Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 1040komentarzy: 0

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją ''towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie''. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata.
Nawet przy wyprzedaży mamy prawo do reklamacji, fot. ilustracyjna /pixabay.pl Nawet przy wyprzedaży mamy prawo do reklamacji, fot. ilustracyjna /pixabay.pl

Kiedy możemy jednak reklamować produkt, który nabyliśmy w czasie promocji, przeceny, bądź wyprzedaży? Praktycznie zawsze, kiedy jest on wadliwy. Sprzedawca zawiera z klientem swojego rodzaju umowę, która zakłada, że w zamian za określoną kwotę wydaje towar o określonych właściwościach. Za zgodność tego towaru z umową (czyli brak wad, odpowiednia trwałość itp.) odpowiada aż przez 2 lata od daty wydania towaru, w związku z czym w tym okresie konsument ma prawo reklamować towar wadliwy.

Niestety, nie zawsze sprzedawca chce uznać reklamację. W sklepie możemy spotkać się z informacją, że towar reklamacji nie podlega. Z kolei w przypadku złożenia reklamacji może zostać odrzucona. – Jakiś czas temu kupiłam w sklepie legginsy, które posiadały elementy skóropodobne. Podczas drukowania paragonu sprzedawca poinformował mnie, że towar przeceniony nie podlega reklamacji, ani wymianie. Po pierwszym praniu, zgodnym z zaleceniami na metce materiał skóropodobny popękał. Poszłam do sklepu, prosząc o wymianę produktu, niestety, spotkałam się z odmową. Gdy złożyłam pisemną reklamację została ona odrzucona. Sprzedawca powoływał się na fakt, że informował mnie o braku możliwości reklamowania przecenionego towaru – mówi jedna z mieszkanek Cieszyna, która dochodziła swoich praw u Powiatowego Rzecznika Konsumenta.

-Towar przeceniony również może być reklamowany. Wyjątkiem od tej reguły, są wady towaru, który były widoczne już w czasie zakupu – na przykład asymetryczne rękawy, czy też dziura. Jeżeli jednak towar jest sprzedawany, jako towar pełnowartościowy, podlega on normalnej reklamacji z tytułu rękojmi, jeżeli w trakcie użytkowania okaże się, że towar jest wadliwy. Jeżeli sprzedawca odrzuci reklamację, konsument ma prawo zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta, z pisemnym wnioskiem o interwencję. Rzecznik występuje wtedy do sprzedawcy o ponowne rozpatrzenie reklamacji – mówi Klaudia Bohucka, pełniąca funkcję Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Cieszynie.

W tym wypadku interwencja zadziałała. Sprzedawca po interwencji Rzecznika wymienił wadliwy towar, który tym razem nie był obarczony żadnymi wadami. – W sytuacji jednak, kiedy po interwencji Rzecznika sprzedawca w dalszym ciągu nie zgadza się na polubowne załatwienie sprawy, konsument ma prawo zgłosić się do Inspekcji Handlowej, która zajmuje się pozasądowym rozstrzyganiem sporów. Jeżeli to również nie przyniesie efektów pozostaje droga sądowa. Za zgodą obu stron może to być polubowny sąd konsumencki, bądź też powództwo do właściwego sądu, jeżeli sprzedawca nie wyrazi zgody na sąd polubowny – informuje Klaudia Bohucka.

Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują konsumentowi. Jeżeli towar posiada wady ukryte, zawsze możemy domagać się jego wymiany, bądź w niektórych momentach zwrotu pieniędzy. Nawet jeżeli sprzedawca informuje o braku możliwości reklamacji, pierwszeństwo w tym wypadku mają określone regulacje prawne, które stanowią inaczej. Odpowiednie przepisy możemy znaleźć w Kodeksie Cywilnym oraz w przepisach prawnych dotyczących rękojmi. Bardzo często już sama interwencja Rzecznika Praw Konsumenta skutkuje polubownym rozstrzygnięciem sprawy, w przypadku dalszego braku porozumienia, istnieją również inne drogi dochodzenia swoich praw.

 

Joanna Świba

źródło: pixabay.pl
dodał: JS 21-09-2017 17:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 79komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 32komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 472komentarzy: 0

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 264komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 1179komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1006komentarzy: 1

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 303komentarzy: 0

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika dzieci utraconych

16-10-2017 20:05

Wczoraj (15.10) w Dzień Dziecka Utraconego w Gminie Hażlach, a dokładnie na cmentarzu w Brzezówce, został odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.

wyświetleń: 2971komentarzy: 4

Kolejne sukcesy judoków!

16-10-2017 19:00

Podopieczni Arka Lipy nie zwalniają tempa i po raz kolejny zaprezentowali się dobrej strony. Tym razem zawodnicy Judo Cieszyn rywalizowali w Karwinie (14.10.2017), z której przywieźli osiem krążków!

wyświetleń: 523komentarzy: 0

Otwarli boisko w Ogrodzonej

16-10-2017 18:15

14 października (sobota) odbyła się w Ogrodzonej uroczystość otwarcia nowego wielofunkcyjnego boiska sportowego przy szkole podstawowej. To ważne dla szkoły wydarzenie zbiegło się z świętem jakim jest Dzień Edukacji Narodowej.

wyświetleń: 762komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .