Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 2085komentarzy: 0

''Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze''

27-11-2015 19:00

W środę (25.11) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury ''Domu Narodowym'' zakończyła się Powiatowa Kampania Profilaktyczna pn. ''Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze''. Jednym z modułów kampanii był konkurs plastyczny. Nagrody laureatom wręczono podczas finału kampanii.
Laureaci konkursu plastycznego / fot. MSZ Laureaci konkursu plastycznego / fot. MSZ

Powiatowa Kampania Profilaktyczna „Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze!" kierowana była do młodzieży szkolnej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Główny jej cel to zmniejszenie liczby uczniów sięgających po dopalacze. Organizatorzy wskazali również na takie kwestie jak: zwiększenie liczby osób, posiadających prawdziwą wiedzę o szkodliwości wpływu dopalaczy na organizm człowieka, kształtowanie postaw motywujących do przeciwdziałania używaniu dopalaczy poprzez zastosowanie środków i form teatralnych oraz plastycznych, kształtowanie wrażliwości i odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich, budowanie szerokiego konsensusu społecznego w zakresie przeciwdziałania narkotykom, czy nagradzanie pozytywnych liderów młodzieżowych.

Kampania rozpoczęła się we wrześniu br. Jej program podzielono na trzy części. I moduł obejmował szkolną kampanię edukacyjno - informacyjną. II etapem był konkurs plastyczny na plakat, zaś etap ostatni to omówienie i podsumowanie tematu w postaci projekcji filmu dokumentalnego i widowiska teatralnego – informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie, które było głównym organizatorem. Kampanię wspierał  Cieszyński Ośrodek Kultury - Dom Narodowy, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Cieszynie oraz Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa.

Zakończenie kampanii przyciągnęło w środę do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury ok. 130 osób w tym jurorów oceniający konkursowe prace uczniów. Spotkanie rozpoczęło się od  podsumowania konkursu na plakat. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni licznym udziałem uczniów w tym konkursie. Wpłynęło aż 247 prac. Zgodnie z naszym regulaminem były to plakaty formatu A4 i A3. Ale nie odrzuciliśmy również tych paru prac które dotarły do nas w innym formacie. Jury konkursowe te najlepsze prace wyłoniło 16 listopada br. Komisja sugerowała się takimi kryteriami oceny, jak: zgodność z tematem konkursu, czytelne podkreślenie szkodliwości działania dopalaczy na organizm człowieka, nowatorski i ciekawy sposób ujęcia tematu, czytelna i przejrzysta forma plakatu, plastyczne środki wyrazu oraz estetyka i przejrzystość pracy. Z tej liczby plakatów wybraliśmy zgodnie 6 najlepszych prac. Wyłoniono 3 prace w kategorii gimnazjum i 3 w kategorii szkoła ponadgimnazjalna – tłumaczyła koordynatorka kampanii Barbara Kłosowska Kierownik Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Oto wyniki konkursu plastycznego:

KATEGORIA – GIMNAZJUM:
I MIEJSCE - Emanuela Waliczek Gimnazjum w Górkach Wielkich, opiekun: Maria Płomieńska - Krzak
II MIEJSCE - Weronika Hławiczka Gimnazjum w Goleszowie, opiekun: Alina Kubaszczyk
III MIEJSCE - Kamil Solnicki Gimnazjum nr 4 w Cieszynie, opiekun: Marta Koplejewska
 
KATEGORIA - SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA:
I MIEJSCE - Maria Mroziak Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie, opiekun: Rozalia Białousz
II MIEJSCE - Jakub Glet Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Cieszynie, opiekun: Agnieszka Słama
III MIEJSCE- Barbara Kobielusz Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, opiekun: Joanna Henszel – Kloske

Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczył Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król. Następnie uczestnicy spotkania mogli zobaczyć film „Dopalacze” Wydawnictwa Projekt-Kom, przedstawiający historie młodych osób, które w swoim życiu sięgnęły po dopalacze. Oprócz filmu organizatorzy zaplanowali również widowisko profilaktyczne pt.: ”Kolekcjonerzy wrażeń” w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. W formie teatralnej młodzi ludzie mogli zobaczyć jak niebezpieczne i nieobliczalne dla zdrowia mogą być skutki zażywania dopalaczy.

 

MSZ

  

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 27-11-2015 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 422komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1540komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 451komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 357komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1323komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 513komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2273komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1856komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 407komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .