Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tym, co zginęli w obozach...

Zbliża się premiera czwartego tomu serii ''Z dziejów gminy Chybie'' - czwarta część nosi tytuł ''Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.''

Historia Chybia jest inspirująca i coraz lepiej opisana - w 2009 roku w Chybiu ukazała się monografia Wojciecha Kiełkowskiego "Chybie - dzieje gminy od czasów najdawniejszych do współczesności”. Ten sam autor wydał też przed rokiem „Dzieje Szkoły w Chybiu od czasów austriackich do współczesności” [Pisaliśmy: 500 stron o szkole ].

Z kolei cykl „Z dziejów gminy Chybie” został rozpoczęty w 2011 roku książką „Z dziejów gminy Chybie. Cukrownia Chybie w fotografii”, W 2014 roku ukazał się tom drugi - "Z dziejów gminy Chybie. Historia parafii Chrystusa Króla w Chybiu. Trzecia książka nosiła tytuł „Z dziejów Gminy Chybie. Orkiestra Dęta Cukrownii Chybie”. Została wydana przed rokiem. We wszystkich przypadkach autorami są Michał Kajstura i Krzysztof Puzik. Wkrótce premierę będzie miał czwarty tom serii.

Jak informuje współautor książki, Michał Kajstura, czwarta część z serii „Z dziejów gminy Chybie” została poświęcona osobom, które zginęły w niemieckich więzieniach i obozach zagłady. - Książka ta będzie stanowiła pierwszą część dotyczącą wojennych losów mieszkańców gminy Chybie. Temat ten jest bardzo rozległy i nie można go ująć w jednotomowym opracowaniu. W pierwszej kolejności zaczęliśmy od osób, które zginęły w niemieckich więzieniach i obozach zagłady bądź też zmarły krótko po wyjściu na wolność wskutek przeżytych tam tortur. Właśnie im poświęcona jest niniejsza publikacja. Nie można też zapomnieć o osobach, które zginęły w Wojnie Obronnej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, tych którzy siłą zostali wcieleni do wojska niemieckiego, o ofiarach Katynia oraz ofiarach działań frontowych w 1945 roku. Kolejną grupę stanowią wszyscy ci, którzy przeżyli niemiecką i sowiecką niewolę. Należy również pamiętać o ofiarach pierwszych lat PRL-u, ale to już tematy na kolejne opracowania – zauważa Kajstura.

Dlaczego autorzy zdecydowali się podjąć, tak trudny przecież, temat? - Nikt jak dotąd nie zdecydował się na rzetelne upamiętnienie męczeństwa mieszkańców naszej gminy, dlatego też podjęliśmy ten trud. Materiały, które udało się zebrać w niniejszej publikacji tworzą niejako pomnik ich pamięci. Zamieszczone życiorysy zostały wzbogacone wybranymi materiałami archiwalnymi, do których zdołaliśmy dotrzeć przez ostatnie osiem lat. Wiele z nich udało się wzbogacić zdjęciami portretowymi ofiar oraz reprodukcjami ich własnoręcznych podpisów. Zebraliśmy informacje o śmierci 171 osób, w tym 101 mężczyzn, 49 kobiet i 21 dzieci. Najmłodszą ofiarą jest roczna Sulamita Tabacznik rozstrzelana razem z rodzicami w Kownie, a najstarszą Pinkus Surawski, który w chwili śmierci miał około 90 lat. Jesteśmy świadomi, że opracowanie to nie jest kompletne, a osób, które zginęły w obozach czy więzieniach, mogło być znacznie więcej – zauważa współautor tomu.


Promocja książki „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady” odbędzie się 3.11.2017 o godz. 18.00 w budynku AKF "Klaps" w Chybiu.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: