Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 4463komentarzy: 4

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.
Jutro kierowcy podróżujacy komunikacja miejską w Cieszynie będą zwolnieni z opłat, fot. MSZ/arc.ox.pl Jutro kierowcy podróżujacy komunikacja miejską w Cieszynie będą zwolnieni z opłat, fot. MSZ/arc.ox.pl

Tego dnia kierowcy samochodów są zwolnieni z opłat za korzystanie ze środków komunikacji publicznej między innymi na terenie Cieszyna. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest wylegitymowanie się w autobusie dowodem tożsamości oraz okazanie dowodu rejestracyjnego samochodu – Samochody są wygodne, jednak emitują do otoczenia między innymi dwutlenek węgla. Dlatego, jak co roku w czasie ŚDbS staramy się zachęcić kierowców do bardziej ekologicznego podejścia i skorzystania z transportu publicznego, który w tym dniu jest dla nich darmowy – mówi Bogdan Ficek z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Inicjatywa sięga swoją historią do roku 1973, kiedy na świecie pojawił się kryzys paliwowy. Do Polski tradycja ta przyszła nieco później, jednak aktualnie wiele miast stara się zachęcić kierowców samochodów, do korzystania z komunikacji miejskiej. Nie tylko rozwiązuje to problem nadmiernego natężenia ruchu, ale również jest wyrazem świadomości ekologicznej, ponieważ w spalinach samochodowych znajdują się nawet substancje rakotwórcze, w związku z czym nadmierna ilość samochodów ma niekorzystny wpływ również na zdrowie mieszkańców miast.

Joanna Świba

źródło: ox.pl
dodał: JS 21-09-2017 17:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

mateo33
21-09-2017 18:43
mateo33
SKANDAL !! ZA CHWILE PRACOWNIKÓW ZGK DOGONI NAJNIŻSZA PENSJA KRAJOWA A STAĆ ICH NA WOŻENIE ZA DARMO?? WSTYD DLA MIASTA KTO MA ZAROBIĆ TO ZAROBI !!!
kola13
21-09-2017 19:13
kola13
Biorąc pod uwagę , że komunikacją miejską i tak jeżdżą w większości uczniowie i emeryci oraz to , że ZKM funkcjonuje tylko dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta , to może rozsądnym byłoby wprowadzenie darmowych przejazdów dla mieszkańców Cieszyna (A POZA TYM STRAŻ MIEJSKA MUSI ZNIKNĄĆ) .
Calinka
22-09-2017 10:19
Calinka
To jest bardzo mądre !!! Dzieci z mężem pojadą autem a ja za darmo autobusem. Fajnie !!!!!!!
Optimist
22-09-2017 19:45
Optimist
Rzeczywiście, samochód w domu, a ja siadam na rower, jadę 10 km po dwójkę dzieci, ładuję je na plecy i wracam do domu. W międzyczasie zaczyna padać deszcz. Kiedy zacznie być normalnie, bez akcji, które nic nie dają, jeśli ktoś potrzebuje, to jedzie, a jeśli nie - zostawia samochód i idzie piechotą albo autobusem z kilkoma przesiadkami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 77komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 32komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 471komentarzy: 0

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 1174komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1006komentarzy: 1

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 303komentarzy: 0

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika dzieci utraconych

16-10-2017 20:05

Wczoraj (15.10) w Dzień Dziecka Utraconego w Gminie Hażlach, a dokładnie na cmentarzu w Brzezówce, został odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.

wyświetleń: 2970komentarzy: 4

Kolejne sukcesy judoków!

16-10-2017 19:00

Podopieczni Arka Lipy nie zwalniają tempa i po raz kolejny zaprezentowali się dobrej strony. Tym razem zawodnicy Judo Cieszyn rywalizowali w Karwinie (14.10.2017), z której przywieźli osiem krążków!

wyświetleń: 522komentarzy: 0

Otwarli boisko w Ogrodzonej

16-10-2017 18:15

14 października (sobota) odbyła się w Ogrodzonej uroczystość otwarcia nowego wielofunkcyjnego boiska sportowego przy szkole podstawowej. To ważne dla szkoły wydarzenie zbiegło się z świętem jakim jest Dzień Edukacji Narodowej.