Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Urząd Miejski w Cieszynie bez plastiku?

W czerwcu 2019 roku do Urzędu Miejskiego w Cieszynie wpłynęła petycja, podpisana przez Katowickie Koło Partii Zieloni, dotycząca rezygnacji z używania jednorazowego plastiku oraz rozpoczęcia akcji edukacji, dotyczącej tego problemu. Jak się jednak okazuje, autorzy petycji nie dysponują aktualnymi danymi, gdyż w Urzędzie Miejskim w Cieszynie już od dawna nie korzysta się z jednorazowych butelek na wodę.

- Zwracamy się do Państwa z apelem w sprawie zaprzestania używania jednorazowych, plastikowych i styropianowych opakowań, naczyń, sztućców i plastikowych butelek w instytucjach miejskich, spółkach oraz podczas wydarzeń współfinansowanych przez miasto Cieszyn – apelują twórcy petycji, jednocześnie sugerując, że podobny zakaz powinien obejmować podmioty, których działalność jest finansowana z budżetu miasta – ograniczając zużycie plastiku, w ratuszu dajmy przykład mieszkańcom i zachęćmy ich do dbania o środowisko, w którym żyjemy – czytamy w petycji.

Co jednak na to Urząd Miejski w Cieszynie? Chociaż nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi na petycję, która jest apelem, o podejmowanie proekologicznych działań, udało nam się dowiedzieć, że w Urzędzie Miejskim w Cieszynie już od jakiegoś czasu stawia się na ekologię – decyzją Pani Burmistrz już od jakiegoś czasu w Urzędzie Miejskim w Cieszynie rezygnuje się z korzystania z plastikowych, jednorazowych butelek – wyjaśnia Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna.

To jednak niejedyne postulaty, które autorzy petycji wystosowali do Urzędu Miejskiego w Cieszynie – od 1 maja Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie, wprowadzi całkowity zakaz używania plastiku na dotowanych przez miasto imprezach. W jego ślady idą Gdynia i Kraków, Płock, Sosnowiec, a kilka tygodni temu burmistrz Nowego Jorku podpisał identyczny zakaz, dotyczący tamtejszych jednostek miejskich – czytamy w piśmie, które wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Czy jednak Cieszyn ma szansę podążyć śladem wymienionych miast? - przychylamy się do postulatów zawartych w petycji. Konkretne decyzje możemy podjąć na wniosek radnych. Jednocześnie staramy się dobre praktyki, w miarę możliwości, wprowadzać w życie – wyjaśnia Major.

W związku z tym pozostaje poczekać na działania cieszyńskich radnych, być może już wkrótce pojawi się pomysł, wprowadzenia podobnego zakazu w Cieszynie. Aktualnie jednak miasto wprowadza metodę „małych kroków”, czyli ekologię w Urzędzie i jednostkach miejskich oraz zachęcanie mieszkańców miasta do dbałości o stan naszej planety (przykładem może być, chociażby akcja „torba za surowiec", która zachęcała mieszkańców do segregowania odpadów).

Pełna treść petycji dostępna tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: