Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzi wybierają wybory

Trwają zgłoszenia do II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram Wybory" skierowanego do uczniów. Będzie on poświęcony wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią przyszłego roku.

Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem Wyborczym ogłosiła II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Chętni uczniowie mogą zgłaszać się do udziału w konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły do 17 października br. 9 listopada o godzinie 10.00 odbędzie się szkolny etap Konkursu – test wyboru, składający się z 25 pytań. Zakres tematyczny pytań obejmować będzie działy I i II oraz VII - IX Kodeksu wyborczego – zawierające przepisy wstępne, zapisy o organach wyborczych oraz przepisy dotyczące wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta, a także przepisy karne.

Wyniki etapu szkolnego ogłoszone będą 16 listopada.

Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.

Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018.

W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania – podobnie jak w etapie szkolnym przygotowane na podstawie działów I, II oraz VII-IX Kodeksu wyborczego.

Najlepsi uczniowie otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

Szczegóły znajdują się w Regulaminie Konkursu.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-07 18:47:31
crank: II RP?
2017-10-08 00:10:50
bronek91: Merytoryczna wiedza zawsze się przyda, gorzej jak zainteresują się kampanią wyborczą od strony praktycznej, czyli że cosik trzeja na kampanię wydać, te plakaty nie biorą się ex nihilo a kandydaci np. na radnych to często szaraki, kto ich sponsoruje. A potem widać, kto zajmuje stanowiska wice-fojta, kaj remontują drogi, kto zajmuje miejsca w radach nadzorczych spółek publicznych, itd. Prawo zobowiązań, jak widać, ma się dobrze. A jak Ci niby przeciwnicy pomagają sobie w kampaniach, zamiast pod szyldem partii, startują w komitetach wyborczych wyborców.... niby dla dobra regionu, żeby jego mieszkańcom żyło się lżej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: