Urząd Miejski w Cieszynie bez plastiku?
- Zwracamy się do Państwa z apelem w sprawie zaprzestania używania jednorazowych, plastikowych i styropianowych opakowań, naczyń, sztućców i plastikowych butelek w instytucjach miejskich, spółkach oraz podczas wydarzeń współfinansowanych przez miasto Cieszyn – apelują twórcy petycji, jednocześnie sugerując, że podobny zakaz powinien obejmować podmioty, których działalność jest finansowana z budżetu miasta – ograniczając zużycie plastiku, w ratuszu dajmy przykład mieszkańcom i zachęćmy ich do dbania o środowisko, w którym żyjemy – czytamy w petycji.
Co jednak na to Urząd Miejski w Cieszynie? Chociaż nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi na petycję, która jest apelem, o podejmowanie proekologicznych działań, udało nam się dowiedzieć, że w Urzędzie Miejskim w Cieszynie już od jakiegoś czasu stawia się na ekologię – decyzją Pani Burmistrz już od jakiegoś czasu w Urzędzie Miejskim w Cieszynie rezygnuje się z korzystania z plastikowych, jednorazowych butelek – wyjaśnia Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna.
To jednak niejedyne postulaty, które autorzy petycji wystosowali do Urzędu Miejskiego w Cieszynie – od 1 maja Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie, wprowadzi całkowity zakaz używania plastiku na dotowanych przez miasto imprezach. W jego ślady idą Gdynia i Kraków, Płock, Sosnowiec, a kilka tygodni temu burmistrz Nowego Jorku podpisał identyczny zakaz, dotyczący tamtejszych jednostek miejskich – czytamy w piśmie, które wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Czy jednak Cieszyn ma szansę podążyć śladem wymienionych miast? - przychylamy się do postulatów zawartych w petycji. Konkretne decyzje możemy podjąć na wniosek radnych. Jednocześnie staramy się dobre praktyki, w miarę możliwości, wprowadzać w życie – wyjaśnia Major.
W związku z tym pozostaje poczekać na działania cieszyńskich radnych, być może już wkrótce pojawi się pomysł, wprowadzenia podobnego zakazu w Cieszynie. Aktualnie jednak miasto wprowadza metodę „małych kroków”, czyli ekologię w Urzędzie i jednostkach miejskich oraz zachęcanie mieszkańców miasta do dbałości o stan naszej planety (przykładem może być, chociażby akcja „torba za surowiec", która zachęcała mieszkańców do segregowania odpadów).
Pełna treść petycji dostępna tutaj.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.