Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory a Polonia. Jak głosować za granicą?

Co oczywiste, na posłów i senatorów Rzeczypospolitej mogą głosować także Polacy, którzy czasowo lub stale przebywają poza granicami kraju. W takiej sytuacji znajdują się, na przykład, osoby mieszkające na Zaolziu. Co trzeba zrobić, aby oddać głos za granicą?

Warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie się w obwodowej komisji wyborczej. - Spisy wyborców uprawnionych do głosowania w obwodowych komisjach tworzonych za granicą sporządzają właściwi konsulowie. Wpisu dokonuje konsul na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego przez wyborcę: ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej - informuje nas biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak się dowiadujemy, MSZ planuje uruchomić elektroniczny system, dzięki któremu będzie można przez internet wysłać wniosek o wpisanie do listy wyborców. Stanie się to jednak po utworzeniu okręgów, czyli najpóźniej do 22 września.

Polacy, którzy przebywają poza granicami czasowo (np. w celach turystycznych), mogą oddać głos na podstawie stosownego zaświadczenia. Wydaje je urząd gminy właściwy do miejsca zamieszkania.

Na jakich kandydatów będą głosować wyborcy zagraniczni? - Będą oni wybierać, w wyborach do Sejmu RP, posłów spośród kandydatów zgłoszonych w okręgu wyborczym nr 19, zaś w wyborach do Senatu RP - senatora spośród kandydatów zgłoszonych w okręgu wyborczym nr 44 - dodaje biuro rzecznika prasowego MSZ. Oba te okręgi zlokalizowane są w śródmieściu Warszawy.

Najbliższą nam placówką dyplomatyczną jest Konsulat Generalny RP w Ostrawie. Wszystkie istotne informacje o wyborach i zgłaszaniu się do spisu wyborców w Czechach będą zamieszczane na stronie internetowej konsulatu - link.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-24 13:11:44
krzysztof.mm: jak głosować za granicą? ano tak jak w Polsce - p r z y z w o i c i e i mądrze - nie spodziewamy się tego po p i s i e w i c z a c h i ich rodzinach, żyjących dziś jak pączki w maśle dzięki b o l s z e w i c k i e j władzy K a c z y ń s k i e g o i jego żołdaków, ani po wielbicielkach towarzysza R y d z y k a - ale poza nimi jest jeszcze w Polsce bardzo wielu mądrych i przyzwoitych
2019-08-24 13:17:02
krzysztof.mm: ✍"Fakt" podał w sobotę, że internetowa hejterka otrzymała pięć przelewów. Za każdym razem pochodziły one z konta sędziego Arkadiusza Cichockiego, jednego z wynalazków dojnej zmiany. ✍ "Emi, zarabiam w tej chwili naprawdę dobrze. Umówmy się, że w tego typu sprawach podajesz tylko kwotę" - pisał do Emili Sz. sędzia AC - były prezes sądu okręgowego w Gliwicach, z nadania Ziobry delegowany do sądu apelacyjnego. Kobieta znana pod pseudonimem "Mała Emi" pisała również, że potrzebuje pieniędzy dla dziennikarzy w ramach "prezentu" za materiały oczerniające sędziów stowarzyszenia Iustitia. ✍ Sędzia Cichocki przelał na konto Emilii prawie 5000 zł.
2019-08-24 13:22:17
krzysztof.mm: Sędzia Cichocki, ten sam s k o m p r o m i t o w a n y dzięki niezależnym mediom wybraniec PiS, był komisarzem w y b o r c z y m dla powiatów będzińskiego, zawierciańskiego oraz Dąbrowy Górniczej, Jaworzna i Sosnowca - wyobrażają sobie państwo te sytuację??... ilu jeszcze takich cichockich powsadzał PiS do komisji wyborczych?... ktoś ma jeszcze wątpliwości co do intencji kaczystów i dalej wierzy, że wybory w Polsce mają być uczciwe??... no chyba jedynie ostatni kretyn, jakiś skończony koszor albo donek/bronek/saletra
2019-08-24 13:22:39
krzysztof.mm: https://natemat.pl/282443,afera-hejterska-zmiana-komisarza-wyborczego-w-zaglebiu
2019-08-24 13:59:05
knefel: ja-siokrzysio ciociumatyldziu+ 500 innych nicków jak głosować? Po prostu uczciwie tak jak sądzi 40procent Polaków. Miłego dnia słodziaczku.
2019-08-24 15:15:16
jasper: Zostalo knefelku jeszcze 60%, mam nadzieje, ze pojda na wybory i beda wybierac ucziwie bez przekazu z ambony ...
2019-08-24 15:20:10
jasper: Durny narodzie ! PiS i Kosciol plywaja w zlocie ...(za pieniadze podatnikow). Reszta narodu w szambie i blocie. „Tylko ślepy nie widzi, że pisbolszewia, robi kampanię, za pieniądze z budżetu państwa, czyli za nasze”. http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25116790,premier-mateusz-morawiecki-chwali-rzad-i-pis-piknik-za-publiczne.html
2019-08-24 19:23:14
donekT: jasper-Q Masz "rację", być może Twoim jasper-Q zdaniem lepiej prowadzić kampanię za cudze, zza granicy. Tylko co na to KONSTYTUCJA??? Rzekoma OPOZYCJA nie otrzymuje wsparcia z BUDŻETU? jasper-Q, kto sfinansował np. wydarzenia z 16 grudnia 2016??? Słynną próbę PUCZU?
2019-08-24 21:07:51
Wiederholec: Na OX-ie na całego panoszy się farma trolli z Inowrocławia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: