Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 2143komentarzy: 0

78 lat temu spalili synagogę w Ustroniu

17-09-2017 19:30

W piątek (15.09) przy pomniku Synagogi w Ustroniu odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę spalenia synagogi. W wydarzeniu tym wzięli udział samorządowcy, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele gmin żydowskich z Bielska-Białej i Katowic, Instytutu Śląska Cieszyńskiego, delegacje z ustrońskich szkół oraz zaproszeni goście.
Uroczystość rozpoczął dźwięk szofaru - żydowskiego rogu ceremonialnego / fot. MSZ Uroczystość rozpoczął dźwięk szofaru - żydowskiego rogu ceremonialnego / fot. MSZ

Program uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat był niezwykle bogaty. Na obchody kolejnej rocznicy spalenia ustrońskiej Synagogi zaprosił Instytut Śląska Cieszyńskiego. Zanim zaproszeni goście zostali poproszeni o wystąpienia rozbrzmiał dźwięk szofaru – żydowskiego rogu ceremonialnego. Jako pierwszy, głos zabrał prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski, który przedstawił historię społeczności żydowskiej w Ustroniu. 

Dziś wspominamy tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Właśnie mija 78 lat od dnia w którym spłonęła ustrońska synagoga, podpalona przez nazistowskich zbrodniarzy. Hitlerowcom zależało na tym, by nie tylko zlikwidować ludność żydowską, ale również i zatrzeć pamięć o jej dorobku i znaczeniu dla Śląska Cieszyńskiego, Polski i dla Europy. Niestety częściowo pamięć o społeczności żydowskiej uległa zapomnieniu. Dziś coraz mniej osób pamięta o tym, że tu w Ustroniu, na Śląsku Cieszyńskim, w Polsce byli oni istotną częścią naszych społeczeństw. Nie minęło 100 lat od tragicznych wydarzeń II wojny światowej, a wśród wielu osób współcześnie żyjących wiedza na temat społeczności żydowskiej, w naszym regionie i w naszym kraju, jest na poziomie znikomym lub nie ma jej wcale. Dlatego my córki i synowie ziemi cieszyńskiej, młodzi Polacy i Europejczycy, chcemy dziś powiedzieć głośno – nie możemy patrzeć w przyszłość nie pamiętając o przeszłości. Nie możemy budować nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju nie znając jego wielowiekowej specyfiki. Chcemy przywracać pamięć o historii tej ziemi, o ludziach którzy na Śląsku Cieszyńskim żyli, również, a może przede wszystkim o społeczności żydowskiej – mówił Jaworski.

O wystąpienie została poproszona Dorota Wiewióra przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, który objął to wydarzenie honorowym patronatem. Żydzi mimo tego, że stanowili stosunkowo niewielką mniejszość, uznawani byli za ważną grupę mieszkańców Ustronia. Żydowscy kuracjusze stanowili przed wojną połowę z odwiedzających miasto. Ustroń jest jednym z takich miejsc gdzie obok siebie żyli ludzi różnych religii i światopoglądów. Możemy dziś być z tego dumni oraz brać przykład z naszych dziadków i pradziadków. To zgodne życie zostało jednak przerwane najazdem niemieckim, ludzi ogarniętych nienawiścią. Trzeba to wyraźnie powiedzieć – zbrodnia nie narodziła się z dnia na dzień. Komory gazowe nie zostały zaprojektowane w latach 40 i to, że hekatomba II wojny światowej była możliwa, wynikało z bierności państw, ale i obywateli wobec narastającej nienawiści i przemocy. Ten brak zdecydowania pozwolił złu urosnąć do nieznanych wcześniej w historii rozmiarów. Musimy o tym pamiętać i reagować zawsze, gdy nienawiść podnosi swoją głowę – podkreślał Suchoń.

Poseł mówił nie tylko o zbrodniach II wojny światowej. Nawiązał także do współczesnej sytuacji na świecie, która jest coraz bardziej niebezpieczna i napięta - w  życiu publicznym narasta agresja i powszednieje mowa nienawiści

Ważnym momentem uroczystości było wygłoszenie apelu pamięci podczas którego zostały odczytane nazwiska ustrońskich ofiar Holocaustu oraz modlitwa duchownych z Kościoła katolickiego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła zielonoświątkowego, a także przedstawicieli Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Spotkaniu towarzyszyła oprawa artystyczna z utworami muzyki klasycznej oraz żydowskiej. Na zakończenie uroczystości zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikiem.

 

MSZ


źródło: ox.pl
dodał: MSZ 17-09-2017 19:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 422komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1540komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 451komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 357komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1323komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 513komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2273komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1856komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 407komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .