90-letnia OSP Brenna Centrum
-90 lat, to prawie 33 tysiące dni, a każdy dzień niesie nowe wyzwania, nowe działania i nie sposób by to wszystko opisać – mówił podczas uroczystości Prezes Zrządu OSP Brenna Centrum Józef Ferfecki.
W 1928 roku świętowano 10-lecie niepodległości Polski, Brenna była wówczas jedną z największych wsi w powiecie cieszyńskim. Znajdowało się w niej 409 budynków i zabudowań gospodarczych. W tamtym okresie brak było jeszcze elektryfikacji, w związku z czym w większości przypadków źródłem światła były lampy naftowe, które często stawały się przyczyną pożarów. Pożarów było na tyle dużo, że mieszkańcy wsi postanowili organizować się i założyć Ochotniczą Straż Pożarną w Brennej.
Kiedy powstawała jednostka, wójtem był rolnik - Antoni Madusiok, który dołączył w szereg druhów. Wsparcie dla inicjatywy pochodziło od wielu grup społecznych i zawodowych. Po licznych konsultacjach 10 maja 1928 roku zwołano Walne Zebranie Założycielskie OSP w Brennej, w czasie którego jednostka została oficjalnie powołana do życia, uchwalono jej statut oraz wybrano zarząd.
W kwietniu 1930 roku do jednostki zakupiono motopompę, kompletny, konny wóz strażacki, a także dodatkowe wyposażenie. Pieniądze na zakup sprzętów pochodziły częściowo z dotacji, częściowo zaś z imprez dochodowych organizowanych przez strażaków i wolnych datków mieszkańców wsi. Strażacy działają, walczą z żywiołami i dbają o bezpieczeństwo już od 90 lat
- Obszar działania obejmuje 2/3 Gminy Brenna i wynosi prawie 63km kw.. W rejonie działania mamy obszary leśne, młodniki, hale górskie, liczne szlaki turystyczne o dużym nasileniu ruchu turystycznego zarówno pieszego jak i rowerowego, 960 domków letniskowych, 1650 budynków mieszkalnych, gospodarstwa rolne (…) - wyliczał Prezes - Druhny i druhowie – 90 lat wytężonej działalności za nami i naszymi poprzednikami, przed nami kolejne wyzwania – a wszystko zgodnie ze strażackim zawołaniem „Bogu na Chwałę – ludziom na ratunek.
W trakcie trwania jubileuszu nie tylko wspominano, ale również nagradzano. Honorową Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Ślaskiego, jednostkę wyróżniła Sylwia Cieślar, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.
Złoty Znak Związku otrzymał dh. Józef Holeksa, Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh. Grzegorz Greń, Brązowe Medale za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Jegrzy Pilch, Joanna Konieczny, Krystyna Tarasewicz, Jan Czernicki, Władysław Gawlas, Andrzej Klus. Odznaki Strażak Wzorowy Druhów otrzymali: Roland Czupalla, Szymon Płoskonka, Łukasz Greń, Dariusz Marek, Łukasz Ferfecki, Radosław Greń, Piotr Bojda. Wręczono również wyróżnienia za długoletnią służbę.
JŚ/ mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.