Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 915komentarzy: 0

Jubileusz wiślańskiego Koła przewodników PTTK

09-10-2017 11:00

To już 30 lat, odkąd przewodnicy turystyczni z Wisły działają pod szyldem własnego koła. Koło jest jednym z najmłodszych, a zarazem najliczniejszych w Polsce.
zarząd Koła - jubilata, fot. indi zarząd Koła - jubilata, fot. indi

7 października wiślańscy przewodnicy uroczyście świętowali swój jubileusz. Wpierw chętni mogli zwiedzić Zameczek Prezydencki. Same uroczystości jubileuszowe zorganizowano w sali konferencyjnej Zameczku. Przedstawiono krótki rys historyczny utworzonego w 1987 Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK „Wisła” w Wiśle, jak również omówiono wydaną z okazji jubileuszu publikację „Przewodnickie zapiski”. Nie zabrakło zacnych gości, którzy nie szczędzili wiślańskim przewodnikom słów uznania za ich działalność. Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka podkreślił, że jeśli ktoś pracując robi coś, co jest jego pasją, to robi to dobrze, dlatego przewodnicy dobrze wykonują swoją pracę. Słów uznania nie szczędzili włodarze miasta, sąsiednich gmin i powiatu doceniając zarówno to, że przewodnicy promują nasz region, jak i to, że dzięki ich pracy odwiedzający go turyści bardziej świadomie korzystają ze szlaków, co poprawia bezpieczeństwo. - Bo w turystyce, jak w alpinizmie szczyt to dopiero połowa drogi – stwierdziła gospodarz obiektu Alicja Cieślar.

Impreza jubileuszowa zawsze jest doskonałą okazją do uroczystego wręczenia odznaczeń i dyplomów zasłużonym działaczom. Nie inaczej było i w Wiśle. I tak Zbigniew Magnowski i Grażyna Winiarska odebrali przyznawane przez Zarząd Główny PTTK odznaczenie Zasłużony Przewodnik PTTK; Mariola Szymańska-Kukuczka przyznawaną przez Zarząd Główny PTTK Złotą Odznakę za działalność z dziećmi i młodzieżą; a Cezary Molin  - Brązową odznakę za działalność również nadawaną przez Zarząd Główny PTTK. Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK woj. śląskiego wystosował natomiast listy gratulacyjne do zasłużonych członków koła. Odebrali je z rąk przedstawiciela Ryszarda Ziernickiego: Cezary Molin,Józef Polok,Stanisław Cendrzak,Bogusława Czyż-Tomiczek, Maria Michnik, Anna Pilch, Danuta Legierska,Zbigniew Magnowski,Edward Stec,Krzysztof Rudziński,Jan Jurczyński,Elżbieta Hołysz,Ewa Długosz, Jolanta Branny. Ponadto Zarząd Koła Przewodników w Wiśle odznaczył szereg swych członków dyplomami i nagrodami książkowymi.

Po części oficjalnej był też czas na przewodnicką biesiadę. Grała kapela Janka, z którym przewodnicy na co dzień współpracują, gdy przyjeżdżają z wycieczkami do Chaty Kawuloka, gdzie Janko pięknie opowiada turystom o życiu w Beskidach. Część ochoczo ruszyła w tany porwana góralską muzyką, część korzystała z okazji do porozmawiania z kolegami i koleżankami przewodnikami przybyłymi w delegacjach z zaprzyjaźnionych kół.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 09-10-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 422komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1540komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 451komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 357komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1323komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 513komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2273komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1856komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 407komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .