Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 1487komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Joanna Kapias

23-09-2017 09:30

Czy taka instytucja jak wolontariat jest potrzebna? Czy potrzeba takich osób, które bezinteresownie chcą nieść pomoc innym? Jak ta sytuacja wygląda na naszym terenie? Jakie zainteresowanie jest problemem niepełnosprawnych wśród studentów? O tym rozmawiałem z mieszkanką naszego powiatu Joanną Kapias.
Joanna Kapias, fot. archiwum prywatne Joanny Kapias Joanna Kapias, fot. archiwum prywatne Joanny Kapias

Andrzej Koenig: - Znamy się od zeszłego roku, gdy jako wolontariuszka byłaś „oczami” niewidomych podczas egzaminu kończącego szkolenie komputerowe. Jak długo trwa Twoja przygoda z wolontariatem, jak się zaczęła i z kim masz najczęściej kontakt?

Joanna Kapias: - Moja mama jest osobą niewidomą, a właściwie ociemniałą. Oznacza to, że nie urodziła się niewidoma, tylko wzrok straciła później. Pierwszy raz byłam przewodnikiem właśnie dla niej podczas szkolenia z języka angielskiego, w którym brała udział. Wówczas jeszcze jako licealistka poznałam wiele osób z tego środowiska i zrozumiałam, co chcę w życiu robić. Później się zaczęło: inne wyjazdy z niewidomymi, studia pedagogiczne na specjalności Asystent Osoby Niepełnosprawnej, później kolejne studia i inne przedsięwzięcia. Tych wolontariatów była cała masa m.in. w ciągu ostatnich pięciu lat wzięłam udział jako opiekun w 8 koloniach/obozach dla osób niepełnosprawnych.

- W tym roku ukończyłaś studia na cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Śląskiego gdzie organizowałaś m.in. konferencje dotyczące m.in. problemów środowiska niepełnosprawnych. Możesz coś o tych przedsięwzięciach powiedzieć i czy nadal współpracujesz ze znajomymi z Wydziału?

- Tak, wciąż współpracuję z pracownikami i studentami Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Jeszcze jako studentka pracowałam przy organizacji takich wydarzeń jak Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, warsztaty dla osób niepełnosprawnych pn. "Święta z Szyszką w Tle”, regularnie przez 2 lata prowadziłam zajęcia z Ruchu Rozwijającego dla dzieci niepełnosprawnych z OREW, do tego pomagałam przy organizacji różnych konferencji związanych z tematyką niepełnosprawności.

Przyszedł taki moment, że zapragnęłam zorganizować coś własnego i od razu wybór padł na tematykę związaną z dysfunkcją wzroku. W tym obszarze ściśle współpracuję z pracującą na wydziale Panią tyflopedagog dr Sylwią Wroną.

Pierwsze wydarzenie odbyło się w marcu 2016r. były to dwa duże wykłady dla studentów i warsztaty. Podczas spotkania zaproszeni goście, niewidoma Daria Bizoń i głuchoniewidomy Krzysztof Wostal opowiedzieli o swojej historii. Ponadto studenci mieli możliwość poczuć się jak osoba niewidoma. Studenci grali bez użycia wzroku w gry dostosowane do osób niewidomych m.in. w dotykowe domino, warcaby, chińczyka, a także zapoznali się ze sprzętami codziennego użytku, takimi jak udźwiękowione wagi, zegarki brajlowskie, komputery z programem umożliwiającym niewidomym ich obsługiwanie itp. Każdy mógł też spróbować przejść się po uczelni z zasłoniętymi oczami przy pomocy białej laski i poznać podstawy alfabetu Braille’a. (relacja )

Zainteresowanie było na tyle duże, że już w listopadzie 2016 odbyła się 1 Tyflokonferencja „Zobaczyć Niewidzialne” podczas której nad tematyką dysfunkcji wzroku pochylili się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych takich jak pedagogika, medycyna, psychologia, filozofia i socjologia, a także praktycy i same osoby niewidome i ich rodziny. Obecnie w mojej opinii brakuje wydarzeń, gdzie może się nawiązać dialog pomiędzy naukowcami, praktykami i samymi osobami niewidomymi. Podczas tej konferencji również odbyły się warsztaty i pokazy. Ciekawym pomysłem był specjalnie stworzony na tą okazję symulator sklepu, w którym każdy chętny mógł bez użycia wzroku spróbować zrobić zakupy. (relacja )

W tym roku odbędzie się druga edycja konferencji, na którą serdecznie zapraszam 14 listopada. Celem konferencji jest interdyscyplinarne spojrzenie na tematykę wsparcia osób słabowidzących i niewidomych w każdym wieku.

Tym razem jeszcze bardziej poszerzyliśmy ofertę i w ramach konferencji 13 listopada odbędą się warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Jeśli jakiś nauczyciel to czyta, to zapraszam do zgłaszania klas. Liczba miejsc jest ograniczona. Link

- Studia skończone i teraz praca. Czy w swojej pracy przydatne jest doświadczenie i teoria nabyta podczas pomocy innym i nauce? Wiem również, że działasz w Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego „Feniks” związanym z osobami niepełnosprawnymi. Czym się zajmujecie jako Stowarzyszenie?

- W pracy przydaje mi się zarówno wiedza i doświadczenie, które zdobyłam podczas studiów i wolontariatów, ale także doświadczenie w organizacji różnych wydarzeń, zarządzania pracą innych ludzi, wypracowane w ten sposób cenne kontakty.
Misją Stowarzyszenia jest niesienie pomocy i wsparcia osobom i grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym, szczególnie osobom z niepełnosprawnością, ich rodzinom, a także osobom niedostosowanym społecznie oraz osobom starszym poprzez realizację zadań statutowych. „Feniks” jest m.in. współorganizatorem wielu wydarzeń w tym również Tyflokonferencji i Konferencji z cyklu Wczesna Interwencja ( 19-21 październik 2017 link ). Ponadto członkowie stowarzyszenia angażują się w organizację różnego rodzaju warsztatów i zajęć, np. jedna z członkiń dr Ilona Fajfer-Kruczek prowadzi nieodpłatnie zajęcia socjoterapeutyczne dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

- Wolontariat, praca zawodowa, organizacja imprez i konferencji, Stowarzyszenie „Feniks”. A czy masz czas dla siebie czy regenerujesz się i ładujesz akumulatory podczas tej społecznej działalności?

- Czasu na odpoczynek mam niewiele, ale taki już ze mnie typ człowieka – ciągle w ruchu. Najwięcej energii otrzymuję, kiedy doprowadzę daną rzecz do końca. Organizując np. konferencję przez 2 miesiące, padam z nóg, sama się zastanawiam po co mi to było, a gdy ona już dojdzie do skutku, widzę, że uczestnicy są zadowoleni, słyszę pozytywne komentarze to całe zmęczenie odchodzi i już myślę o kolejnym wyzwaniu.

- Dzięki za znalezienie czasu dla czytelników portalu, ciekawe informacje o Twojej działalności na rzecz niepełnosprawnych i nie tylko i zapraszamy chętnych w najbliższym czasie do Cieszyna na obie, niezwykle ciekawe, wspomniane konferencje.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 23-09-2017 09:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 422komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1540komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 451komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 357komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1323komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 513komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2273komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1856komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 407komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .