Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wieczór narodów i sprawdzian z polskiego

Rekordowy, bo weźmie w nim udział ponad 300 osób, będzie tegoroczny Sprawdzian z polskiego, organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Sprawdzian od dwunastu lat wyznacza półmetek letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Impreza rozpocznie się w sobotę 15 sierpnia o godzinie 10.30.
Uczestnicy konkursu powalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Główną nagrodą jest możliwość bezpłatnego udziału w kolejnej edycji letniej szkoły. Wszyscy piszący dyktando otrzymują nagrody i upominki w postaci słowników lub innych publikacji z zakresu poprawności językowej.
Jak informują organizatorzy - Nasz konkurs przeznaczony jest dla wszystkich cudzoziemców przebywających w tym czasie na terenie Polski i chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Oprócz reprezentacji z Zaolzia, która przyjeżdża do nas co roku, w konkursie uczestniczy wiele osób, które dowiedziały się o Sprawdzianie z różnych źródeł (np. prasa, internet). W latach ubiegłych uczestnikami potyczek z językiem polskim byli m.in. studenci letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej UŚ, studenci Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum, studenci Fundacji Nauki Języków Obcych LINGUAE MUNDI. W tym roku po raz trzeci będziemy gościć studentów z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Przyjedzie również kilka osób z Uniwersytetu we Florencji. Dyktando będą pisać także uczestnicy warsztatów polonistycznych, nauczyciele języka polskiego z zagranicy (ok. 30 osób).
Tekst dyktanda ułoży profesor Aldona Skudrzyk z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Ci którzy zwyciężą oprócz nagrody głównej w postaci bezpłatnego udziału w następnej letniej szkole, automatycznie stają się honorowymi członkami jury. W tym roku będzie nią ubiegłoroczna zwyciężczyni, Białorusinka Nadzieja Nowożiłowa. 

To nie jedyne atrakcje jakie czekają uczestników w tym dniu. Po Sprawdzianie z polskiego o godzinie 15.00 tradycyjnie ma miejsce największa impreza letniej szkoły, Wieczór Narodów, w ramach której to uczestnicy przyjmą rolę prowadzących i zaprezentują na ogromnej scenie na cieszyńskim rynku swoje kraje. Będą uczyć nas, jak przygotować hiszpańską sangrię, w jaki sposób przyrządzić sushi, jak zapisać „dzień dobry” po chińsku, jak zatańczyć zorbę i wielu, wielu innych ciekawych rzeczy. [Zobacz zdjęcia z poprzedniej edycji imprezy>>>]
Wieczór narodów jest okazją do międzynarodowych spotkań towarzyskich i integracji cudzoziemców, których łączy zamiłowanie do polszczyzny i zainteresowanie naszą kulturą. Po napisaniu dyktanda wszyscy zbiorą się na cieszyńskim rynku, gdzie na ogromnej scenie każda nacja będzie mieć okazję zapoznać widzów ze swoją kulturą. W trakcie Wieczoru Narodów Obcokrajowcy zaprezentują swój kraj, tradycje, tańce, piosenki, język i poczęstują nas swoimi potrawami. Na scenie pojawią się przedstawiciele ponad 30 krajów (m.in. Japonii, Mongolii, Chin, Tadżykistanu, USA, Hiszpanii, Francji, Ukrainy, Białorusi itd.) reprezentowanych na XIX letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej Co roku kulminacyjnym punktem Wieczoru jest odtańczenie międzynarodowego poloneza z figurami na cieszyńskim rynku.

Imprezę rozpocznie o godzinie 15.00 przemarsz z UŚ na Rynek. Zapraszamy! 

 [PL]

czytaj również:
Bo polski ma przyszłość>>>
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: