i nastąpi oficjalne otwarcie „Alei Podań i Legend”.

Szczegółowe informacje na stronie: http://polakpotrafi.pl/projekt/aleja

Marta Szymik


 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: