Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 3534komentarzy: 10

Zrobią zdjęcia lotnicze

23-09-2017 15:00

Zdjęcia lotnicze powiatu mają powstać dzięki realizacji programu unijnego.
foto geoportal.pl foto geoportal.pl

Przypomnijmy, Powiat Cieszyński wspólnie z Województwem, Powiatem Żywieckim, Miastem Bielsko-Biała, Miastem Cieszyn i Gminą Czechowice-Dziedzice realizują projekt o nazwie „Podniesienie jakości, dostępności oraz zwiększenie wykorzystania administracyjnych zasobów mapowych subregionu południowego województwa śląskiego”. Projekt realizowany jest w ramach RPO WŚ 2.1. [Pisaliśmy: Powiat: 10 milionów na projekt ]

Zakres prac jest szeroki i obejmuje modernizację i aktualizację baz danych ewidencji gruntów i budynków w wybranych obrębach miasta, bazy danych obiektów topograficznych, bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych oraz przetworzenia do postaci dokumentów elektronicznych materiałów zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Szacowany koszt realizacji projektu dla subregionu południowego wynosi ponad 160 milionów zł, w tym w powiecie cieszyńskim 28 548 250 zł i w Cieszynie 4 416 000 (dofinansowanie RPO 85% w obu przypadkach) (zobacz szczegółowe dane ).

Wg informacji Starostwa rozpoczęto fazę realizacji prac w ramach wykonania fotogrametrycznych zdjęć lotniczych i zdjęć ukośnych, oraz opracowania numerycznego modelu terenu i ortofotomapy wraz z dostarczeniem aplikacji desktopowej oraz serwisu internetowego do zarządzania i publikacji wyżej wymienionych danych. Ponadto dla części z Partnerów wybrano Wykonawców modernizacji i aktualizacji baz danych jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, w tym wykonanie archiwizacji, geolokalizacji i utworzenie metadanych geodezyjnych oraz kartograficznych. Ostatnimi etapami będzie zakup sprzętu informatycznego i odpowiedniego oprogramowania oraz rozbudowa i modernizacja systemów teleinformatycznych i przeprowadzenie szkoleń.

Wykonanie fotogrametrycznych zdjęć lotniczych i zdjęć ukośnych ma potrwać do końca roku. - Projekt zakończy się końcem 2019 r. Efekty realizacji projektu będą widoczne dla mieszkańców przede wszystkim w usprawnieniu obsługi klienta przez zautomatyzowanie procesów administracyjnych, łatwego dostępu do zasobów mapowych oraz zaawansowanych e-usług publicznych w dziedzinie geodezji i kartografii. Nowa technologia informacyjna pozwoli na wzajemną wymianę i dostęp do informacji geoprzestrzennych w ramach urzędów poszczególnych jednostek uczestników projektu oraz szerzej z administracją rządową, naukową oraz innymi – informują władze Starostwa.

To nie pierwszy tego typu projekt w regionie – w 2011 roku wystartował System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego, który zawiera m.in. wykaz szkół i placówek publicznych, wykaz placówek kształcenia ustawicznego, rejestr klubów sportowych, stowarzyszeń, stacji kontroli pojazdów, obiektów dziedzictwa kulturowego, punkty adresowe, osie ulic itp. [Pisaliśmy: SIP – przestrzeń powiatu w sieci ] Projekt, którego realizacja pochłonęła prawie mln zł, został zrealizowany w Starostwie Powiatowym w Cieszynie oraz w 11 gminach powiatu cieszyńskiego (bez Cieszyna, który miał własny projekt). W projekcie nie uczestniczyło Miasto Cieszyn, które zrealizowało odrębny projekt SIP - GEOportal. Prócz zdjęć lotniczych Cieszyna na stronie cieszyńskiego GEOportalu można sprawdzić m.in. granice działki i jej numer, studium zagospodarowania przestrzennego itp. [Pisaliśmy: Ruszył GEOportal ]
 

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 23-09-2017 15:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
23-09-2017 15:32
Przepierón
Musi wszystko ta zła UNIA finansować ? Sami nie potraficie nic sfinansować ?
koszor
23-09-2017 16:30
koszor
Kontrola, kontrola, kontrola.
Boog
23-09-2017 17:05
Boog
No niestety, ludzie się cieszą że będą zdjęcia (które już są, tylko chodzi o to żeby były aktualne), a Wszyscy Święci z Unii robią szczegółowe mapy. Nawet nikt nie powiąże sprawy tych zdjęć z masową eliminacją Cieszyniaków... Przykre jak bardzo mamy zamknięte oczy na to co się dzieje.

Teraz czekam na tradycyjne obelgi i wiadro g*wna które wylejecie mi na łeb bez wysuwania jakichkolwiek argumentów.
krokusik
23-09-2017 18:42
krokusik
Włączcie sobie w Google map funkcję street view i popatrzcie na Niemcy, Kanadę, Chiny, czy Rosję. Głupi polaczek będzie szczerzył zęby do kamery choćby to był pluton egzekucyjny. Myślicie, że unia tak sobie bezinteresownie fotki robi? Mądry zrozumie, głupi będzie szczerzył zęby. Najlepszą tego wykładnią jest ilość znajomych na fejsie. Wio z hejtem.
hanbes
23-09-2017 18:50
hanbes
To, że ktoś się nie zgadza z twoimi poglądami nie znaczy że od razu musi na ciebie wylewać gówna i pomyje. Nie bardzo jednak rozumiem o co ci chodzi w tej teorii spiskowej o eliminacji Cieszyniaków... Dosyć często korzystam z tego rodzaju map i nie widzę tu nic zdrożnego że są potrzebne aktualizacje... A że finansuje je UE? Hm,ojciec Rydzyk jest zainteresowany ale w finansowanie własnego imperium niż w takie duperele...
Przepierón
23-09-2017 21:23
Przepierón
Może chcą porównać zdjęcia czy ktoś nie wyciął w Polsce płd. drzewa na własnej posesji , ale nie dotyczy to wycinki puszczy białowieskiej, tam nie bydóm fotografować, nie starczyło kasy bo ją wcieło w Toruniu.
doler
23-09-2017 21:44
doler
20 lat temu tego nie bylo i wszystko funkcjonowało bylo ok. Teraz jest w dobrej wystarczajacej jakości . Tylko po kiego czorta wydawac tak astronomuczne kwoty ! Po co to komu ? Kiedy sie to zwróci ? To tylko zachcianka urzedasow na których cale społeczeństwo musi zapier...płacąc coraz większe podatki. Chca aktualizować zdjecia satelitarne a bedac ostatnio w urzedzie gminy "urzedas" pokazal mi mape w komputerze z terenem okalajacym moja dzialke gdzie od 2 lat stoja nowe budynki a nie byly naniesione na ich mapy....? Bo zmieniaja / aktualizuja je co pare lat? Wiec pytam po g.... pkacic grube mln za zdjecia jak map w urzedach aktualnych nie maja...
Boog
23-09-2017 22:21
Boog
Nie chodzi mi o to żeby mi ktoś wierzył bo niby do czego czyjaś wiara miałaby mi być potrzebna? Chodzi mi o to żeby ludzie zaczęli myśleć, bo inaczej będziemy wszyscy mieli przejednane, a jak dotąd jestem przerażony tymi komentarzami w których delikwenci obnażają swój sposób, a raczej schemat "rozumowania". Ludzie już nie myślą, tylko dopasowują przygotowane im schematyczne gotowe hasła do danej wypowiedzi. Doskonałym przykładem był choćby hejt na Krula Korvvina który powiedział, że autostrady nie powinny być PRZEDE WSZYSTKIM bezpieczne, lecz szybkie - bo w celu przyspieszenia przemieszczania się zostały wymyślone. W procesie myślenia trzeba wracać zawsze do genezy, do początku, żeby nie zostać zmanipulowanym i dojść do prawidłowych wniosków.
Przerażające że trzeba ludziom takie rzeczy tłumaczyć
hanbes
24-09-2017 11:31
hanbes
Ty, Boog dej se siana! W swoim życiu takich "nawiedzonych" jak ty spotkałem więcej... Skoro aktualizacja map jest dla ciebie powodem eliminacji Cieszyniaków, na autostradach można by było zapierdzielać 250 km/h kosząc wszystko i wszystkich a jeśli ktokolwiek myśli inaczej (czytaj: racjonalnie) budząc twoje przerażenie to na twoim miejscu pomyślałbym nad rzucenie tego świństwa, które palisz lub nad zmianą dilera...

Boog
25-09-2017 04:08
Boog
Hanbes, nie podałeś ani jednego argumentu, nawet nie podwazyles tego co napisalem, ale za to zdążyłeś nadać mi od nawiedzonych i ćpunów. Właśnie m. in. o Twojej wypowiedzi byly moje powyższe komentarze. Szkoda że nie masz w ogóle refleksji nad Twoim własnym otoczeniem, że uważasz się za osobę która wszystko wie i rozumie, i dlatego nie próbujesz nawet pomyśleć co ktoś do Ciebie mówi. Zero pokory.
P.S. Aktualizacja map nie jest dla mnie problemem, problemem jest to, że będą to bardzo dokładne zdjęcia lotnicze, finansowane przez instytucję która przygotowuje wojnę w Europie sprowadzając mlodych islamskich żołnierzy. Ale co tam, Ty widzisz tylko biedne kobiety i dzieci uciekające od wojny, UE która się bardzo troszczy o Ciebie i idiotow dookoła którzy nawiedzeni belkoczą coś od rzeczy. Pozistaje Ci tylko usiąść przed telewizorem i czekać na lepsze czasy bez oszolomow...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 53komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 22komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 440komentarzy: 0

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 256komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 1143komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 982komentarzy: 1

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 300komentarzy: 0

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika dzieci utraconych

16-10-2017 20:05

Wczoraj (15.10) w Dzień Dziecka Utraconego w Gminie Hażlach, a dokładnie na cmentarzu w Brzezówce, został odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.

wyświetleń: 2957komentarzy: 4

Kolejne sukcesy judoków!

16-10-2017 19:00

Podopieczni Arka Lipy nie zwalniają tempa i po raz kolejny zaprezentowali się dobrej strony. Tym razem zawodnicy Judo Cieszyn rywalizowali w Karwinie (14.10.2017), z której przywieźli osiem krążków!

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Otwarli boisko w Ogrodzonej

16-10-2017 18:15

14 października (sobota) odbyła się w Ogrodzonej uroczystość otwarcia nowego wielofunkcyjnego boiska sportowego przy szkole podstawowej. To ważne dla szkoły wydarzenie zbiegło się z świętem jakim jest Dzień Edukacji Narodowej.