Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

III Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych

W niedzielę (25.09) w Książnicy Cieszyńskiej odbył się III Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych ''Czytómy po naszymu'' pod hasłem ''Z nolepy naszych łojców''. Teksty gwarowe prezentowali m.in. laureaci IX Konkursu Gwar Śląska Cieszyńskiego, przedstawiciele władz lokalnych, prozaicy i poeci tworzący w gwarze.

W ramach festiwalu „Skarby z cieszyńskiej trówły” od trzech lat odbywa się Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych. Organizatorami tego wydarzenia jest Książnica Cieszyńska, Sekcja Ludoznawcza, Zarząd Główny PZKO RC oraz Kongres Polaków RC. Nasza impreza ma służyć promowaniu i upowszechnianiu literatury cieszyńskiej napisanej w gwarze – podkreśla Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji było pożywienie. Uczestnicy maratonu musieli zaprezentować teksty gwarowe związane z kuchnią, gotowaniem i spożywaniem posiłków. W tym wyjątkowym spotkaniu mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Maraton podzielono jednak na kilka części. Najpierw przed publicznością wystąpiły dzieci i młodzież – laureaci IX Konkursu Gwary Śląska Cieszyńskiego „Po naszymu po obu stronach Olzy”. Później przyszedł czas na zaproszonych gości. Z tekstem gwarowym zmierzył się m.in. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Następnie tekst mógł zaprezentować każdy, kto tylko miał na to ochotę.

Doświadczenia wyniesione z poprzednich edycji nauczyły nas, że nieco musimy zmienić formułę tego spotkania. Poprzednio staraliśmy się namawiać uczestników do czytania przede wszystkim tekstów zaliczanych do klasyki literatury gwarowej z terenu Śląska Cieszyńskiego napisanej przez tych najbardziej znanych i wybitnych twórców. Tym czasem uczestnicy szukają okazji aby zaprezentować przede wszystkim twórczość własną. Zatem dzisiejsza impreza została podzielona na dwie części. W tej pierwszej prezentujemy klasykę, a w drugiej wszyscy zainteresowani będą mogli przedstawić własne teksty – tłumaczył Szelong.

Każdy z uczestników spotkania podkreślał, jak ważne są tego typu inicjatywy. Spotykamy się na wydarzeniu, które wydaje się, że coraz mocniej będzie wpisywać się w krajobraz Cieszyna. Był taki czas, kiedy tu na Śląsku Cieszyńskim gwara była wszędzie, był taki czas kiedy gwarą mówiliśmy mniej, a teraz wydaje się, że mówienie gwarowe znów odżywa. Między innymi dzięki różnym inicjatywom, jak ta dzisiejsza. Dziękuję za zorganizowanie tego przedsięwzięcia – mówił Ryszard Macura.

Gwarę można pielęgnować, ale nie można się jej nauczyć. Zwracał uwagę prowadzący maraton Leszek Richter, a także Krzysztof Szelong. Gwary nie można się chyba nauczyć. W gwarze trzeba wyrastać. Wskazał na to prowadzący spotkanie Leszek Richter odnosząc swoje spostrzeżenie do uczestników konkursu dla dzieci. Richter podkreśla, iż bardzo wyraźnie widać uczestników, którzy wyuczyli się tekstów gwarowych, ale na co dzień gwarą się nie posługują. Wówczas mimo wszystko polski akcent, poprawny, literacki jednak przebija – przyznał w rozmowie z naszą redakcją Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. 
 

 

MSZ


źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: