Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z „Ondraszkami” rowerem przez dolinę Odry

Kolarze z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek" wybrali się w okolice Raciborza. Zwiedzili tereny okalające zbiorniki przeciwpowodziowe Buków i Racibórz Dolny, ruiny zamku, kościół z wyjątkową na skalę europejską ekspozycją.

W niedzielę 18 czerwca grupa kilkunastorga turystów rowerowych spotkała się w Krzyżanowicach – Zabełkowie. Część dojechała tam z Bogumina, do którego wraz z rowerami dojechała z Czeskiego Cieszyna pociągiem, część zaś samochodami na parking w Krzyżanowicach. Stamtąd już wszyscy razem ruszyli pod wodzą Mariana Gołuckiego na zwiedzanie tamtych rejonów.

Większość uczestników wycieczki była zaskoczonych urokliwą trasą i terenami znajdującymi się w niedużej odległości, a tak mało im znanymi. Wokoło zbiorników przeciwpowodziowych utworzono tam trasy rowerowe pozwalające na odkrycie okolic Bukowa i Raciborza.

Na trasie wycieczki znalazło się także zwiedzanie ruin zamku w Tworkowie, a także kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krzyżanowicach. Kościół wzniesiono w 1691-1694 w stylu barokowym według projektu Jana Zellera z Opawy. W świątyni znajduje się unikalna w skali europejskiej ekspozycja jedenastu zdobionych trumien i sarkofagów miejscowych możnowładców z rodu Reiswitzów i Wilczek.

Udając się z Tworkowa wałami zbiornika do zapór na Odrze i kanale Ulga turyści podziwiali kunszt inżynierii wodnej stworzony na rzece Psina. Ciekawa była także jazda po dnie zbiornika Racibórz dolny przez nieistniejące już wsie Nieboczowy i Ligota Tworkowska do Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Wielikąt. Ciekawym zabytkiem w Bukowie jest natomiast kaplica różańcowa, pochodząca z 1770 r., wzniesiona w konstrukcji zrębowej, która została nieco podwyższona w 1930 r. Wówczas, w celu zabezpieczenia obiektu przed podtopieniami, kaplicę umieszczono na murowanym cokole, który imituje kamienną podmurówkę. Budowla przypomina swą bryłą archaiczny kościółek. Była niestety wielokrotnie podtapiana i remontowana. Częściowo znalazła się pod wodą podczas powodzi stulecia w 1997 r. Obok kaplicy umieszczono zresztą słup z datami powodzi, ilustrujący także wysokość poziomu wody podczas kolejnych wezbrań.

Kolejną ciekawostką, którą turyści zobaczyli podczas tej wyprawy, był spichlerz leżący przy ul. Zabytkowej. Został on przeniesiony do Bukowa w 1819 r. ze wsi Owsiszcze.

Wycieczka zakończyła się obiadem w postaci grillowanej makreli z frytkami i sałatką, po czym już w mniejszych podgupach wrócono do samochodów lub na stację kolejową.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: