Uwolnij książki
Idea Święta narodziła się w 2003 roku, mając na celu promowanie czytelnictwa. - W akcje bookcrossingowe aktywnie włączyły się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne. Cieszymy się, że dzięki naszym działaniom w obiegu jest 260 186 tysięcy książek ( info www.bookcrossong.pl, dane z 19 maja 2016r.), że funkcjonuje ponad 20 tysięcy półek bookcrossingowych. Czynimy wszystko, by sztuka czytania pozostała wiecznie żywa. Słowo pisane popularyzujemy nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych, pragnąc przyczynić się do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Wierzymy, że książka odgrywa jedną z ważniejszych ról w rozwoju ludzkości. Dlatego też zachęcamy do dzielenia się dobrem, które posiadamy, gdyż nie samo posiadanie daje wewnętrzne spełnienie, a właśnie dzielnie się... – zauważa Jolanta Niwińska, Ogólnopolski Koordynator Bookcrossingu.
Idea bookcrossingu już zadomowiła się w Polsce. Na czym polega? Na „uwalnianiu książek”! Jeśli mamy książki, którymi możemy i chcemy podzielić się z innymi, wystarczy, że zostawimy je w miejscu publicznym lub zarejestrujemy swoją półkę na stronie bookcrossing.pl, ponumerujemy książki i możemy śledzić ich wędrówkę. na każdek ksiażce nakleja się wtedy specjalną naklejkę: "Nie jestem książką zagubioną. Jestem książką znalezioną przez Ciebie. Jestem za darmo. Jeśli lubisz czytać - weź mnie do domu, przeczytaj i przekaż dalej",
- Zachęcamy, by uwolnione książki powędrowały do domów seniora, domów samotnej matki, świetlic środowiskowych, szpitali, osadzonych czy noclegowni – zachęca Jolanta Niwińska.
W regionie brak zarejestrowanych półek na bookcrossing.pl są jedynie półki w Bielsku-Białej. Może Święto będzie okazją dla instytucji i osób prywatnych, by stworzyć własną półkę na Śląsku Cieszyńskim. Gdzieniegdzie w szkołach czy bibliotekach uwolnione ksiażki można spotkać, np. na parapetach na korytarzach, na klatkach schodowych, nie są jednak zarejestrowane. Jeśli znacie miejsca z uwolnionymi książkami w regionie, podzielcie się nimi w komentarzu.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
