Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Wybory samorządowe: Udogodnienia dla niepełnosprawnych i osób 60+

7 kwietnia 2024 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Osoby z niepełnosprawnością i te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą przy wybieraniu radnych, wójtów, burmistrzów miast korzystać z szeregu uprawnień. Uprawnienia wyborców z niepełnosprawnością i w wieku senioralnym przedstawiła na swojej stronie Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).

 Każdy wyborca z niepełnosprawnością oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat i jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w danej gminie, ma prawo do uzyskiwania informacji o: terminie wyborów oraz godzinach głosowania, właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej jego miejsca zamieszkania, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, warunkach ujęcia wyborcy w spisie wyborców w obwodzie głosowania, warunkach bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego, komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych listach kandydatów i kandydatach. Informacje te są przekazywane wyborcy, na jego wniosek, przez wójta, burmistrza telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej.

Drugim udogodnieniem jest głosowanie przez pełnomocnika. Z tego uprawnienia mogą skorzystać wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju a pełnomocnikiem może być tylko osoba posiadająca prawo wybierania.

Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem lub burmistrzem miasta lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta, burmistrza miasta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do gminy, w której jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Wniosek należy złożyć najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów, czyli do 29 marca. Wzór wniosku ustalony został przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i można go znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Każdy wyborca z niepełnosprawnością może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Może jednak także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tym celu powinien on złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

W tegorocznych wyborach samorządowych wniosek o zmianę miejsca głosowania może dotyczyć jedynie lokalu obwodowej komisji wyborczej dostosowanego do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością położonego w okręgu wyborczym właściwym dla adresu. Wniosek należy złożyć do 3. dni przed dniem Wyborów, czyli do 4 kwietnia.  Wniosek dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania w wyborach wójta  i burmistrza Miasta.

Od kilku lat podczas wyborów osoba z dysfunkcją wzroku może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartami lub kartą do głosowania wyda wyborcy z niepełnosprawnością, na jego prośbę, nakładki lub nakładkę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki lub nakładkę.

Wyborcy z niepełnosprawnością, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter. Nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy z niepełnosprawnością w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania, ani obserwator społeczny. Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy z niepełnosprawnością, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach.

Warto zaznajomić się z tymi udogodnieniami i terminami aby móc spokojnie odnaleźć się w lokalu i poprawnie oddać swój głos w nadchodzących wyborach samorządowych.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: