Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 482komentarzy: 0

Zaolzie. Chrzest książki o ''Gorolu''

25-09-2017 11:00

W Jabłonkowie odbyła się oficjalna promocja recenzowanej przez nas książki ''Nie tylko GOROLSKI - więcej niż ŚWIĘTO'', która opisuje największą polską imprezę na Zaolziu, jaką jest ''Gorolski Święto'' w Jabłonkowie.

Pisaliśmy: ''Nie tylko GOROLSKI - więcej niż ŚWIĘTO''. Recenzja książki . Tymczasem w czwartkowe popołudnie 21 września w siedzibie Jabłonkowskiego Centrum Kultury i Informacji można było spotkać się z autorem, Jarosławem jot-Drużyckim, który pochodzi z Warszawy. Wieczór autorski prowadził długoletni konferansjer „Gorolskiego Święta” Tadeusz Filipczyk. Fragmenty przeczytał dyrektor Teatru Cieszyńskiego i wyśmienity aktor Karol Suszka. Na gajdach zagrał, tworząc góralski klimat Otmar Kantor z kapeli „Bukóń”, autor wstępu do omawianej książki.

Podczas blisko dwugodzinnego spotkania publiczność mogła posłuchać, a także porozmawiać o fenomenie „Gorolskiego Święta”. Tadeusz Filipczyk wprowadził wpierw w ogólny kontekst góralszczyzny. A zachęceni przez niego i autora słuchacze wspominali swe własne doświadczenia z „Gorola”.

Według tradycji zaolziańskiej przejętej z kultury czeskiej odbył się tak zwany chrzest książki. Miodulą, tak obficie pitą na „Gorolu” oblał książkę wice burmistrz Jabłonkowa Stanisław Jakus. - Życzę tej książce dużo czytania i dziękuję za tę pracę, którą pan dlo nas wykonał, dla nas jabłonkowian - powiedział przechylając kieliszek nad okładką. Później wspominał także własne przeżycia związane z „Gorolskim Świętem”, na którym bywał już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to jako uczeń szkoły podstawowej nawet na świętogorolskiej scenie występował. I pomagał przy budowaniu stoisk.

Autor, zapytany przez prowadzącego, wyjaśnił skąd wziął się tytuł książki.
- To nie jest tylko gorolski święto. Tam od samego początku przyjeżdżali ludzie z Dołów (dolańska, czyli od Czeskiego Cieszyna w dół biegu Olzy, górnicza część Zaolzia – przyp indi). Czyli to jest nie tylko gorolskie. A dlaczego więcej niż święto? Bo właściwie nie wiem, co to jest. To jest święto, to jest festyn, to jest coś więcej. Bo to jest po prostu „Gorol”.

Na tym „Gorolu” autor po raz pierwszy był 10 lat temu. Jak wyznał podczas spotkania bardzo mu się ta impreza spodobała. A jednocześnie od początku miał wrażenie, że już gdzieś coś takiego widział. Odniósł wrażenie, że „Gorol” ma podobny klimat jak Łemkowska Watra organizowana w Beskidzie Niskim, z tą jednak różnicą, że Łemkowie żyją głównie w diasporze, a na swoje coroczne święto zjeżdżają z różnych stron wręcz świata, tymczasem Polacy na Zaolziu pozostali na ziemi swych przodków. Jedna i druga impreza ma jednak swoisty klimat ładowania akumulatorów polskości przez członków polskiej mniejszości na co dzień otoczonej obcojęzyczną większością.

Drużycki Zaolziem interesuje się od ponad dziesięciu lat. Przyznał też, że gdyby przyszło mu do głowy napisać tą książkę te 10 lat temu, gdy zaczynał przyjeżdżać na Zaolzie - to wyszłoby z tego „jedno wielkie g...”. Ja jestem z wykształcenia etnografem. Jak mam pisać o jakiejś społeczności, to muszę być z tymi ludźmi. Przynajmniej przez niektórych z nich muszę być zaakceptowany. To nie jest tak, jak przyjeżdża na kilka godzin reporter z Pragi czy Warszawy, coś ponagrywa, zaprowadzili go do „wszystkich zaolziańskich świętych” a nie porozmawiał ze zwykłymi ludźmi. Ja tak nie działam, to nie jest fast food, to wszystko musi trwać. Zanim powstało „Hospicjum Zaolzie” minęło pięć lat, teraz to jest kolejny krok i kolejne lata poznawania tej społeczności – mówił. Bo jako etnografa interesuje go nie tyle dany teren, a zamieszkujący go ludzie.

A co w ogóle sprawiło, że etnograf i publicysta z Warszawy zainteresował się akurat Zaolziem? To ciekawiło i prowadzącego, i publiczność, nic więc dziwnego, że takowe pytanie padło.
- W Zaolziu zafascynowało mnie to, że to społeczność, która na terenie Państwa Polskiego po raz ostatni była za Bolesława Krzywoustego, a później raptem przez kilka miesięcy, a ciągle zachowuje polskość. W Polsce się o tych Polakach w ogóle nie mówi. Wiemy o Polakach na Ukrainie, na Białorusi, o tych co zostali przez Stalina zesłani do Kazachstanu, a o Polakach na Zaolziu się w Polsce nie mówi, ludzie o tym nie wiedzą.

Tak więc za sprawą autora drugiej już pozycji książkowej o Zaolziu wiedza o tym ciekawym skrawku Ziemi Cieszyńskiej leżącym tuż, ale już za granicą państwa ma szansę dotrzeć do kolejnych obywateli Macierzy. - Choć kiedy pisałem „Hospicjum Zaolzie” myślałem o czytelniku z Polski, gdzieś z Mazowsza czy Pomorza, a "Nie tylko GOROLSKI - więcej niż ŚWIĘTO" adresowane jest do czytelnika miejscowego, Zaolziaka, mieszkańca Goroliji, bywalca „Gorola”. Wielu czytelników ox bywa jednak na jabłonkowskiej imprezie, więc myślę, że i na prawym brzegu Olzy książka znajdzie czytelników – wyraża swe nadzieje autor.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 25-09-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 87komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 36komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 484komentarzy: 0

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 264komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 1192komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1018komentarzy: 1

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 305komentarzy: 0

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika dzieci utraconych

16-10-2017 20:05

Wczoraj (15.10) w Dzień Dziecka Utraconego w Gminie Hażlach, a dokładnie na cmentarzu w Brzezówce, został odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.

wyświetleń: 2982komentarzy: 4

Kolejne sukcesy judoków!

16-10-2017 19:00

Podopieczni Arka Lipy nie zwalniają tempa i po raz kolejny zaprezentowali się dobrej strony. Tym razem zawodnicy Judo Cieszyn rywalizowali w Karwinie (14.10.2017), z której przywieźli osiem krążków!

wyświetleń: 524komentarzy: 0

Otwarli boisko w Ogrodzonej

16-10-2017 18:15

14 października (sobota) odbyła się w Ogrodzonej uroczystość otwarcia nowego wielofunkcyjnego boiska sportowego przy szkole podstawowej. To ważne dla szkoły wydarzenie zbiegło się z świętem jakim jest Dzień Edukacji Narodowej.

wyświetleń: 765komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .