Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 3862komentarzy: 8

Kornel Filipowicz uhonorowany

18-04-2016 18:10

Dzięki inicjatywie Marioli Sznapki oraz pomocy wielu innych osób, powstało w Cieszynie miejsce, upamiętniające i promujące twórczość Kornela Filipowicza - literata, związanego od wczesnej młodości z tym miastem.
Kawiarnia literacka poświęcona Kornelowi Filipowiczowi /fot. Mateusz Bielesz Kawiarnia literacka poświęcona Kornelowi Filipowiczowi /fot. Mateusz Bielesz

„Kornel i Przyjaciele” to nie tylko kawiarnia, ale także, a może przede wszystkim, świątynia książki i czytelnictwa. Jeżeli kochasz czytać i cenisz sobie towarzystwo "moli książkowych", a do tego uwielbiasz kawę... to prawdopodobnie, już u nas jesteś, albo właśnie wychodzisz z domu. - informuje nas oficjalna strona kawiarni literackiej.

Niestety, w świadomości mieszkańców „stela” Kornel Filipowicz nie jest postacią znaną. Wielki pisarz, poeta i scenarzysta, a przede wszystkim mistrz krótkiej formy narracyjnej, dorastał w Cieszynie. Większość życia spędził jednak w Krakowie, gdzie należał do awangardy literackiej. Zachwycał swoją twórczością, a także postawą moralną. Po jego śmierci okazało się, że był skrytą miłością Wisławy Szymborskiej. Uczucia, które łączyło ich przez 21 lat, nigdy nie ukazali światu. Filipowicz był na wskroś nieprzeciętną osobowością, pełną tajemniczego uroku.

W Cieszynie uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Matematyczno - Przyrodniczego, gdzie uczył go inny wybitny poeta – Julian Przyboś. Po maturze wyjechał na studia do Krakowa i tam pozostał, jednak do zaolziańskiego grodu wracał często. To z cieszyńskiego mieszkania na ul. Górnej pisał później listy do swojej ukochanej "Pani Wisławy", która chętnie go odwiedzała. W jego olbrzymim dorobku literackim widoczne są wątki związane z naszym miasteczkiem. Po śmierci wybitnego artysty zostały wydane „Opowiadania cieszyńskie”, w których m.in. rozpoznajemy Cieszyn oraz jego mieszkańców.

Okazją do przypomnienia i przedstawienia tej postaci jest otwarcie nowego lokalu w Cieszynie. Kawiarnia, księgarnia i antykwariat pod nazwą „Kornel i przyjaciele” od pierwszych dni przyciąga wiele osób. Nie inaczej było w ostatnia sobotę na spotkaniu z synami Kornela Filipowicza - Aleksandrem oraz Marcinem, a także z cieszyńskimi poetami - Jerzym Kronholdem i Zbigniewem Machejem.

O magicznym miejscu, w którym wspominamy twórcę, mówiła także właścicielka, Mariola Sznapka - Od długiego czasu moim marzeniem było posiadanie własnego antykwariatu i kawiarni. W związku z tym, że prowadzę bloga literackiego, książki stale obecne są w moim życiu. Podczas ich lektur odkryłam Kornela Filipowicza i zachwycam się nim do dziś. Jako mieszkanka Cieszyna dostrzegłam, że w mieście, z którym ten wybitny pisarz był mocno związany, świadomość o jego życiu i twórczości jest znikoma. Kiedy kupiłam na Allegro uzywaną książkę Filipowicza, w której znalazłam autograf artysty, to od razu pomyślałam, że to znak, abym zajęła sie promocja jego literatury. Wpadłam więc na pomysł, aby w Cieszynie stworzyć miejsce skupione wokół tej wybitnej postaci. W ten sposób wraz z przyjaciółmi otworzyliśmy kawiarnie literacką „Kornel i przyjaciele”, w której oprócz wypicia pysznej kawy w kameralnym atmosferze, można także poczytać, a nawet kupić książkę.

Radości i wzruszenia taką formą upamiętnienia swojego ojca, nie krył jego syn Marcin - Bardzo cieszę się, że upamiętnienia mojego ojca w Cieszynie wyszło z inicjatywy prywatnej. Mam nadzieję, że wpłynie to na władze miejskie, które w jeszcze większy sposób poświęcą swoją uwagę na postać zasłużonego dla miasta Kornela Filipowicza.

Synowie pisarza, któremu poświęcony został lokal, opowiadali bez zbędnego patosu o twórczości ojca, jego pasjach i anegdotach z nim związanych. Aleksander i Marcin Filipowicz ofiarowali kawiarni maszynę do pisania wielkiego polskiego twórcy, a także wędkę taty, którego największym hobby było wędkarstwo. Mawiał, bowiem, że gdyby nie ryby, to na pewno napisałby więcej książek. O swoich bezpośrednich kontaktach z Filpowiczem, jego wizytach w Cieszynie, mówili natomiast nadolziańscy twórcy, czyli Jerzy Kronhold oraz Zbigniew Machej. Po zakończeniu sympatycznej pogadanki, wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że koniecznie trzeba wznowić pośmiertne już wydawnictwo "Opowiadania cieszyńskie", które opracował Zbigniew Machej. Ściśle nawiązują one bowiem do miasta, w którym Filipowicz mieszkał, a także był szczególnie związany.

Może otwarcie nowego lokalu stanie się możliwością do szerszego spojrzenia na jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, przynajmniej w naszym regionie, a mieszkańców i turystów  zachęci do czytania.

O Kornelu Filipowiczu i inicjatywach związanych z postacią twórcy pisaliśmy już wcześniej:

Mateusz Bielesz

źródło: OX.PL
dodał: MB 18-04-2016 18:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

tajemnica poliszynela
18-04-2016 19:13
tajemnica poliszynela
Mateuszu Bielesz! WiEsława Szymborska rozłożyła mnie na łopatki.
Ola bez parasola
18-04-2016 21:00
Ola bez parasola
A adres tego miejsca jest tajemnicą ?
tajemnica poliszynela
18-04-2016 21:30
tajemnica poliszynela
Sejmowa 1 (dawny Kufelek i jeszcze dawniejszy klub Metalowiec).
aslan79
19-04-2016 08:42
aslan79
Przez chwilę miałem nadzieję na nowe ciekawe miejsce na mapie kulturalnej Cieszyna. Przez chwilę.
A potem na zdjęciach zobaczyłem "kulturalną prasę": Wyborczą i Newsweeka...
"Gratulacje"...
krzysztof.mm
19-04-2016 17:22
krzysztof.mm
aslan
ciekawe i kulturalne miejsca z gazetą polską i tv trwam już w cieszynie są - pytaj proboszcza o adresy
aslan79
19-04-2016 18:02
aslan79
@krzysztof.mm

Nie rozumiem, dlaczego wymieniasz Gazetę Polską i TvTrwam i polecasz mi pytać się proboszcza o adresy lokali, gdzie te media można znaleźć.
Jaki ma to związek z moją uwagą, że w miejscu, które pretenduje do bycia kulturalnym punktem na mapie Cieszyna jako prasę proponuje się rynsztokowe gazety. Wystarczy wspomnieć sobotni artykuł GW o małżonce prezydenta. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dziennikarze-zniesmaczeni-tekstem-gazety-wyborczej-o-parze-prezydenckiej-szambo-ponizej-urbana
krzysztof.mm
19-04-2016 21:56
krzysztof.mm
No proszę - widzę, że mi się dobrze skojarzyło.
Komuś, kto GW czy Newsweeka uważa za gazety rynsztokowe można polecić jedynie GP albo radiomaryję. A tam dużo materiałów np o żonie prezydenta Komorowskiego.

A tak na marginesie - z reguły nie dyskutuję z byle kim o byle czym albo z kimś, kto głupa rżnie - choć spełniasz oba kryteria, dla ciebie zrobiłem wyjątek. Domyśl się dlaczego.
aslan79
20-04-2016 08:21
aslan79
@krzysztof.mm

Żadnej odpowiedzi na moje pytanie, jakieś uporczywe brnięcie w Gazetę Polską i Radio Maryja (nie czytam i nie słucham) i obrażanie drugiej osoby, z którą się nie zgadzam. Gratuluję "kultury" i nie musisz na przyszłość robić dla mnie wyjątku, proszę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 69komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 29komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 452komentarzy: 0

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 258komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 1159komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 991komentarzy: 1

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 300komentarzy: 0

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika dzieci utraconych

16-10-2017 20:05

Wczoraj (15.10) w Dzień Dziecka Utraconego w Gminie Hażlach, a dokładnie na cmentarzu w Brzezówce, został odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.

wyświetleń: 2960komentarzy: 4

Kolejne sukcesy judoków!

16-10-2017 19:00

Podopieczni Arka Lipy nie zwalniają tempa i po raz kolejny zaprezentowali się dobrej strony. Tym razem zawodnicy Judo Cieszyn rywalizowali w Karwinie (14.10.2017), z której przywieźli osiem krążków!

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Otwarli boisko w Ogrodzonej

16-10-2017 18:15

14 października (sobota) odbyła się w Ogrodzonej uroczystość otwarcia nowego wielofunkcyjnego boiska sportowego przy szkole podstawowej. To ważne dla szkoły wydarzenie zbiegło się z świętem jakim jest Dzień Edukacji Narodowej.

wyświetleń: 758komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .